Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

GBA | 23 February 2019

Scroll to top

Top

Yorum Yok

Zor durumlar karşısında yaratıcı problem çözme sanatı - GBA

Zor durumlar karşısında yaratıcı problem çözme sanatı

Girişimcilik yolu, girişimcileri geleneksel yöntem ve anlayışları terk etmeye zorlar çünkü karşınıza çıkacak soruların büyük bir çoğunluğu kaynak eksikliğindendir ve eski oyunun kurallarına göre bunun tek çözümü bir şekilde daha fazla kaynak bulmanızdır. Bu ne yazık ki her zaman mümkün olmuyor…

Yeni nesil girişimcilik anlayışı ise sorunlar karşısında yaratıcı problem çözmeyi öngörüyor. Az olan kaynakları kullanarak çok elde etmek, günümüz girişimcileri için sahip olunabilecek en önemli yeteneklerden birisi olarak öne çıkıyor. Peki bunu yapmak nasıl ve ne şekilde mümkün?

Yıllarını basit ve ucuz yenilik olarak bilinen ‘jugaad’ üzerinde çalışarak harcayan Navi Radjou, sınırlı kaynaklara rağmen olağanüstü değerlere ulaşan girişimleri işaret ediyor ve bu yeni küresel anlayışın kapılarını bilmeyenler için aralıyor.

Ülkemiz girişimcilik ekosisteminde fikir, yetenekli ve eğitimli insanın değil, kaynağın eksikliğini çekiyoruz. Fakat kaynak eksikliğinin etkilerini, insan zekasının muhteşemliği ve aklınızın bir köşesinde taşımanız gereken üç prensip ile azaltabilirsiniz.

Yorum Bırak