Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

GBA | 17 November 2019

Scroll to top

Top

Yorum Yok

Yılın en büyük teknoloji satın alması!

Yılın en büyük teknoloji satın alması!

Bu yılın en büyük teknoloji satın alması, aynı zamanda Birleşik Krallık tarihinin en büyüğü, bugün tamamlandı. Softbank 32 milyar dolar karşılığında yarı iletken üreticisi ARM Holdings’i satın aldı.

Nesnelerin interneti alanına hızlı bir giriş yapmak isteyen Softbank, ARM Holding’i ayrı bir iş olarak yönetmeyi planlarken, satın alma anlaşmasının maddeleri 6 Eylül’de itibaren yürürlüğe girecek.

Rekabet kurumunun ve regülatörlerin satın almaya yeşil ışık yakmasıyla tamamlanan anlaşma kapsamında, ARM 6 Eylül’de Londra Borsası’ndan da çekilecek.

ARM satın alması, son dönemde nesnelerin interneti alanına yapılan en gürültülü girişi sembolize ediyor. Bugüne kadar mobil ve genişbant internet servisleriyle bilinen Softbank da tarihinin en büyük pivotunu gerçekleştiriyor. Softbank’ın kurucu CEO’su Masayoshi Son, satın almanın stratejik derinliği nedeniyle planlanmış emekliliğini erteleyerek, firmasının yeni dönemini yönetme kararı aldı.

ARM cephesi ise buruk bir sevinç yaşıyor. Teknoloji alanında Birleşik Krallık’ın en büyük başarı hikayesi olan firma, yongalar için geliştirdiği referans tasarımlarla bugün çoğu insanın mobil cihazlarında pay sahibi oldu ve büyümesinin büyük bölümünü buradan elde etti.

Akıllı telefon işi hâlâ ARM’nin en büyük kalesi ve baş rakibi Intel geçtiğimiz ay ARM teknolojisini lisanslayarak kendi mobil yongalarını üreteceğini duyurdu.

Firmayı 31 milyar dolara değer kılan potansiyel altın madeni ise internete bağlı nesneler. ARM, birkaç yıldır odağını nesnelerin internetine kaydırıyordu fakat büyümesinin yavaşlamasını göze alamayacağı için geçiş beklenenden uzun ve sancılı geçiyordu. Şimdi Softbank’ın kanatları altına girdiğinden, nesnelerin interneti alanında istediği kadar agresif stratejiler benimseyebilecek.

Yorum Bırak