Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

GBA | 20 February 2020

Scroll to top

Top

Yorum Yok

Yerli kardeşler Crytek’i yeniden kendine getirecek

Yerli kardeşler Crytek’i yeniden kendine getirecek

1999’da üç Türk kardeş Cevat, Avni ve Faruk Yerli tarafından kurulan Crytek, dünyanın dört bir yanındaki beş stüdyosunu kapatıyor. Firma geride kalan Frankfurt ve Kiev stüdyolarına konsantre olacak.

Frankfurt merkezli stüdyo, Far Cry, Crysis ve CryEngine motoru gibi oyun dünyasının takdirini toplayan kârlı yapımlara imza atmıştı. Birkaç aydır maaşları ödemekte zorlandığı bilinen Crytek, Türkiye, Macaristan, Bulgaristan, Güney Kore ve Çin’deki stüdyolarını kapatıyor.

Crytek, geçmişteki başarısını eğlencenin geleceği olarak görülen sanal gerçeklikte de sürdürmek için kaynaklarını bu alana kaydırmış ve The Climb isimli bir sanal gerçeklik oyunu da geliştirmişti. Fakat sanal gerçeklik oyuncu kitlesinin henüz çok küçük olması, stüdyonun bu alandan beklediği kârları elde edememesine sebep oldu.

Crytek ayakta kalmaya ve oyuncular için heyecan verici yapıtlar vermeye devam edecek. Firma bugün yaptığı açıklamada, “yeniden inovatif oyunlar ve oyun geliştirme teknoloji geliştirmeye odaklanacağını” belirtti.

Firma değerli entelektüel varlıkları üzerinde çalışmaya devam edeceğini söylerken, Crysis, ünlü çevrimiçi oyun Warface’den ve uzun süredir stratejisinin çekirdeğini oluşturan CryEngine oyun motorunu kast ediyor.

Crytek’in kurucularından ve firmanın tepe yöneticisi Avni Yerli başlattıkları dönüşüm sürecini şöyle açıklıyor: “Böylesi bir dönüşüm süreci kolay değil, sıkı çalışmaları ve Crytek’e bağlılıkları için her bir ekip arkadaşımıza teşekkür ederim. Bu değişimler, Crytek’in sağlıklı ve sürdürülebilir bir iş olması ve sektörümüzün en iyi yeteneklerini cezbetmeye devam etmesi için gerekli adımlar.”

Avni Yerli, çalışanlara gönderdiği mesajda, odaklarını Crytek’i özel kılan taraflara kaydıracaklarını, bunun da dünyanın en iyisi geliştiriciler, sanat eseri niteliğinde teknoloji ve yenilikçi oyun geliştirme olduğunu söyledi.

Yorum Bırak