Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

GBA | 13 November 2019

Scroll to top

Top

Yorum Yok

Geliştirdiğiniz yazılımın kalitesi neden önemli?

Geliştirdiğiniz yazılımın kalitesi neden önemli?

Girişiminiz dünyanın en güzel, en güçlü ve en kolay kullanılabilir yazılımını geliştirse bile, eğer kimsenin buna ihtiyacı yoksa tüm emekleriniz boşa gitmiş demektir. Öte yandan, bu yazılım ancak uygulanabilir bir iş modeli ile birlikte sizi aradığınız başarıya ulaştırabilir. Son olarak, eğer kimse bu yazılımdan haberdar değilse, sonuç yine hüsran olur.

Diyelim ki insanların ihtiyaç duyduğu, hatta karşılığında para ödemeyi göze aldığı ve o veya bu şekilde haberdar olduğu bir yazılım geliştirdiniz. İşte yazılımızın kalitesinin önemli olduğu süreç de o zaman başlıyor demektir.

Son dönemin popüler terimlerinden Girişim Yazılımı Kalite Problemi’ne dikkatinizi çekmek isteriz. Bu terimin işaret ettiği durumu şöyle özetleyebiliriz: varsayalım bir girişimin CTO’su veya uygun fiyatlı geliştiriciler bir yazılım geliştirdi ve bu yazılım en yalın haliyle kullanıma sundu. Yazılımın kullanımı arttıkça güçlü ve zayıf yönleri üzerinde çalışmak ve yazılıma yeni boyutlar kazandırmak isteyen girişim yazılımın en baştan kötü tasarlanmış ve kodlanmış olduğu için bunu başaramıyorsa burada bir kalite problemi olduğundan bahsedebiliriz.

Problem bununla da sınırlı değil; bu yazılımlar genellikle hem girişimcileri hem geliştiricileri hem de kullanıcıları bezdiren hatalarla doludur.

İyi kodlanmış bir yazılımda birkaç saat sürmesi gereken hata ayıklamaları düşük kalitedeki yazılımlarda günler sürerken, birkaç günde halledilebilecek değişiklikler ve yeniliklerse haftalar alır. Bu da girişimin sancılı bir teknik sürece girmesine sebep olur ve hareket kabiliyetini engeller.

En yalın ürünün kusursuz ve ölçeklenebilir olması şart değil, yolda pivot edebilir iş modelini ve yazılımı geliştirebilirsiniz fakat bunu hızlı gerçekleştirebilmeniz sizi rakiplerinizden ayıracak özellik olacak. Sağlam bir ürünle yola çıkmış olmanız girişiminizin hızlı hareket etmesi konusunda hayati önem taşır. Ne kadar yavaş ilerlerseniz o kadar hızlı tehlike potasına girersiniz.

Lansmanınızı yapıp ürün veya servisinizi daha fazla müşterinin/kullanıcının kullanımına sunduğunuz anda önceden tahmin edemediğiniz problemlerle karşılaşacaksınız. Bu noktada yola çıktığınız yazılım ne kadar sağlam olursa hareket kabiliyetiniz o kadar yüksek olur. Sorunlara ne kadar hızlı çözüm üretebilirseniz, müşterileriniz/kullanıcılarınız durumdan daha az etkilenir ve girişiminizin başarılı olma ihtimali artar.

Müşterileriniz bireyler veya kurumlar olabilir. Her iki durumda da ihtiyaç duyulan bir ürün geliştirmek bir girişimin en önemli misyonudur. Satış ve pazarlamayı ikinci adım olarak düşünürsek. İlk adımda geliştirdiğiniz yazılımın sonraki adımlardaki başarıyı sağlamak için çok güçlü olması gerekir.

Yorum Bırak