Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

GBA | 19 February 2020

Scroll to top

Top

GBA
1 Yorum

Yatırım arayan girişimleri GBA'da nasıl bir süreç bekliyor? - GBA

Yatırım arayan girişimleri GBA’da nasıl bir süreç bekliyor?

Galata İş Melekleri (GBA), yeni girişimlere onlara rehberlik ederek, iş fikirleri için finansman bulmayı hedefleyen, Türkiye’nin ilk melek yatırım ağlarından biridir. Eğer blogumuza kadar geldiyseniz, genel olarak GBA’nın ne yaptığı, neden yaptığı ve nasıl yaptığına dair az çok bilgi sahibi olduğunuzu varsayıyoruz. Bildiklerinizi tazelemek ve GBA’ya dair tüm bilgileri hatırlamak isterseniz, aklınıza gelebilecek her şey burada.

Bugün ele alacağımız konu ise yatırım arayan girişimcileri GBA’da nasıl bir süreç beklediği. Bu sayede umarız hiçbir  girişimcinin aklında GBA fon bulma sürecine dair herhangi bir soru işareti kalmaz ve birkaç değerli projeyi daha Türk girişimcilik ekosistemine kazandırmakta rol oynayabiliriz.

1. Bir Proje Şart
Tabii ki kapıyı çalıp ”Ben geldim!” diyebilir ve GBA ekibi ile tanışabilirsiniz. GBA’dan gerçek anlamda yararlanmak için ise hazırlıklı gelmenizde fayda var. GBA melek yatırım süreci her iş için uygundur; girişim gerçekleşmiş veya proje aşamasında olabilir. Fakat her iki seçenekte de, projelerin içermesini beklediğimiz belli başlı özellikler var. Eğer projeniz aşağıdaki özellikleri taşıyorsa, girişiminize yatırım kararı çıkma şansı bir hayli artar:

  • Hızlı yükselen potansiyel
  • Yenilikçi ürün ve/veya kayda değer rekabet avantajı servisi ile geniş adreslenebilir pazar
  • Belirgin yükselme stratejisi
  • Güçlü yönetim takımı
  • Belirgin ve başarılabilir ‘çıkış’ stratejisi

2. Girişiminizi Doğru Tanıtın
Girişimcilik ekosistemi sayısız dahice fikirle dolu ve bir o kadarı da gerçeğe dönüştürülmeyi bekliyor. Fakat bir gecede başarı mittir. Bir girişimin yatırım alabilmesi ve daha da önemlisi başarılı olabilmesi için iyi bir fikirden çok daha fazlası gereklidir. İşte bu nedenle, GBA’ya başvurmadan önce iş planınızın ve idari özetinizi hazırlamalısınız.

İş planı hazırlamak bilgi ve çaba gerektiren bir iştir; girişiminizin başarılı olacağına işaret eden birkaç varsayımdan bahsetmiyoruz. Servis ve ürününüz hakkında bilgi içeren, bilgiye dayalı, yönetim takımı, gelişim stratejili, rakipler, finansal atışlar, fonlama gereksinimleri ve çıkış stratejileri içerikli olmalıdır.

İyi bir iş planı hazırlamak için ihtiyaç duyacağınız tüm bilgilere ‘Başarılı Bir İş Planı Hazırlama Kılavuzu‘ndan erişebilirsiniz.

3. Başvuru Zamanı!
Buraya kadar hemfikirsek, şimdi kuvvetli bir aday olarak projenizi GBA ile paylaşabilirsiniz. Başvuru yapmak için, projenizi bu zamana kadar 1.8 milyar dolar yatırıma köprü olan Gust üzerinden paylaşmanızı bekliyoruz.

4. Süreç Başlıyor
Gust üzerinden paylaştığınız projeniz, ilk maddede paylaştığımız potansiyel yatırım özelliklerine uygunsa, GBA ön toplantılarına çağrılacak ve bizlerle ilk görüşmelerinizi gerçekleştireceksiniz.

5. Eleme Komitesi
GBA Eleme Komitesi, ön toplantılardan başarı ile ayrılan girişimlerin bir sonraki durağıdır. Eleme Komitesi, en iyi adayları onaylayarak bir sonraki aşamaya geçmelerini sağlar.

6. Yatırımcılarla Görüşme
Girişiminiz Eleme Komitesi tarafından kabul edildiğinde, yatırımcılar ile görüşmek için davet edileceksiniz. Sunumunuz ile GBA yatırımcılarını etkileme şansı yakalayacaksınız. Pitching isimli bu süreçte, girişiminizi olabildiğince açık ve samimi bir şekilde ifade edebilmeli ve yatırımcılar tarafından yöneltilen soruları yanıtlayabilmelisiniz. Sırf bunun için yazılan yüzlerce sayfalık kitaplar var fakat burada başlangıç için işinizi görecek bilgiler mevcut.

7. Danışma Kurulu’ndan Bekleniyorsunuz
Sunumunuzu gören yatırımcılarımızdan girişiminize yatırım kararı çıkarsa, yalnızca size özel ve sizinle bireysel olarak çalışacak bir Danışma Kurulu oluşturulacak.

8. Anlaşma
Eğer işiniz doğru seçim ve kombinasyonlardan oluşuyor ve Danışma Kurulu tarafından onaylanıyor ise birkaç hafta içerisinde (en geç bir ay içerisinde) yatırım kararı çıkacaktır. Tebrikler!

İlerleyen zamanlarda ikinci tur yatırıma ihtiyaç duyduğunuzda, birçok kontağa erişebileceksiniz ve bağlantılar kurma fırsatı yakalayacaksınız.

Yatırım, Mentorluk ve Network
GBA girişiminize yalnızca fon bulmakla yetinmez. Yoğun mentorluk ve network süreçlerimizden de yararlanacaksınız. Büyük resme bakıldığında, GBA’da süreç şu şekilde ilerliyor:

1. GBA Venture Academy
2. Girişimci Sunumu
3. GBA iç değerlendirme
4. Yatırım değerlendirmesi
5. Yatırım görüşmeleri
6. Ortaklık
7. Yeni hedeflerin ve planın belirlenmesi
8. Değer geliştirme
9. İş planının uygulanması ve hedefler
10. Satış ve pazarlama
11. Bir sonraki yatırım için hazırlık
12. Yatırımcı bulma ve fonlama
13. GBA’dan sonra gelen yatırım

Yorumlar

Yorum Bırak