Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

GBA | 11 December 2019

Scroll to top

Top

Yorum Yok

WhatsApp'tan her gün 100 milyon sesli görüşme yapılıyor

WhatsApp’tan her gün 100 milyon sesli görüşme yapılıyor

WhatsApp kullanıcıları her gün 100 milyondan fazla, saniyede 1100 sesli görüşme gerçekleştiriyor.

Geçtiğimiz yılın nisan ayında Android ve iOS için aktif edilen sesli görüşme özelliği, WhatsApp’in metin mesajlarının ardından aramaları da operatörlerden alacağının bir göstergesi olarak algılanabilir.

Sesli görüşme özelliği bazı kullanıcılar tarafından yoğun bir şekilde tercih edilirken, birçok WhatsApp kullanıcısı ise uygulamayı ana özelliği metn mesajları için kullanıyor.

1 milyar kişi tarafından kullanılan WhatsApp’ın sesli iletişim alanındaki en büyük rakibi Skype’ın aylık aktif kullanıcı sayısı 300 milyon fakat firma uygulama üzerinden yapılan görüşmeleri açıklamadığı için 100 milyon sesli görüşmeyi karşılaştıracak herhangi bir veri bulunmuyor. The Next Web, WhatsApp’in bu alanda Skype’ı geçtiğini tahmin ederken, Skype’ın 13 yıldır bu hizmeti verdiğine de dikkat çekiyor.

WhatsApp’in sesli görüşme özelliğinin bu denli popüler olmasında şüphesiz ekstra hiçbir ücret ödemeden uluslararası aramalar gerçekleştirmeyi mümkün kılması büyük rol oynuyor. Kullanıcıların tercih edebileceği sayısız veri üzerinden sesli görüşme servisi varken, WhatsApp’ın popülerliği ve mobil odaklı yaklaşımı onu bir adım ileri çıkarıyor. Örneğin Skype yoğunlukla bilgisayarlarda kullanılıyor.

WhatsApp için sıradaki adımın video görüşmeler olduğu su götürmez bir gerçek ve söylentiler girişimin bu yönde çalışmalara başladığı yönünde.

2014 yılında Facebook tarafından 19 milyar dolar karşılığında satın alındığında 400 milyon aktif kullanıcıya sahip olan WhatsApp, hâlâ ayrı bir firma olarak faaliyet gösteriyor ve Facebook’un anlık mesajlaşma servisi Messenger ile danışıklı bir dövüş durumunda.

Yorum Bırak