Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

GBA | 10 December 2019

Scroll to top

Top

Yorum Yok

Uzay madenciliği çağı başlıyor

Uzay madenciliği çağı başlıyor

Uzay girişimi Moon Express, 2017 yılında başlayacağı görevi başarıyla tamamlayarak Ay’a inen ilk özel şirket olmayı hedefliyor. Girişim, ABD hükümetinden gerekli izinleri alarak, büyük hedefine bir adım daha yaklaştı.

Halihazırda başka gezegenlere düzenlenecek uzay görevleri için bir düzenleyici çerçeve bulunmuyor. Regülatörler sürekli bir çözüm için çalışırken, devreye sokmayı planladıkları yasa ve yönergelerin Moon Express’in 2017 görevine yetişmesi mümkün görünmüyor.

Hükümetin görevi denetleyebilmesi için kendi geçici regülasyon çerçevesini oluşturan girişim, ABD Ulusal Havacılık İdaresi, Beyaz Saray ve Dışişleri Bakanlığı ile yaptığı görüşmelerin sonucunda Ay’a iniş yapma iznini aldı.

Bugüne kadar özel şirketlerin uzay eforları uzaya uydu göndermek, uzay istasyonlarına kargo taşımak gibi projelerle sınırlıydı ve bunların her biri NASA tarafından denetleniyordu. Moon Express 2017 göreviyle Ay’a inen ilk özel şirket olmanın yanı sıra, ayrıca gezegenimizden en uzağa giden özel şirket de olacak.

Moon Express’in hazırladığı regülasyon çerçevesi geçici bir çözümken, ABD hükümeti yakın gelecekte gerçekleştirilmesi planlanan özel uzay görevleri için kalıcı ve kapsamlı bir düzenleme getirmek için çalışıyor. Moon Express’in yanı sıra diğer özel şirketlerin de uzay planları var. Örneğin SpaceX 2018 yılında Mars’a uzay araçları göndermek isterken, Bigelow Aerospace 2020 yılında uzay otelleri kurmak istiyor. Moon Express, yakın gelecekte göreceğimiz özel uzay görevlerinin yalnızca başlangıcı olacak.

Moon Express’in 2017 yılında Ay’a iniş yapması gerekiyor çünkü bu efora girişmelerinin ilk sebebi özel şirketlerin uzay araçlarını Ay’a ulaştırmayı amaçlayan uluslararası yarışma Google Lunax X Prize bunu gerektiriyor. Moon Express, 2012 yılında diğer 16 rakibiyle yarışa katıldı. 17 rakipten yalnızca Moon Express ve Rocket Lab fırlatma kontratı alabilmiş durumda.

Moon Express’in uzun vadeli planı ise nadir element ve metaller bulmak amacıyla Ay’da madencilik yapmak. Girişimin kurucu CEO’su Bob Richards, uzay aracının Ay’dan tek parça gelmesi gerektiğinin de altını çiziyor.

Moon Express’in Ay’dan getirdiği herhangi bir materyali elinde tutma hakkı olup olmadığı yasal bir belirsizlikti. Geçtiğimiz kasım ayında yasalaşan yeni tasarı ile özel şirketlere uzaydan topladıkları tüm materyalleri tutma hakkı tanıdı.

Yorum Bırak