Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

GBA | 17 November 2019

Scroll to top

Top

Yorum Yok

Uygulama pazarı hâlâ girişimci dostu

Uygulama pazarı hâlâ girişimci dostu

Son dönemde medyada sıkça kendine yer bulmaya başlayan yeni bir kanı ortaya çıktı; uygulama pazarı balonu sönüyor.

Uygulama mağazalarındaki keşfedilebilirlik sorunlarına göndermede bulunan iddialar, kalabalıklaşan uygulama pazarının artık girişimcilere cömert ödüller sunmadığı kanısını ortaya çıkardı. İşin aslı ise bundan bir hayli uzak.

Bu iddiaları çürütmek için verilere bakmak yeterli ve bu veriler uygulama gelirlerinde eşi benzeri görülmemiş bir büyüme gösteriyor.

Gelirler, Google ve Apple tarafından finansal sonuç olarak resmi şekilde açıklandığından manipüle edilmeleri bir hayli zor ve pazarın mevcut durumunu yorumlamak için en güvenilir veri olduğu kabul edilebilir.

img_9441

İndirilme sayıları ise yanıltıcı olabiliyor çünkü listelerin tepesindeki çoğu uygulama uzun süre önce büyümeyi bıraktı. Örneğin Uber, Airbnb ve Snapchat gibi yeni uygulamalar hızla büyürken, Facebook’un mobil uygulaması yeni kullanıcı kazanmıyor. Bu nedenle, pazarı indirilme sayıları gibi veriler üzerinden yorumlamak yanıltıcı sonuçlar doğurabiliyor.

Doğrusunu isterseniz, uygulama geliştiricisi olmak için daha iyi bir zaman hayal edilemezdi. Uygun fiyatlı akıllı telefonlar milyarlarca insanı uygulama mağazalarına ulaştırıyor, mobil veri ücretleri kabul edilebilir seviyede ve Apple ile Google hiç olmadıkları kadar cömert davranıyorlar.

Örneğin, Apple abonelik modelinde aldığı yüzde 30 payı, ikinci yıldan itibaren yüzde 15’e düşürdü. Geliştiriciler birinci yılda uygulamalarındaki abonelik gelirinin yüzde 70’ini alırken, ikinci yıldan itibaren yüzde 85 gelir elde ediyor.

Apple’ınki son derece ileri görüşlü bir hamle. Şayet çoğu geliştirici abonelik modeline geçerek kullanıcılarından aylık ödeme talep ederse, daha uzun soluklu gelir akışına sahip olabilirler. Öte yandan bu model için Apple’a ödedikleri ücret devede kulak ve abonelik kullanıcıların platform değiştirmesini önlüyor.

Yorum Bırak