Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

GBA | 19 February 2020

Scroll to top

Top

Yorum Yok

Ürünü ve geliri olmayan Magic Leap’in değeri 4,5 milyar dolar

Ürünü ve geliri olmayan Magic Leap’in değeri 4,5 milyar dolar

Artırılmış ve sanal gerçeklik girişimi Magic Leap, uzun yıllardır üzerinde çalıştığı teknolojisinin büyük bir bölümünü perde arkasında tutmayı başardı. Buna rağmen çok uzun bir yatırımcı listesine sahip olan girişim, son olarak 4,5 milyar dolar değerlemeyle 793,5 milyon dolar Seri C yatırımı aldı.

Henüz satışa sunduğu hiçbir ürüne ve dolayısıyla gelire sahip olmayan unicorn’un son yatırım turunda başı Çinli e-ticaret devi Alibaba gelirken, mevcut yatırımcıları Google ve Qualcomm Ventures da tura katıldı.

Yatırım turuna katılan yeni yatırımcılar ise Warner Bros, Fidelity, J.P Morgan, Morgan Stanley, T. Rowe Price ve Wellington Management Co. gibi devlerden oluşuyor.

4,5 milyar dolar değere ulaşan Magic Leap’in teknolojisin gerçeğe yakın artırılmış gerçeklik deneyimi yaşattığı dışında pek bir bilgiye sahip değiliz. Yatırım turunun ardından girişimin kurucu CEO’su Rony Abovitz tarafından yapılan açıklama da ser verip sır vermeyen cinsten:

“Magic Leap olarak dijital ve fiziksel gerçekliklerin görülmemiş şekilde bir araya girdiği ve yeni deneyimleri mümkün kıldığı yeni bir dünya yaratıyoruz. Bu yatırım, Mixed Reality Lightfield deneyimimizi herkese ulaştırmamızı hızlandıracak. Alibaba’nın stratejik partnerliği ile Magic Leap yeniliğini Alibaba platformlarındaki 400 milyon insana tanıtabilecek olmak heyecan verici.”

magic-leap (1)

Yatırım turunun sona ermesiyle birlikte, Alibaba kıdemi başkan yardımcısı Joe Tsai Magic Leap yönetim kuruluna katıldı.

Alibaba’nın Magic Leap hamlesinin finansal olduğu kadar stratejik yönü de olduğu söylenebilir. Fiziksel ürünler satın alan müşterilerin aldıkları ürünü gerçekten görememeleri e-ticaretin potansiyelini kısıtlayan etkenlerin başında geliyor.

Magic Leap’in teknolojisine dair yayınladığı birkaç demo’dan görüldüğü kadarıyla, girişim günümüz artırılmış gerçeklik deneyimlerini aşacak bir proje üzerinde çalışıyor. Bu deneyim, insanların internetten satın almayı planladıkları şeyi kendi gözleriyle görmelerini ve dijital alıverişin sınırlarının ortadan kalkmasını sağlayabilir.

Her ne kadar heyecan verici bir teknoloji üzerinde çalışıyor olsa da, Magic Leap’in henüz satışta olan bir ürünü ve geliri bulunmuyor. Bu açıdan bakıldığında, değerlemesi mantık dışı görünebilir. Özellikle de geçmişte umut veren birçok unicorn’un düşüşe geçtiği ve daha birçoklarının da onları takip edeceği söylentilerinin hakim olduğu bu dönemde. Fakat bu mantık dışı görünen olayın ardında bir metot yatıyor.

magic-leap

Magic Leap, sanal 3B objeleri daha önce görülmemiş bir netlik ve pürüzsüzlük ile gerçek dünyaya getiren teknolojisi üzerinde yıllardır çalışıyor. Bu efor yalnızca kodlamayı içermiyor, ayrıca işlem gücü, geliştirme ve test için tamamen yeni ortamların yaratılması da gerekiyor. Tüm bunlar yeni unicorn’a yapılan yatırımların bir nevi kumar olduğu gerçeğini değiştirmese de, Magic Leap’in bildiğimiz artırılmış ve sanal gerçeklik deneyimlerinde devrim yaratma potansiyeli yatırımcıları cezbediyor. Magic Leap’in ayrıca bir “gerçeklik işletim sistemi” üzerinde çalıştığı da biliniyor.

Bir önceki turda yatırımcılar arasına girenler ise Legendary Entertainment, KKR, Vulcan Capital, Kleiner Perkins Caufield & Byers, Andreessen Horowitz, Obvious Ventures şeklinde sıralanıyor.

Yorum Bırak