Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

GBA | 21 November 2019

Scroll to top

Top

Yorum Yok

Üçüncü çeyrekte kurulan 62 girişimden 10'u SaaS dikeyinde

Üçüncü çeyrekte kurulan 62 girişimden 10’u SaaS dikeyinde

Teknoloji ve internet ekosistemlerine mercek tutan yerli platform Startups.watch, 2015’in üçüncü çeyreğine özel hazırladığı raporunda Türkiye’ye dair önemli veriler sundu.

Startup.watch’a göre bu yıl Türkiye’de 192 yeni girişim kuruldu; son üç ayda kurulanların sayısı ise 62 olarak kaydedildi. Üçüncü çeyrekte kurulan 62 girişimden 10 tanesi SaaS alanında faaliyet gösterirken, SaaS e-ticaret ve sosyal ağ dikeylerini geride bırakarak dikkat çekti. Aynı çeyrekte kurulan teknoloji girişimlerinin dikeylere göre dağılımları ise şu şekilde sıralanıyor; sosyal ağ (6), e-ticaret (5), eğitim (4),  sağlık (4), yemek (2), nesnelerin interneti (2), çiçek dağıtımı (2) ve drone’lar (2).

startups.watch-rapor-1

Üçüncü çeyrekte Türkiye girişimcilik ekosistemine 4,8 milyon dolar yatırım gerçekleştirildi. Gerçekleştirilen 10 farklı yatırım turunun iki tanesinde melek yatırımcı ağları rol oynerken, 3,7 milyon dolarlık yatırım Elixir Capital, Earlybird, Howzat Partners ve 500 Startups girişim sermayesi şirketleri tarafından gerçekleştirilmiş.

startups.watch-rapor-2

Geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla, üçüncü çeyrekte Türkiye ekosisteminin aldığı yatırımda yüzde 31 oranında dev bir daralma yaşandı. Avrupa’da ise tam tersi bir artış gözlemlendi. Türkiye’nin 5 milyon doları geçemediği üçüncü çeyrekte, İngiltere’de 897 milyon dolar yatırım gerçekleştirildi. Avrupa’nın en çok yatırım alan ikinci ve üçüncü girişimcilik ekosistemleri olan Almanya ve Fransa ise sırasıyla 485 ve 478 milyon dolar yatırıma ev sahipliği yaptı.

startups.watch-rapor-4

2015’in ilk yarısında en çok yatırım alan dikeyler ise seyahat ve temiz teknoloji olurken, onları reklamcılık, kitle kaynak kullanımı, 3D yazıcılar, fintech ve moda takip etti.

Girişimlerin büyüme oranlarını da takip eden Startup.watch, üçüncü çeyrekte Türkiye’nin en hızlı yükselen girişimlerine de raporunda yer verdi. İlk üçte internet ve mobil teknoloji projeleri üreten İzmir merkezli iZMO, ‘tam hizmet reklam ajansı’ Krombera ve ilginç içerikleri okuyucularına sunan Paylasman.com yer alıyor.

Yorum Bırak