Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

GBA | 15 July 2020

Scroll to top

Top

Yorum Yok

Uber şimdiden dünyanın en iyisi ve bu yalnızca başlangıç

Uber şimdiden dünyanın en iyisi ve bu yalnızca başlangıç

Uber halihazırda şehir taşımacılığı anlayışını kökünden değiştirdirdi ve dünyanın bazı bölgelerinde (Türkiye gibi) daha yeni ısınıyor.

Bundan yalnızca altı yıl önce kurulan Uber, şu an dünyanın en değerli özel şirketi ve en hızlı büyüyeni olması da kuvvetle muhtemel. 50 milyar dolar değerlemeye, bunu yapabilen tek diğer girişim Facebook’tan üç yıl daha hızlı erişti. Uber yalnızca inanılmaz büyüme hızıyla değil, başlı başına temsil ettiği büyüme modeliyle de kendine hayran ediyor.

Her ne kadar inanılmaz değerli ve büyümeye devam ediyor olsa da, Uber hâlâ çok genç bir firma. Geçtiğimiz ay Laguna Beach’te düzenlenen Wall Street Journal konferansında sahneye çıkan kurucu CEO Travis Kalanick, herkesin Uber’i olgun bir firma olarak görmeyi bırakması gerektiğini belirtti. Kalanick’in bunu söylemesinin ardındaki sebep ise San Fransisco merkezli girişimin yakında halka açılacağı söylentilerini bastırmak. “Bir firma olarak olgunlaşıyoruz fakat şu an sekizinci sınıf çocukları gibiyiz,” diyen Kalanick, “hâlâ çok erken, bize birkaç yıl daha verin.” diye devam etti.

Uber’in dünyanın 330 şehrinde 1,1 milyon sürücüsü var. Firma yakın geçmişte Barack Obama’yı Oval Ofis’e taşıyan kampanyanın yöneticisi politik stratejist David Plouffe ve Facebook’u güvende tutan Joe Sullivan’ı işe alarak yönetim kadrosunu ‘rüya ekibe’ dönüştürmeye bir adım daha yaklaştı.

Uber’in bu hamleleri ve ortaya koyduğu istatistikler onun artık devlerden olduğunu gösterse de, firma hâlâ dört gözle beklenen halka arzı için birkaç yıl daha beklemeyi tercih ediyor. Uber daha gidilecek çok yol olduğunu düşünüyor ve bu doğru; Uber için 2016 yılı tek başına firmanın ilk beş yılının toplamı kadar büyüme potansiyeli ile geliyor.

Uber, ABD ve Avrupa’nın dört bir yanında hizmet verirken, Çin, Hindistan ve Türkiye gibi büyük potansiyel gösteren ülkelerde daha yeni başlıyor. Uber’in kendine Çinli bir isim seçip (优步, You Bu) ülkede faaliyete başlaması 1,5 yıl gibi bir süre önce gerçekleşmişti.

Analistler, Uber’in yalnızca 1,5 yılda Çin’deki en büyük rakibi Didi Kuaidi’nin üçte biri hacme ulaştığına dikkat çekiyor. Dahası, CEO Kalanick The Wall Street Journal’a Çin’in Chengdu şehrinin Uber’in dünyada en fazla kullanıldığı ülkelerden biri olduğunu açıkladı. Uber Chengdu’da faaliyet göstermeye başladıktan yalnızca 14 ay sonra, bu şehirde merkezi San Fransisco’dan 100 kat daha büyük bir hacme ulaştı.

Eğer Uber kendini ABD ve Avrupa’da bir sekizinci sınıf öğrencisi gibi görüyorsa, Asya’da yalnızca anaokulunda. Bu firmanın muhteşem bir büyüme potansiyeli gösterdiğinin yalnızca bir diğer kanıtı.

Uber Hindistan operasyonuna 2013 yılının ortasında başlamıştı. ABD’yi saymazsak, şu an firma Hindistan’da diğer tüm ülkelerden daha fazla şehirde faaliyet gösteriyor ve ülkenin büyük bir bölümünde hâlâ faaliyette değil. Firma, Tayland, Singapur ve Vietnam’da karşılaşacağı regülasyon kavgaları için 1 milyar dolar kaynak ayırırken, Pakistan operasyonunu başlatmak için genel müdür, pazarlama müdürü ve lojistik direktörü arayışlarına başladı.

Firmanın yatırım alma temposu da inanılmaz boyutlara ulaşmış durumda. Gelen haberler, Uber’in 1 milyar dolar hedefle sekizinci yatırım turuna çıkmaya hazırlandığı yönünde.

Uber’in takdire şayan bir diğer yanı ise Çin’de iş yapmak için gösterdiği kararlılık. İki ülke arasındaki ilişkiler göz önünde bulundurulduğunda, Amerikan teknoloji firmalarının Çin’de iş yapması bir hayli zor. Küçük firmalar engellenip veya rekabet altında ezilirken, Facebook ve Google gibi devler bile bu mücadeleye yanaşmıyor.

Uber, önümüzdeki yıl herkesin çekindiği Çin’de büyük ilerleme kaydetmeyi planlıyor. Eğer planları gerçek olursa, bu onu en değerli ve en hızlı büyüyen özel şirket olmanın yanı sıra, en etkileyici özel şirket unvanına da kavuşturacak.

Yorum Bırak