Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

GBA | 2 June 2020

Scroll to top

Top

Yorum Yok

Türkiye’deki yatırım seviyesi yıllık bazda yerinde saydı

Türkiye’deki yatırımlar yıllık bazda yerinde saydı

Türkiye için politik, ekonomik ve toplumsal açıdan sancılı bir yıl geride kaldı. 2016 yılını topyekün ele alan veriler de bir bir yayınlanmaya başlandı. Bunlardan en yenisi de startups.watch tarafından yayınlanan yatırım endeksi oldu.

Yayınlanan rapora göre, 2016 yılında toplam 87 yatırım turu tamamlandı ve girişimlere toplamda 62 milyon dolar kaynak aktarıldı. Yıllık bazda karşılaştırıldığında 2015 yılında aynı sayıda turun tamamlandığı ve 63 milyon dolar yatırım gerçekleştirildiği görülüyor.

Son dönemin en zorlu yılında Türk girişimcilik ekosistemine aktarılan kaynağın yüzde 1 gibi küçük bir düşüş göstermesi, ekosistemin içerisinde bulunduğu gerçekliğe karşı direnç gösterebilecek olgunluğa ulaştığının apaçık bir göstergesi. Bunun yanı sıra, yatırım miktarlarının düşmemesinde, yabancı yatırımcıyı aratmayan yerli melek yatırımcıların ve melek yatırım ağlarının rolü göz ardı edilemez.

GBA’nın 2016’da 10 girişime toplam 3 milyon TL’yi aşkın yatırım gerçekleştirdiğini ve yeni yılda ise 10 yeni girişime 4 milyon TL yatırım yapmayı planladığını hatırlatmakta da fayda var.

2016’nın en büyük yatırım turu Revo Capital ve MV Holding’in katılımıyla Cardtek tarafından gerçekleştirildi ve girişim 19 milyon dolar yatırım aldı. Bunu 212, IFC, Endeavor Catalyst ve SpeedInvest’in iyzico’ya yaptığı 6 milyon dolarlık yatırım takip etti. Geçtiğimiz yıl bir süre yatırım faaliyetlerine ara veren Hasan Aslanoba ise STC Ventures ile modanisa’ya 5,5 milyon dolar yatırım yaptı.

Yorum Bırak