Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

GBA | 13 November 2019

Scroll to top

Top

Yorum Yok

Türkiye’deki mobil oyuncuların yarısından fazlası kadın - GBA

Türkiye’deki mobil oyuncuların yarısından fazlası kadın
GBA
  • On 6 Temmuz 2017

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de mobil oyun pazarı her geçen yıl ciddi bir büyüme yaşıyor. Yapılan son araştırmalar Türkiye’deki pazarla ilgili çarpıcı veriler sunuyor. Bunlardan belki de en dikkat çekeni, Türkiye’deki kadın mobil oyuncu sayısının erkeklerden daha fazla olduğu yönünde.

AdColony ve Nielsen Türkiye tarafından yürütülen mobil oyun pazarı araştırmasına göre, Türkiye’de mobil oyuncuların yüzde 51,6’sı kadın kullanıcılardan oluşuyor. İstanbul, Ankara, İzmir, Trabzon, Gaziantep ve Erzurum başta olmak üzere toplam 12 ilde ve yaşları 15-65 arasında değişen kullanıcılar arasında yapılan araştırma sonucunda ortaya ilginç bilgiler çıktı.

Araştırmaya göre mobil oyunlar yalnızca gençler arasında değil, ileri yaş grubu arasında da bir hayli popüler. 15-17 yaş grubunun yüzde 90,1’i, 45 yaş üzeri kullanıcıların ise yüzde 78’i akıllı telefon veya tabletlerinden mobil oyun oynuyor. Kullanıcıların büyük bir kısmı tek bir oyunla yetinmiyor. Kullanıcıların yüzde 85’i en az iki veya daha fazla mobil oyunu aktif bir şekilde oynuyor.

Mobil oyun oynamak için en çok tercih edilen cihaz ise akıllı telefon. Kullanıcıların yüzde 90’ı akıllı telefonlarından oyun oynarken, tablet kullanım oranı yüzde 30’larda.

Oyun oynamak deyince mecra fark etmeksizin erkeklerin daha baskın olduğunu düşünürüz. Ancak mobil oyunlarda durum biraz farklı. Araştırmaya göre bu alanda yüzde 51,6’lık bir oranla kadın kullanıcılar önde. Kadın kullanıcıların mobil oyunları tercih etme sebebi ise zaman geçirmek ve stres atmak.

Tercih edilen oyun türlerine göz attığımızda, bulmaca türünün önde olduğunu görüyoruz. Tüm yaş kategorilerinde en çok tercih edilen oyun türü, yüzde 30 ile bulmaca. En çok oyun oynanan saat dilimi ise “dizi saatleri” diyebileceğimiz 20:00 – 23:00 arası. Kullanıcıların yüzde 56’sı televizyon izlerken oyun oynadıklarını belirtiyor.

Yorum Bırak