Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

GBA | 17 July 2019

Scroll to top

Top

Yorum Yok

Tunus bölgenin yeni girişimcilik merkezlerinden olabilir

Tunus bölgenin yeni girişimcilik merkezlerinden olabilir

2011’de yaşanan Arap Baharı’nın ardından kurulan Tunus’un yeni demokrasisi istihdam alanında ve artan genç nüfusu için işe yarar ekonomik politikalar geliştirmekte zorlanıyor.

Ülkedeki işsizlik oranı yüzde 15 civarındayken, işsiz gençlerin üçte birini üniversite mezunları oluşturuyor. Ekonomik eşitsizliğin yüksek olduğu ülkede, enflasyon da yatırımların önünü kapatıyor.

Genç Tunuslular ters giden durumu düzeltmek için kolları sıvadılar. Yetenekli ve genç üniversite mezunlarının kurduğu hızla artan girişimler, bu küçük ülkede büyük bir sivil girişimcilik dalgasının başlamasını sağladı.

Tunus girişimcilik ekosistemine dair herhangi bir resmi veri bulunmazken, özel araştırma sonuçları ülkede son beş yılda binden fazla yeni firma kurulduğuna işaret ediyor.

Yeni bir başlangıç

Ülkenin girişimcilik ekosistemi, 2011 devriminin ardından gelen hızlı ve uygun fiyatlı internet bağlantısı ile teknolojik gelişmeler ile en büyük büyümesini yaşadı.

Yerli girişimci Sadek Ghannouchi, Tunisia Live’a verdiği röportajda, “Tunus’un Avrupa’ya yakınlığı sayesinde girişimcilerin geliştirdiği ortak platformlar ile yerel standartlardan daha yüksek gelir arayan Tunuslular için iş fırsatları yaratıldı.” diyor.

Avrupa Tunuslu girişimcilerin için kendi ülkelerinden daha büyük ve daha kârlı bir pazar sunuyor. Tunuslu girişimciler Avrupa’da gerçekleşen etkinlikleri fikirlerini sergilemek için fırsat olarak değerlendiriyor.

Geçtiğimiz yılın mayıs ayında başlatılan Carte Technologique Internationale isimli banka kartı sistemi, ülkenin girişimcilik ekosistemi tarafından ideal bir çözüm olarak benimsendi. Bu kart, girişimcilerin yabancı sitelerde döviz ile ödemeler yapabilmelerine olanak tanıyor.

Tunus sahnesinde büyük başarı gösteren girişimler çoğunlukla teknolojik ürünler ile toplulukları mobil hale getiren, sosyal etkileşimi teşvik eden ve teknolojik geri kalmışlıkları giderenlerden oluşuyor.

2015 yılında kurulan Secure Drive Company, kırsal alanlarda yaşanan trafik kazaları için otomatik raporlama ve destek hizmeti sunuyor. Genellikle ilgili otoritelerin kırsalda gerçekleşen kazalara tepsi süresi uzun olurken, Secure Drive uygulaması ile kullanıcılar daha kolay imdat çağrısı gönderebiliyorlar.

Geçtiğimiz yıl Tunus’ta bir hayli popülerlik kazanan E-Taxi girişimi, ülkemizdeki BiTaksi benzeri bir uygulama aracılığı ile hizmet veriyor. Kullanıcılar akıllı telefonlarıyla istedikleri an istedikleri konuma taksi talep edebiliyorlar.

2012 yılında kurulan ilboursa.com, Tunus’un ilk borsa haberleri sitesi olma unvanına sahip. Kurucusu Ismail Ben Sassi, girişimini Tunuslu yatırımcılara daha iyi yatırım kararları alabilmelerini sağlayacak veriler sunmak için kurmuş. Site, aylık 80 bin ziyaretçisi ile ülkenin en çok ziyaret edilen sitelerinden.

Kuluçka merkezi yaygınlaşıyor

Kuluçka merkezleri, sağladıkları tohum yatırımları ve eğitimler ile Tunuslu genç girişimlerin sahneye çıkmaları için ihtiyaç duydukları desteği sağlıyor ve ekosistemin gelişmesine hizmet ediyor.

Founder Institute ve Boost gibi kuluçka merkezleri yatırım, profesyonel eğitim seansları ve mentorluk programları ile yeni girişimlerin yeşermesini sağlıyor. Mısır, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde birçok girişimi destekleyen başarılı kuluçka merkezi Flat6Labs ise önümüzdeki aylarda Tunus ofisini açmayı planlıyor. Flat6Labs çoğunlukla bir fikri olan fakat herhangi bir ürünü olmayan girişimcileri destekliyor.

Kuluçka merkezlerinin ve yatırımların artışı, Tunus’un istikrara ve büyümeye hasret ekonomisine uzun vadede avantajlar sağlayabilir. Fakat meyveleri toplamak için önce zorlukların üstesinden gelinmesi gerekiyor.

Tunus’un önündeki zorluklar

Tunus’un filizlenmeye başlayan girişimcilik ekosistemi için umut var fakat genç girişimler hâlâ daha yoğun olarak yapısal sorunlar ile boğuşmak zorunda kalıyor.

Yatırımların seyrek olması Tunuslu girişimlerin en büyük sorunu. Ayrıca birçok girişim Tunus’un hantal yatırım ortamında fırsatları değerlendirebilmelerini mümkün kılacak mentorlardan yoksun.

Ülkede yaşanan ayaklanmaların ve şiddet olayların sebep olduğu politik riskler, yabancı yatırımcıların ülkeden uzak durmalarıyla sonuçlandı. Bu durumun yakın zamanda aşılması mümkün görülmüyor. Tüm bunlar yetmezmiş gibi, ülkenin bankacılık sistemi de zayıf ve girişimlerin ihtiyaçlarına yanıt veremiyor.

Elverişsiz şartlara ve ağır sorunlara rağmen, Tunuslu girişimler yaratıcı yollarla ülkenin sosyal ve ekonomik problemlerini aşmaya devam ediyor.

Girişim hızlandırma programı Cogite’nin CEO’su Houssem Aoudi şöyle açıklıyor: “Benim için girişimcilik, samimiyetsiz bankacılık sistemine ve eski kafalı hükümetimize bir nevi başkaldırı. Girişimcilik bize nefes alma şansı veriyor.”

2016 yılında yaşanacaklar, Tunus’u MENA’nın önemli girişimcilik merkezlerinden biri haline getirebilir. Fakat bunun için gerçekten çok büyük çabalar sarf edilmesi gerekiyor.

Yorum Bırak