Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

GBA | 19 February 2020

Scroll to top

Top

Yorum Yok

Trump'ın ABD'yi karıştıran mülteci kararına Silikon Vadisi nasıl tepki verdi? - GBA

Trump’ın ABD’yi karıştıran mülteci kararına Silikon Vadisi nasıl tepki verdi?
GBA
 • On 1 Şubat 2017

Donald Trump’ın göreve gelir gelmez hayata geçirdiği göçmen kararı, ABD’de sosyal ve siyasi anlamda birçok tepkiye neden oldu. Ancak en güçlü tepki dünyaya yön veren teknoloji şirketlerini barındıran Silikon Vadisi’nden geldi.

ABD’de Donald Trump döneminin sancılı başlaması bekleniyordu. Zira Trump özellikle ABD’deki göçmenlerle ilgili negatif vaadleriyle sosyal anlamda bir kaos beklentisi oluşturmuştu. Ancak yeni başkanın bazı konulardaki tavrının yumuşamasını bekleyenler de vardı. Trump’ın koltuğu oturur oturmaz 7 ülkeye turist ve göçmenler için seyahat yasağı getiren bir karar imzalaması pek de yumuşamayacağını göstermiş oldu.

Trump’ın kararından etkilenen ülkeler (İran, Irak, Libya, Somali, Sudan, Suriye ve Yemen) lobisi çok güçlü olan ülkeler olmayabilir. Ancak Amerika gibi kültürel çeşitliliği çok geniş olan bir ülkede kökeni başka bir ülkeye dayansa bile göçmenlerden ‘azınlık’ olarak bahsetmek pek mümkün olmuyor. Zira ABD’nin kuruluş hikayesine ve ardından yükselişinde etkili olan etmenlere bakarsak aslında ‘Amerikalı’ kavramı nesillerdir o coğrafyada yaşayan değil, bir hayalin peşinde oraya giden insanları anlatıyor.

Dolayısıyla her zaman özgürlük vurgusuyla ön plana çıkan ABD’de halk, Trump’ın bu kararını ciddi bir şekilde tartışmaya başladı ve birçok kişi yasak konan ülkelere mensup kişilere havalimanlarına giderek ya da sokaklara çıkarak destek vermeye başladı. Ardından New York mahkemesi bu kararı iptal ettiklerini açıklarken başka eyaletlerden de direnç gösteren açıklamalar geldi.

Ancak en güçlü tepkiyi Silikon Vadisi yani teknoloji şirketleri ve girişimciliğin kalbinden geldi. Dünyanın dört bir yanından yetenekli kişileri ekiplerine katan bu şirketler, Amerika’nın gücünün bu özgürlük ve paylaşımdan geldiğini vurgulayarak sadece sözde değil maddi ve manevi anlamda birçok destek açıklamasında bulundu.

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerine ev sahipliği yapan ABD, bu anlamda birçok sektöre hükmederken, onların izinden giden girişimciler için de devasa bir ekosistem oluşturuyor. Bu şirketlerde ve girişimlerde göçmenlerin etkisini görmek mümkün. Örneğin Apple’ın kurucularından Steve Jobs’un babası Suriye göçmeni, Google’ın kurucularından Sergey Brin ailesiyle birlikte Rusya’dan göç etmiş, Amazon’un kurucusu Jeff Bezos’un babası Kübalı, Yahoo’nun kurucularından Jerry Yang bir Tayvan göçmeni. Yani 1955’ten bu yana Silikon Vadisi’nde kurulan şirketlerinden %52’sini kurması şaşırtıcı değil. Sadece kurucular da değil, bugün Microsoft CEO’su Satya Nadella gibi isimler de üst seviyelerde görevler alıyor.

Sergey_Brin

Bu nedenle Silikon Vadisi Trump’a en üst seviyede tepki koydu. Bu tepkilerden bazıları ise şöyleydi;

 • Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, henüz Trump’ın kararı açıklanmamışken göçmen yasasının korunması gerektiğini dile getiren bir açıklama yapmıştı. Kararın ardından ise kendisi ve eşinin ailesinin de birer göçmen olduğunu ve bununla gurur duyduklarını açıkladı.
 • Google’ın kurucularından Sergey Brin, göçmenleri desteklemek için havalimanındaki protestolara bizzat katıldı.
 • Uber, kararı kınayan bir açıklama yapmasının yanında bu karardan etkilenen sürücüler için 10 milyon dolarlık bir fon ayırdığını duyurdu.
 • Apple, daha önce de olduğu gibi yeni yönetimin göçmenler konusundaki kararlarını desteklemediklerini duyurdu.
 • Virgin Grup kurucusu Richard Branson bu kararın çok tehlikeli ve eşine rastlanmamış bir karar olduğunu söyledi.
 • Netflix CEO’su Reed Hastings kararı çok üzücü ve anti-Amerikan olduğunu söyledi.
 • Twitter CEO’su Jack Dorsey göçmenlerin ekonomik ve sosyal anlamda önemli etkilere sahip olduğunu ve ülkeye önemli katkılar sağladığını söyledi.
 • Airbnb CEO’su Brian Chesky, şirket olarak ABD’nin kararı yüzünden mağdur olan göçmenlere ücretsiz ev sağlayabileceklerini duyurdu.
 • Tesla CEO’su Elon Musk: Bu insanlar yanlış yapmadı ve haksızlığa uğruyor. Başkan ile bu konu hakkında konuşacağım.
 • Starbucks CEO’su Howard Schultz bu kararı desteklemediklerini ve sessiz kalmayacaklarını açıkladı.
 • Amazon CEO’su Jeff Bezos: Amerika’yı güçlü yapan şeyi ortadan kaldıramayız.
 • Salesforce kurucusu Marc Beniof: Kim olduğumuzu unutmamalıyız.
 • Y Combinator başkanı Sam Altman: Bu Amerika’nın tüm göçmenlerle olan ilişkilerini bitirmesi anlamına gelir.
 • LinkedIn CEO’su Jeff Weiner: Fortune 500 listesindeki şirketlerin %42’si bir göçmen ya da onun çocuğu tarafından kuruldu. Bu Amerika’nın kuruluş prensiplerinden biri.

Son olarak ABD’de görev yapan bir Türk CEO’nun tepkisinden de bahsedelim. ABD’ye göç etmiş bir Türk ailenin ikinci nesli olarak Coca Cola CEO’luğuna yükselen Muhtar Kent, dünya genelinde 200’den fazla ülke ve bölgede faaliyet gösteren bir şirket olarak bu kararın kesinlikle kendi değerlerine uymadığını duyurdu.

Bu açıklamaların neticesinde bazı davalar da açıldı. Washington’da karara itiraz için açılan davaya önce Expedia ardından da Amazon destek vereceğini duyurmuştu. Son olarak Microsoft da karara karşı açılan davaya direkt olarak destek vereceğini açıkladı. Bakalım ABD’de Trump’ın kararları girişimcilik ekosistemi için ne etkiler yaratacak?

Yorum Bırak