Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

GBA | 17 November 2019

Scroll to top

Top

Yorum Yok

Tesla ile SolarCity'nin birleşmesi onaylandı

Tesla ile SolarCity’nin birleşmesi onaylandı

Tesla’nın SolarCity’yi satın almak istediğini ve her iki şirketin yönetim kurulunun da kasım ayında oylamaya gideceğini daha önce paylaşmıştık.

Her iki yönetim kurulu da, Elon Musk’ın temmuz ayında teklif ettiği stratejik satın alma anlaşmasına yeşil ışık yaktı. Musk gibi her iki şirketin de yönetim kurulunda yer alan üyeler oylamaya katılmazken, Tesla hissedarlarının yüzde 85’i satın almaya olumlu yanıt verdi.

Hissedarların onayı anlaşmanın önündeki son engelin de ortadan kalkması anlamına geliyor. Tesla ve SolarCity bir süredir birlikte hareket ediyorlar. Hatta geçtiğimiz ay SolarCity ve Tesla tarafından geliştirilen güneş enerjili çatılar birer Tesla ürünü gibi tanıtılmıştı.

Elon Musk, kuzenleri tarafından kurulan ve yönetim kurulu başkanlığını yürüttüğü SpaceX’in, CEO görevini üstlendiği Tesla’ya katılmasını ve Tesla’nın otomobillerin yanı sıra başka temiz enerji alanlarında da öncü olması gerektiğini savunuyordu.

Tesla’nın nihai amacı entegre bir yenilebilir enerji firmasına dönüşmek. Bu da enerjinin üretilmesinden depolanmasına, tüketiminden ulaştırılmasına kadar birçok adımı içeriyor. Tesla halihazırda depolama, tüketim ve ulaşım alanında iyi işler başarmakta ve SolarCity yapbozun eksik kalan tek parçası.

SolarCity satın alması Tesla’nın cari dengesine de pozitif katkıda bulunacak. Tesla, SolarCity’nin önümüzdeki üç yılda kendisine 500 milyon dolardan fazla katkı sağlamasını umuyor.

Yorum Bırak