Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

GBA | 6 April 2020

Scroll to top

Top

Yorum Yok

Tereciden tere satmayı öğrenmek

Tereciden tere satmayı öğrenmek

Görünüşe göre Çin’de büyümenin sırrı yabancılara malum olmayan ve bizzat Çinli şirketlerden öğrenilebilen bir fenomen.

Bundan  birkaç yıl önce Çinli şirketler, büyümek istedikleri bölgedeki firmaları satın alıp, öğrenme ve büyüme sürecini birleştirerek başarılı olmaya başladılar. Lenovo buna iyi bir örnek olabilir. Şimdi aynı taktiği Batılı şirketler Çin’de büyümek için kullanıyorlar.

Uber’in bile tek başına büyüyemediği ve ülkedeki en büyük rakibi Didi Chuxing ile birleşmek zorunda kaldığı Çin’de büyümek isteyen Airbnb, ülkedeki en büyük rakiplerinden birini satın almayı planlıyor.

Airbnb’nin Çin ofisi bir süredir faaliyet gösteriyor ve 30 kişilik bir ekip tarafından işletiliyor. Dünyada 3 milyon ev listeyen Airbnb’nin Çin’deki ev listesi ise yalnızca 75 bin civarında. Çin operasyonlarını yönetmesi için bölgesel bir CEO işe alan firma, bu şekilde yerel rakipleri ile rekabet edebiliyor.

Çin’deki çalışan sayısını iki yıl içerisinde 300’e çıkarmayı hedefleyen Airbnb, bu yılın sonuna kadar ise Çin’de listelediği evlerin sayısını 100 bine artırmayı amaçlıyor.

Airbnb’nin satın almayı planladığı Xiouzhu ise 2012 yılında Airbnb ile benzer bir model ile faaliyete geçmiş. Pekin merkezli girişim tüm Çin genelinde evler listeliyor ve kullanıcı tabanında yerel turistler çoğunluğu oluşturuyor.

Airbnb ve Xiouzhu, Çin’de pazarın lideri konumundaki yerel unicorn Tijua.com’un gerisinde. Tijua’nın arkasında, İngiliz Skyscanner’ı satın alan Ctrip’in olduğunu da söylemek gerek.

Çin’deki ev kiralama pazarının bu yıl sonunda 980 milyon dolarlık bir hacme ulaşması beklenirken, bir sonraki yılın sonunda ise bu hacmin 1,5 milyar dolara çıkacağı öngörülüyor.

Airbnb yalnızca Çin’de her yıl 2 milyon gecelik kiralamaya aracılık ediyor ve büyümek için Çin’in en popüler anlık mesajlaşma uygulaması WeChat ile işbirliğine gitti.

Bu ay 65 milyon dolar yatırım alan Xiaozhu, 10 milyon aktif kullanıcıya sahip ve Çin’in 301 şehrinde 100 binden fazla ev listeliyor. Girişimin bu yıl yüzde 500 organik büyüme sergilemesi bekleniyor.

Yorum Bırak