Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

GBA | 21 November 2019

Scroll to top

Top

Yorum Yok

Teknoloji girişimlerine gereğinden fazla mı değer biçiliyor?

Teknoloji girişimlerine gereğinden fazla mı değer biçiliyor?

Teknoloji ekosistemindeki yatırımcıların yeni gündem maddesi, halka arz edilen teknoloji girişimlerinin yaşadığı değer kayıpları.

Değerlerinin altında yatırım alan girişimler, halka arz edildiklerinde borsada hisselerinin değerini artırabiliyor. Fakat senaryo her zaman böyle işlemiyor. Square, Box ve Hortonworks gibi girişimler halka arz edildiklerinde ortaya çıkan değer, yatırımcılarının onlara biçtiği değerlemeden daha düşüktü.

Geçtiğimiz hafta New York Borsası’nda işlem görmeye başlayan Square hisselerini yalnızca 9 dolardan fiyatlandırmıştı. Kısa sürede hisse fiyatları yüzde 45 oranında artan firmanın değeri şu an 4 milyar doların üzerinde. Gelgelelim son yatırım turuyla değerlemesi 6 milyar dolardı ve halka açılması değerinin üçte birinin erimesine sebep oldu.

Groupon ve Zynga, halka açıldıklarında görece daha büyük firmalardı ve özel bir şirketken kendilerine biçilen değeri borsada mumla aradılar.

Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda, akla özellikle teknoloji ekosisteminin aşina olduğu ‘balon’ kelimesi geliyor. Girişimcilik ekosisteminden sorgulayan sesler yükselmeye başladı bile. Ortada bariz bir hata var: Kuruldukları günden, halka arz edildikleri güne kadar olan sürecin bir yerinde, bu firmalara olduklarından daha fazla değer biçiliyor ve piyasaya açıldıklarında gerçek bilanço ortaya çıkıyor.

Manhattan Venture Partners’ın ekonomi şefi Max Wolf, “Birçok unicorn’un son özel yatırım turundaki değerlemelerinden daha düşük değerlerle halka açıldığını göreceğiz.” diyor ve ekliyor, “Bu uzun soluklu sağlıklı bir ‘reset’ gibi.”

CB Insights CEO’su Anand Sanwal ise gelecekte girişimlerin yatırım alışkanlıklarında yaşanması olası bir değişimden bahsediyor: “Firmalar bazen sermaye artırmak için halka açılmak zorunda kalırlar. Sonuçta halka arzlar da bir nevi para toplama etkinliğidir. Bu yüzden, özel yatırım yoluna gitmek yerine, şansınızı halka açık piyasalarda da deneyebilirsiniz.”

Kimileri ise özel yatırımcılar ile kamu yatırımcıları arasındaki kopukluğun uzun vadede girişimler için sorun teşkil etmediği görüşünde. Piyasalarda düşük değerle listenen hisselerin kimi kamu yatırımcıları tarafından fırsat veya indirim olarak değerlendirilmesi olası. Bu doğru olabilir; Facebook bundan üç yıl önce halka açıldığında sorunlar yaşamıştı fakat şu an değerini beş kat artırmış durumda.

TechCrunch’a konuşan EquityZen CEO’su Atish Davda ise ilk halka arzda ortaya çıkan değerin önemli olmadığını söylüyor ve “Asıl önemli olan Square’in önümüzdeki 10 yılda nasıl bir performans sergileyeceği.” diyor. EquitZen’in eş kurucusu Phil Haslett ise ekliyor, “Eğer Square bu değer dengesizliğini aşabilirse, diğer firmalar da onu takip edebilir.”

Birçok teknoloji yatırımcısı için halka arzdan sonra yaşanan değer düşüşü geçici bir anomaliden ibaret ve uzun vadede her şey yoluna girecek. Bunun doğru olup olmadığını zaman gösterecek. Kesin olan bir şey var ise o da yeni bir teknoloji balonunun küresel girişimcilik ekosisteminin mihenk taşlarını yerinden oynatacağıdır.

Yorum Bırak