Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

GBA | 14 November 2019

Scroll to top

Top

Yorum Yok

Teknoloji projelerine 'melek' desteği

Teknoloji projelerine melek desteği

GBA Genel Müdürü Ayşe İnal, Techstar dergisi ile melek yatırımcıların teknoloji yatırımlarına olan ilgisini ve GBA’nın teknoloji girişimlerine yaklaşımı üzerine konuştu.

Henüz yolun başında yani ‘Start-up’ olarak adlandırılan işletmelerin büyümeleri veya belirli bir büyüklüğe sahip firmaların gerçekleştirmeyi planladıkları projelerle daha da gelişmeleri için sermaye sağlayan yatırımcılar olan, dünyada ‘angel investor’ olarak kabul gören ve Türkçe’ye de ‘melek yatırımcı’ olarak yerleşen yatırımcılar, kuruluş aşamasında veya finansal açıdan kısıtlı durumdaki firmalara, sağladıkları finansmanla destek vererek projelerini geliştirmelerine olanak sağlıyor. ABD’de yaklaşım 50 milyar dolara ulaşan işlem hacmine sahip melek yatırım, Türkiye’de de popüler olmaya başladı. Türkiye’de melek yatırımcılar özellikle internet, teknoloji ve mobil uygulamalar gibi alanlardaki projelere dikkat kesilmiş durumda. Melek ağları da yatırım potansiyelini artırmak için belli kritelere göre seçtikleri yatırımcıları daha fazla çekmek için plan yapıyor. Bunlardan biri de Galata Business Angels (GBA). GBA Genel Müdürü Ayşe İnal, Techstar dergisi ile melek yatırımcıların teknoloji yatırımlarına olan ilgisini ve GBA’nın teknoloji girişimlerine yaklaşımı üzerine konuştu:

Melek yatırımcıların teknoloji firmalarına olan ilgisi ve eğilimi ne yönde?

Teknoloji tabanlı şirketlerin daha kolay ölçeklenebilir olması sebebiyle melek yatırımcılar, özellikle teknoloji firmalarına büyük ilgi duyuyor. Burada ölçeklenebilirliğin tanımından kısaca bahsetmek yerinde olacaktır. Ölçeklenebilirlik, şirketlerin minimum artan maliyetlerle gelirlerini katlayarak artırması durumudur. Dolayısıyla, kendini kanıtlamış teknoloji tabanlı bir ürün ve iş modelinin yeni coğrafyalara ve piyasalara yayılabilirliğinin çok daha kolay olması sebebiyle melek yatırımcıların teknoloji firmalarına olan ilgisini artırıyor.

Türkiye’de teknolojiye yönelik projelerin yatırıma dönüşme düzeyi, projelerin yatırımcılarla buluşma potansiyeli ve yatırımın kazanca dönüşme oranı ne durumda?

Son 5 senede Türkiye’de çok gelişen, sayısı 10’u aşkın melek yatırımcı ağları sayesinde girişimciler artık gerekli paraya çok daha kolay ulaşabiliyor. Bugün bir fikriniz ve bu fikri icra edecek enerjiniz varsa bunu da karşı tarafa basit ve net bir şekilde anlatabiliyorsanız yatırım almanız mümkün. Rakamlarla konuşacak olursak GBA olarak 4 senede 2100 başvuru aldık, 1080’i ile birebir görüştük, 192 girişimci yatırımcı karşısına çıktı, 65 girişimciye özel inceleme yapıldı ve 17 girişime yatırım yaptık. Bir yatırımın kazanca dönüşme oranı için bir sayı vermek için henüz erken. Bunun için bir kaç senemiz daha var.

Teknoloji projelerine sağlanan devlet teşvikleri yeterli mi?

Türkiye’de teknolojiye ve patente yatırım yapılan bir döneme geldik. Kamu fonlarında, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve TUBİTAK tarafında teknolojiye yatırım hiç olmadığı kadar zenginleşti. TUBİTAK ve KOSGEB, girişimcilere ürünlerini geliştirmeleri için gerekli fonu sağlamada oldukça destek oluyor. Sonraki aşamada girişimcilerin ‘smart money’, yani yatırımcıların networklerinden ve mentorluklarından faydalanabilmeleri için melek yatırımcılık ağlarına başvurmaları faydalı oluyor.

“Yol uzun ve zorlu, tek başına çıkmak belli bir süre sonra tahmin edilenden yorucu oluyor. O nedenle güvendikleri ve inandıkları kişilerle ortaklı iş yapmaları başarı yolunda önem taşıyor.”

Melek yatırımcıların teknoloji projelerine destek vermesi için hangi şartların yerine gelmiş olması gerekiyor?

Öncelikle iyi bir takımının olması gerekiyor. Hem vizyon anlamında hem de hızlı hareket kabiliyeti olan bir ekip olmalı. Ayrıca büyük bir pazarının olması gerekiyor ki hızlı büyüme gösterebilsin. Onun dışında en önemli üçüncü şey ise hangi problemi çözdüğü. Çözüm değil ama problem önemli çünkü iyi bir takım aynı sorunu farklı yollardan çözmeyi de zamanla geliştirir. Bunların sonrasında ise iyi çalışılmış bir iş modeli, iş planı ve bütçe olması gerekiyor. Galata Business Angels (GBA) olarak; ekibini kurmuş, ürünü ortaya çıkmış, ürün-pazar uyumluluğunu sağlamış girişimleri değerlendirmeye alıyoruz. Buna ek olarak girişimcilerin basit ve anlaşılır bir iş planıyla yatırımcıların karşısına çıkmaya hazır olmaları gerekiyor. Ellerinde kendilerini, teknolojilerini, işlerini ve işin finansal olarak ne üreteceğini gösteren çok basit bir anlatımları olması lazım. Bunun için gerektiği noktalarda girişimcileri eğitip nasıl bir sunumla yatırımcı karşısına çıkmaları gerektiği konusunda yol gösteriyoruz.

GBA olarak teknoloji alanında ne tür yatırımları destekliyorsunuz? Daha çok hangi alanlara yatırım yapılıyor?

GBA olarak teknoloji şirketlerine destek oluyoruz. Alt kırılım olarak ise SaaS, Big Data şirketleri, Mobil, FinTech, Pazar yerleri gibi online projeler esas odak noktamız. İnternet, mobil, yazılım ve telekom sektörleriyle ilgileniyoruz.

Şu ana kadar hangi projelere yatırım yaptınız? Gündemde olan yeni projeler nelerdir?

Şu ana kadar 5 yurtdışı 12 yurtiçi olmak üzere17 girişime destek sağladık. Yurtdışında yatırım yapmamızın ana nedeni Türkiye ve yurtdışı arasında bir köprü oluşturmak ve başarılı girişimlerin Türkiye pazarına giriş yapmalarını sağlamak. Aynı zamanda Türkiye’de yaptığımız yatırımları da yurtdışına açmak için çalışıyoruz. Türkiye’de olan yatırımlarımız; Insider, Ustaeli, Prisync, HızlıÇeviri, Flowerbox, Anlatsın, Inploid, Stilsos, Mapps, Joyfoodz ve Yumag Studios. Yurtdışında destek verdiğimiz girişimler ise Woto, Faveeo, Boatbookings, Dopios. Son yatırımımız ise Londra’da ama henüz açıklayamıyoruz. Portföy şirketlerinden 4 tanesi hariç hepsi aktif durumda. Bu girişimlerden Butigo, Ziylan ayakkabı grubuna satıldı. Prisync ve Insider yurtdışı pazarlarına açıldı ve hızlı bir şekilde büyümelerini sürdürüyor. HızlıÇeviri Türkiye’de yakaladığı başarının ardından yakın zamanda Amerika pazarına da girmeyi hedefliyor. Bunların dışında yurtdışında yatırım yaptığımız girişimlerden 3 tanesi Türkiye pazarına açılma yolunda emin adımlarla ilerliyor.

Girişimcilere ve proje sahiplerine hangi tavsiyelerde bulunursunuz?

Girişimcilere yeterli araştırmayı yapıp iyi bir plan yapmalarını ve bilgi sahibi oldukları bir alana girmelerini öneririm. Ayrıca kurucu ekibi kuvvetli tutmalarını öneririm. Yol uzun ve zorlu tek başına çıkmak belli bir sure sonra tahmin edilenden yorucu oluyor. O nedenle güvendikleri ve inandıkları kişilerle ortaklı iş yapmaları başarı yolunda büyük önem taşıyor. Pazarın durumundan haberdar olmaları, rakiplerinin kimler olduğu, mali ve hukuki konularda doğru bilgiyi öğrenmeleri, küresel pazarı takip etmeleri, mevcut sermayeyi doğru kullanmaları ve uzman kişilerin tecrübelerinden faydalanmaları çok önemli.

Yorum Bırak