Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

GBA | 29 May 2020

Scroll to top

Top

Yorum Yok

Teknoloji girişimleri için kitlesel fonlamaya giriş

Teknoloji girişimleri için kitlesel fonlamaya giriş

Kitlesel fonlama içerisine girdiği değişim süreci ile büyük bir yükselişe geçti ve bunun sebepleri apaçık ortada. İlk başlarda daha çok sanat çalışmalarının desteklendiği ve aynı zamanda duyurulduğu kitlesel fonlama platformları, günümüzde her alandan kâr amacı güden gütmeyen tüm organizasyonlar için bir şeyler vaad edebilen bir noktaya geldi.

Kitlesel fonlama ve melek yatırımcılık, vaad ettikleri maddi kaynağa odaklanılarak birbirleriyle karşılaştırılabiliyor. Fakat büyük resimde girişimciler için bu ikisinin yeri bambaşka. Kitlesel fonlama, melek yatırımcılar ile çalışmanıza engel değil; aynısı öteki türlü de geçerli. Melek yatırımcı ağları size eğitimden yatırıma uçtan uca bir destek sunarken, kitlesel fonlamada bir ürünü destek toplayarak tamamen şeffaf süreçlerle pazara sunmaya çalışırsınız. Anlayacağınız, biri varsa öteki olmaz tarzı bir durum söz konusu değil. Fakat bize sorarsanız önce melek yatırımcılar ile çalışmanız ve tam donanımlı bir girişimci olduktan sonra bu maceraya atılmanız başarı şansınızı artıracaktır. Zaten ne yaptığınızı biliyorsanız, kitlesel fonlamaya girme fikriniz yatırımcılarınız ve mentorlarınız tarafından da desteklenecektir.

Gelgelelim kitlesel fonlamanın sesi uzaktan hoş geliyor. Aslında göründüğü kadar direkt bir yol izleyerek başarılı olmak pek mümkün değil; iyi bir strateji ve bunun iyi bir uygulamasını ortaya koymanız şart. Üstelik bu, teknolojik bir ürün veya hizmeti kitlesel fonlama aracılığıyla pazara sunmaya çalışmadan önce bilmeniz gereken bir yığın şeyden yalnızca bir tanesi. ABD merkezli Genç Girişimciler Kurulu (Young Entrepreneur Council) girişimcileri, tecrübelerinden yola çıkarak bilmeniz gereken diğer püf noktaları şöyle sıralıyor:

Zor iş
Yeni bir ürünü pazara sürmek ile yeni bir ürünü kitlesel fon saglamak arasında zahmet bakımından herhangi bir fark yok. Aşağı yukarı aynı iş. Eğer büyük ses getirirseniz başarılı olma şansı yakalarsınız. Ayrıca insanlar ürününüz hakkında başka bir siteden (kitle fonlama platformu) bilgi alır ve çoğu senaryoda büyük bir bölümü sizin sitenize uğramaz bile. Bu açıdan bakınca, yeni ürününüzü kendi sitenizden duyurmanın daha iyi bir seçenek olup olmadığını düşünmeye başlayabilirsiniz fakat insanların kitle fonlama platformlarına elleri ceplerinde geldiklerini unutmamalısınız.

Siftah sizden
Kitlesel fonlama projenize ilk desteği siz verin. Birçok kişi hiç desteklenmemiş bir projeyi destekleme konusunda tereddütte kalacaktır. Eğer birkaç bin dolarlık bir bütçeniz varsa ve bunu kitle fonlama projenize destek olarak yatırırsanız, insanlar desteklenen bir proje ile karşı karşıya olduklarını görüp tereddütten kurtulabilirler.

Tamamen şeffaf
Kitlesel fonlamada şeffaflık denklemi çok basit: İnsanlar destek olmadan önce üzerinde çalıştığınız ürün veya hizmet hakkında tamamen şeffaf olmanızı isterler. Bu yalnızca ürünün nasıl çalıştığı ve ne işe yaradığı olabilir fakat eğer bunun yanı sıra iş planınızın öne çıkan noktalarını, üretim ve geliştirme süreçlerinin açıklamalarını ve topladığınız destekleri nasıl kullanmayı planladığınızı da anlatırsanız şansınızı artırabilirsiniz.

Son kullanıcı düdüğü çalar
Kitlesel fonlama platformlarında destek istediğiniz insanlar son kullanıcılar. Birkaç nadir istisna dışında, çok başarılı olan teknolojik kitlesel fonlama kampanyaları son kullanıcıların satın alıp kullanabilecekleri türden ürün ve hizmetlerden oluşuyor. Eğer ortaya koymak istediğiniz ürün, destek istediğiniz insanların kullanabilecekleri türden değilse, kitlesel fonlama projeniz için doğru yöntem olmayabilir.

Sorun çözmelisiniz
Kitlesel fonlama kampanyanızda teknolojinizin hangi problemi nasıl çözdüğünü açıklamanız gerekiyor. Bu hedef kitlenizi projenize bağlayan ve destek kararını etkileyen en önemli noktalardan birisi olacak. Teknolojiniz ile onların günlük hayatlarını nasıl iyileştireceğinizi, insanların kendilerinden bir şeyler bulabilecekleri şekilde sergilediğinizden emin olun. Ancak ve ancak bu sayede insanların ürününüzün başarılı olmasını istemelerini sağlayabilirsiniz.

Projenizi koruyun
Projenizi milyonlarca insanın ziyaret ettiği popüler bir platformda sergilemeden önce, en azından patent ve isim hakkı başvurularını yapın. Üzerinde tarihin ve fikrin ortaya sizin tarafından atıldığını onaylayan geçici bir koruma işinizi görür. Avrupa Patenti’ne başvurursanız, başvurunuz onaylanmadan tüm Avrupa ülkelerinde söz konusu geçici korumaya sahip olabilirsiniz. Fakat nihai patenti almak konusunda ağır kanlı olmamanızı tavsiye ederiz.

Kitlesel fonlama pazarlamadır
Ürününüz başka kanallar üzerinden de yatırım alabilir fakat kitlesel fonlama diğer kanallardan farklı olarak pazarlama işlevine de sahiptir. Günümüzde birçok milyar dolarlık firmanın kitle fonlamaya dadanmasının sebebi de budur; onlar için bu kaynak toplamaktan ziyade bir pazarlama kampanyasıdır. Kitlesel fonlama üzerinden ihtiyaç duyduğunuz kaynağı toplarken, aynı zamanda dev bir kitleye ulaşabilir ve üzerinde çalıştığınız ürünü ön siparişe sunabilirsiniz. Ürününüz ilgi çekmeye başladığında, sıkı bir pazarlama kampanyası başlatıp, projenizi olabilecek en büyük kitleye ulaştırmaya çalışmanız iyi bir hame olacaktır.

Ön siparişe sunun
Kitle fonlamada hareket size başarıyı getirebilir. Eğer projeniz ilgi görürse, kitlesel fonlama platformunun ana sayfasında sergilenebilir ve çok daha fazla insan tarafından desteklenebilirsiniz. Belli bir miktarın üzerinde destek veren insanlar ürününüzü ön sipariş etme hakkını kazanırsa, daha çok destekçi cezbedebilirsiniz. Tabii bunun için ürününüzün aşağı yukarı ne zaman hazır olacağını bilmeniz şart.

İnsanların ne istediğini bilin
Yeni bir teknolojik ürün üzerine çalışmaya ve bunu kitlesel fonlatmaya çalışmadan önce, ürününüzün hedef kitlesi hakkında detaylı araştırmalar yapın. Bu kitle ne istiyor? Neye ihtiyaç duyuyor? Pazarın güncel durumu nedir? Bu alanda hangi teknolojiler kullanılıyor? İnsanların halihazırdaki teknolojiler hakkındaki düşünceleri neler? Tüm bu soruların ve dahasının yanıtlarını analiz etmeden çalışmaya başlamamanız yararınıza olur. Ve eğer yanıtlar ürününüzün bir ihtiyaç olduğuna işaret ediyorsa, destekçi bulmanız çok zor olmayacaktır.

Tutabileceğiniz sözler verin
Bir ürünü kitlesel fonlama kampanyasına sokmadan önce, ürünün sevkiyat giderlerine ve zamanlamasına dair gerçekçi verilere sahip olmanız gerekir. Destekçilerinize son dakikada kötü sürprizler yapmanız girişiminizin imajı için hiç de iyi olmayacaktır.

Kitlesel fonlama girişiminizin güvenilir bir markaya dönüşmesi için önemli bir kanaldır fakat tek bir yanlış bir çuval inciri berbat etmeye yetebiliyor. Ürününüzü ne zaman, nasıl ve kimlere göndereceğiniz konusunda söyledikleriniz, müşterilerinize verdiğiniz ilk sözlerdir ve kimse etik kuralları umursamayan bir markaya sadık olmaz.

Hangi platform?
Projenizi desteğe sunabileceğiniz onlarca kitlesel fonlama platformu var fakat bunlardan hangisinin veya hangilerinin projenize en uygun olduğunu bilmeniz ve tercihinizi buna göre yapmanız başarı şansınızı artıracaktır. Kickstarter ve Indiegogo, en popüler platformlar olarak her alandan projeye ev sahipliği yaparken, diğer platformlar daha odaklı ilerlemeyi tercih ediyor ve buna paralel olarak odağı belli kitlelere sahipler. Ayrıca bazı platformların komisyon politikaları diğerlerinden farklı olabiliyor; kampanyanızı başlatmadan önce sizden ne kadar komisyon talep edileceğini bilin. Platformların hangi alanlara odaklandıklarına buradan (Wikipedia) bakabilirsiniz. Ayrıca yerli kitlesel fonlama platformu fongogo’ya da göz atabilirsiniz.

Yorum Bırak