Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

GBA | 19 February 2020

Scroll to top

Top

Yorum Yok

Teknoloji devleri otomobil üretmenin zorluğunu kabullendi

Teknoloji devleri otomobil üretmenin zorluğunu kabullendi

Apple, 2014 yılında kendi otomobilini geliştirmek için Titan isimli devasa bir proje başlatmıştı. Aradan geçen iki yıl, Apple’ın otomobil üretmenin ne kadar zor bir iş olduğunu anlamasını sağladı ve firma şimdi projesini yeniden gözden geçiriyor.

Bloomberg’e göre, Apple otomobil üretme hayallerinden tamamen vazgeçti ve otomobil üreticilerine satabileceği bir otonom otomobil yazılımı geliştirmeye odaklanmaya karar verdi.

Silikon Vadisi’nin teknoloji devlerinin yeni endüstrilere balıklama atlamak ve onları ters yüz etmek gibi bir alışkanlığı var. Apple’ın iPhone ile mobil telefon sektörüne yaptığı da bundan farklı değildi. Apple’ın ölü doğan otomobil projesi ise her endüstrinin öylesi kolay dinamiklere sahip olmadığının bir hatırlatıcısı oldu.

Otomobil üretmek çok zor bir iş. Otomotiv sektöründe başarılı olmanın gerektirdikleri ile son kullanıcı teknolojisininkiler de bir hayli farklı. Uzun zamandır bu zorluklar ile boğuşan Tesla kârlılık için daha yıllarca beklemek zorunda ve bu otomotiv endüstrisine inovasyon getirmek isteyenler tarafından göze alınması gereken bir gerçek. Google buna değmeyeceğine karar verdi; otomobil üretmekten vazgeçip onlar için yazılım geliştirmeye odaklandı.

Apple, Google’ın yaklaşımındaki mantığı ve otomotiv üreticilerinin Silikon Vadisi tarafından kolay kolay kopyalanamayacak bazı yetkinliklere sahip olduğunu şimdilerde idrak ediyor gibi görünüyor.

Otomobil üretmeyi böylesi zor kılan nedir?

84106776

Silikon Vadisi’nin kendi otomobillerini üretme yolunda karşılaştıkları sorunlara dair en iyi açıklama endüstri analisti Edward Niedermeyer’den geliyor.

Otomobiller yüzlerce hareket eden parçaya sahip olan karmaşık ürünler ve müşteriler onlardan uzun yıllar her hava ve arazi şartında sorunsuz çalışmasını bekliyor. Otomotiv endüstrisinde kârlılık için gerekli olan yüksek ölçekli seri üretim ise kalite konusunu olduğundan daha da büyük bir soruna dönüştürüyor; üründeki her bir hatanın giderilmesi milyonlarca dolar maliyet anlamına geliyor.

Niedermeyer’in dikkat çektiği ilk nokta hatasızlık kültürü: Otomotiv endüstrisinde başarılı olmanın gerekliliği olan sistematik denetleme ve müdahale yaklaşımı, inovasyonun çoğunlukla hatasız uygulamaya tercih edildiği Silikon Vadisi’ne yabancı. Örnek aramak için uzağa gitmeye gerek yok; 2016’nın en iyi akıllı telefonunun üretim hatası nedeniyle rastgele patladığının ortaya çıkması ve dünya çapında toplatılması yeterli olacaktır sanıyoruz.

Otomotiv endüstrisi üretim süreçlerini en ince ayrıntısına kadar planlarken, hataları saptamak ve gidermek için özel olarak tasarlanan ileri seviye karmaşık sistemlerden yararlanıyor. Gerekli bilgi birikimini, araçları ve organizasyonel yapıyı inşa etmek, yıllar ve hatta on yıllar süren yüksek maliyetli bir deneme yanılma sürecinden geçmek anlamına geliyor.

Niedermeyer, Tesla’nın lüks otomobil üreticiliğinden popüler binek araç üreticiliğine dönüşmeye çalışırken yaşadığı bir zorluğun ideal örneği teşkil ettiği görüşünde:

Söz konusu ideal örnek, Tesla’nın Norveç’te sattığı Model S otomobillerinin tavanında küf bitmesi sorununu içeriyor. Otomobilin büyük panaromik açılır tavanının (sunroof) üretimi ve montajı bir hayli zor olduğundan, Model S tavanları su sızdırıyor. Fakat sızdırma öylesi küçük gerçekleşiyor ki, kullanıcılar tarafından çoğunlukla fark edilmiyor. Sızan su belki varlığıyla kullanıcıları rahatsız etmiyor ama daha büyük bir sürprizin ortaya çıkmasına sebep oluyor. Tesla açılır tavanın uçlarında organik elyaf kullandığından, yağışlı coğrafyalarda kullanılan Model S’lerin tavanları küfleniyor.

iPhone’un sayısız parçanın kesin bir biçimde bir araya getirildiği karmaşık bir ürün olduğu su götürmez bir gerçek. Fakat otomobiller çok daha büyük, çok daha fazla hareketli parçaya sahip, çok daha fazla farklı materyalin bir arada kullanılmasını gerektiriyor ve tüm bunların en zorlu koşullarda bile sorunsuz çalışması bekleniyor.

Teknoloji ve otomobil üreticileri kaçınılmaz iş ortakları

462675492

Teknoloji endüstrisi otomobil üreticilerinin hünerlerini taklit edemediği gibi, bu aşılamaz gibi görünen ayrışma tam tersi durumda da geçerli. Müthiş bir yazılım geliştirmek için gerekli olan ve teknoloji firmalarının sahip olduğu kültür, yapı ve yetenek seti Tesla dışındaki çoğu otomotiv üreticisinde yok. Otomotiv ve teknoloji üreticilerinin arasında kurulan işbirliklerinin artışının arkasındaki başlıca sebep de bu gerçeğin en nihayetinde taraflar tarafından kabullenilmiş olması.

Gelinen son noktada, teknoloji firmalarının daha avantajlı olduklarını söyleyebiliriz. Otonom sürüş yazılımları üzerinde çalışıldığı bilinen firmaların sayısı bir elin parmakları kadar bile değilken (Apple, Google, Tesla, Uber), otomotiv endüstrisinin büyük çoğunluğu kendine bir teknoloji partneri arıyor. Eğer Apple komşuları Google ve Uber’in üzerinde çalıştığı otonom sürüş yazılımlarına rakip olabilecek bir ürün geliştirirse, bu yazılımı araçlarında kullanmaya gönüllü otomobil üreticileri bulmakta zorlanmayacaktır.

Yalnızca otonom sürüş yazılımına odaklanmak Apple ve Google’ın seçeneklerini artırıyor. Birçok otomotiv üreticisi ile birlikte çalışabilir ve gelecek vaat eden partnerliklerde masaya daha fazla şey getirerek otomotivin geleceğindeki yerini sağlamlaştırabilirler.

Teknoloji firmalarının yalnızca yazılım tarafına çekilmeleri, Tesla’yı Silikon Vadisi’nde otomobilin hem donanımını hem de yazılımını üretmeyi içeren orijinal planı uygulayan tek firma yapıyor. Tesla, her ikisini de geliştirerek daha iyi otomobiller üretebileceğine inanıyor; tıpkı Apple’ın aynı yaklaşım ile daha iyi bilgisayarlar ve telefonlar ürettiği gibi. Fakat büyük bir risk söz konusu; Elon Musk yutamayacağı lokmayı ısırmış olabilir.

Yorum Bırak