Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

GBA | 14 November 2019

Scroll to top

Top

1 Yorum

Teknik yeteneklere sahip olmadan teknoloji girişimi kurulabilir mi? - GBA

Teknik yeteneklere sahip olmadan teknoloji girişimi kurulabilir mi?

Bir teknoloji girişimi gördüğümüzde, onu kuran girişimcinin bir teknoloji gurusu olduğu ve büyük bir ihtimalle bilgisayar bilimleri üzerine eğitim aldığını varsayıyoruz. Bu, o üzerine çok düşünmeden verdiğimiz yanlış yargılardan birisi.

Pinterest, Snapchat, Groupon, Alibaba, Amazon, YouTube, LinkedIn, Oracle… Yakından tanıdığımız bu dev teknoloji firmalarının hiçbirinin kurucusu programcı veya bu iş için gerekli olduğunu varsaydığınız teknik bilgilere sahip insanlar değil.

Teknik yeteneklerden yoksun olmanız, girişim fikrinizin üzerine gitmeniz için bir engel teşkil etmiyor. Size aksini düşündüren mantığı anlıyoruz fakat kaçırdığınız bir nokta var: Girişimci çözümün kendisidir. Eğer girişiminizin ihtiyaç duyduğu teknik yeteneğe sahip değilseniz, bu yeteneğe sahip birini ekibinize katabilirsiniz. Bu, girişim fikrinize hiç şans vermemekten daha iyi bir yol, öyle değil mi? Yatırımcıların fikirlerle beraber ekiplere yatırım yaptığını unutmayın. Ekibinizde işin teknik tarafını çekip çevirecek bir kurucu ortak olması yatırım şansınızı da artıracaktır.

Teknoloji geleceğimiz. Girişimciler başta olmak üzere herkes ona ayak uydurmak istiyor. Fakat teknoloji üreten bir girişimin bile teknik yeteneklere sahip olmayan girişimcilere ihtiyacı vardır. Apple’ın ilk ürünlerini Steve Jobs mı üretmişti? Hayır, bunu yapan ‘Öteki Steve’ diye de anılan Steve Wozniak’tı. Fakat Jobs olmadan Apple kurulamazdı. Bu hikayeyi herkes bilir…

Günümüzün en başarılı teknoloji girişimlerinin büyük bir çoğunluğu teknik insanlar tarafından kuruldu. Bu bir gerçek. Fakat böyle olması bir zorunluluk değil. Gerçekten inandığınız ve gecenizi gündüzünüzü üzerine çalışarak geçirmek istediğiniz girişim fikrinizi, sırf teknik yeterliliğe sahip olmadığınız için rafa mı kaldıracaksınız? Bu şartlar altında başarılı olma ihtimaliniz olmadığını düşünmeyin.

Kararlı girişimcilik anlayışı her şeyin anahtarı. Teknik yeteneklere ve bilgiye sahip olmayan bir girişimci olarak, aklınızdaki teknoloji girişimi fikrini hayata geçirmek için yapabileceğiniz bir şeyler var:

Plan!
Yeni bir girişim kurmak uzun bir zaman dilimine yayılan sıkı çalışma ve fedakarlık gerektirir. Girişiminizin kendi ayakları üzerinde durmaya başlaması için yıllar geçmesi gerekebilir. Tüm süreçten keyif almak, sabırlı olmanızı mümkün kılacaktır. Fikriniz ne kadar iyi olursa olsun, onu hayata geçirecek başarılı bir uygulama ortaya koymanız gerekir. İyi fikir yalnızca iyi bir başlangıçtır.

Girişiminizin detaylı yol planını yapmak için ihtiyaç duyduğunuz tüm zamanı acele etmeden kullanın. Peki planlamaya neden bu kadar zaman harcamak gerekiyor? Çünkü detaylı planlama ile durumunuzu çok iyi bir şekilde masaya yatırabilir, yol haritanızın güçlü ve zayıf yanlarını anlayabilirsiniz. Gireceğiniz pazarı araştırın, burada başarılı olup olmayacağına dair senaryolar üretin. Teknik yeterliliğiniz olmadığı için işin büyük bir kısmını, bu yeteneklere sahip olan diğer insanlara bırakmanız gerekecek. Ne istediğinizden emin olduktan sonra bu insanlarla iletişime geçmek yararınıza olacaktır.

Araştırma
Halihazırda sahip olduğunuz bilgi birikimi ve yetenekler girişiminize nasıl katkı sağlayabilir? Seçeneklerinizi gözden geçirin. Tüm kartlarınızı birden açmak yerine, önce girişim fikrinizin prototipini oluşturabilir ve bunu hedef kitleniz içerisinde gördüğünüz insanların beğenisine sunabilirsiniz. Bunu yapabileceğiniz onlarca ücretli ve ücretsiz araç var. Prototipinize gelen geri dönüşler müşterilerinizin size ne istediklerini göstermesidir. Onların ihtiyaç ve isteklerini anlayarak, fikrinizi sıradaki adıma taşıyabilirsiniz. Doğru araştırma yöntemleri ve doğru kullanılan zamanla, hiçbir teknik bilgiye sahip olmadan da diğerlerinin önüne geçebilirsiniz.

Teknik
Teknik bilgi ve yetenek birikimine sahip değilseniz, yolun bundan sonrasına nasıl devam edeceğinize karar vermelisiniz. İlk seçenek teknik tarafa hiç bulaşmadan girişiminize hayat vermeye çalışmak. Bu yöntemin çalışma ihtimalini gerçekten düşük görüyoruz. İdeal olan seçenek ise en azından girişiminizin odağındaki teknolojinin nasıl çalıştığını öğrenmeniz ve bu konuda ileri seviyede yeteneğe sahip insanlarla çalışmanız.

Kurulmaya çalışan bir girişimin başında olduğunuz için büyük bir finansal güce sahip olmadığınızı varsayıyoruz. Yani gerçekten iyi bir teknik çalışanı karşılayamayabilirsiniz. İşte burada işin için ‘eş kurucu’ giriyor. Teknik bilgi ve yeteneklere sahip olan fakat ödeme gücünüzün üzerinde fiyatlarla çalışan kişiyi, girişiminize ortak yaparak yolunuza devam edebilirsiniz. Fakat öyle ya da böyle girişiminize can verecek teknolojiyi öğrenmeye başlamanız gerekecek. Ancak bu sayede girişiminizin için önemli kararları verebilecek yetkinliğe ulaşabilirsiniz.

%100
Girişiminizin ürününü, ana damarlarını ve kültürünü oluşturmak için %100’ünüzü vermelisiniz. Çevrenizdeki tüm fırsatları değerlendirmeye bakın. Kendinize bir ortak bulmuş olabilirsiniz fakat bu daha az iş yapmanız için bir fırsat değil. Elinizi taşın altına koymaktan geri kalmayın. Baskı altında inovatif olmaya devam etmek girişimleri diğer firmalara kıyasla daha esnek ve dinamik hale getirir. Bunun başını çekecek olan sizsiniz; yani girişimin lideri.

Doğru insanlar
Birçok girişimcinin fikrine aşık olması artık alışıldık bir durum haline geldi. Fikir önemli fakat sizin ondan çok nasıl uygulamaya döküleceğine odaklanmanız gerekiyor. Bu noktada hatalar yapmaya çok müsaitiz. Girişiminize ilgi gösteren ilk kişiye güvenmek ve onunla iş yaparak süreci hızlandırmak bu hataların en tehlikelilerinden yalnızca birisi. Her programcı iyi programcı değildir; her iyi programcı da iyi bir ortak olmayabilir. Girişiminize ekip oluştururken iyi düşünün ve aceleci davranmayın. Güçlü bir takım girişimin en değerli kaynağıdır.

Rolünüzü bulun
Teknik bilgiye sahip olmayan bir girişimci olarak teknoloji odaklı girişiminizde kendinize bir rol bulmanız gerekiyor. İyi olduğunuz alanlarda firmanıza etki ederek, pozisyonunuzu güçlendirin. Kodlama bilmiyor olabilirsiniz fakat ekibinizin bu girişimin sizin sayenizde var olduğunu bilmeli. Teknik ekibinizin size bağlı çalıştığına emin olun; onları yönetin. Bunu yapmak için onlarla aynı dili konuşmalısınız. Teknoloji odaklı bir girişimde lider rolünü üstlenebilmek için, söz konusu teknolojiyi öğrenmeniz gerekiyor.

Girişiminizi sergileyin
Firmanın teknoloji gurusu olmamanız, girişimin yüzü olamayacağınız anlamına gelmiyor. Yatırımcıları anlayan ve girişimini doğru yatırımcılara götürme vizyonuna sahip iş insanı olun. Sürekli fırsatlar kollayın, firmanızı iyi tanıyın ve onu yatırımcılara nasıl sergileyeceğinizi öğrenin. Hemen başlamak isteyenler için David Rose’un ilgili semineri burada (Türkçe altyazılı).

Yatırımcılar fikirlerin yanı sıra girişimcilere ve ekiplere yatırım yaparlar. Girişimin lideri olarak, onun başarısından sorumlu olan da sizden başkası değil. Eğer yatırımcılar girişiminizde ışık görmezlerse, bırakın paralarını size zamanlarını bile ayırmayabilir. Fakat her yatırımcı farklı şeyler ister. Duyduğunuz ilk ‘hayır’dan sonra pes etmeyin. Siz girişiminize inanmazsanız, kimse inanamaz.

Yorumlar

Yorum Bırak