Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

GBA | 21 January 2020

Scroll to top

Top

Yorum Yok

Tekne kiralamada Airbnb modeli: Boatsetter

Tekne kiralamada Airbnb modeli: Boatsetter

Airbnb’nin girişimcileri etkilediği tartışılmaz bir gerçek. Airbnb baz alınarak oluşturulan yaratıcı girişim projelerinin sayısı her geçen gün artıyor. Üstelik bu projelerin sektörleri de oldukça çeşitli. Tekne kiralama girişimi olarak karşımıza çıkan Boatsetter da bu girişimlerden biri.

Florida merkezli Boatsetter, özel tekne sahipleri ve profesyonel kiralama şirketleri, kaptanlar ve kiracıların buluştuğu bir pazar. Kullanıcılar yakındaki teknelerden birini seçmek, bir kaptan kiralamak veya ayrı bir kaptanı seçip kiralamak gibi seçeneklerden birini tercih edebiliyor. Tekne sahipleri, teknelerinin tüm masraflarını olmasa da en azından bir kısmını geri almak istediklerinden Boatsetter, geleneksel kiralama şirketlerinden daha ucuz olmasıyla ön plana çıkıyor. Daha önce Amerika’da bu kadar popüler olmayan tekne kiralama hizmeti Boatsetter ile birlikte başka bir boyuta taşındı. Tabii bunda Boatsetter’ın, deniz pazarındaki en büyük rakibi Boatbound’u satın almasının da büyük bir payı var. Bu satın alma işlemi sonrası Amerika’da 300’e yakın yerde tekneler geçici sahipleri tarafından kiralanmayı bekliyor.
Bu anlaşmayla birlikte şirket, Boatbound’un gemi kiralama envanteri ve lojistik teknik gibi olanaklarından yararlanarak pazardaki payını daha da artıracak gözüküyor. Aslına bakacak olursak bu anlaşma Boatsetter’ı çoktan Amerika ve büyük ihtimalle dünyadaki en büyük tekne kiralama şirketi haline getirdi.
Öte yandan Boatsetter’ın Boatbound’u bünyesine katması oldukça stratejik bir karar olarak görülüyor. Boatbound, tekne kiralamadaki bu Airbnb modelini 2013 yılında Boatsetter’ın hemen öncesinde devreye sokmuştu. Hatta o dönemki gemi parçaları satan girişimlerden çok daha yüksek yatırım almış; rezervasyon talepleri yaklaşık 25 milyon dolara ulaşmıştı. Kiralama taleplerini yönlendirme başarısı neredeyse kusursuzdu. Ancak bir kadının Boatbound’tan kiraladığı tekneyle bir kaza geçirip bacağını kaybetmesiyle şirket sigorta ve güvenlik şikayetleriyle karşı karşıya kaldı. Girişim, bu hatasından sonra ortalığın durulması için 2016’da San Francisco’dan Seattle’a taşındı. Maliyetlerini düşürdü ve bu yönde bir karlılık çalışması yürütmeye başladı.
Boatsetter, iki şirketi birleştirerek Boatbound’un kiralama taleplerini yönlendirme teknolojisiyle kendi sigorta ve güvenlik politikalarını harmanlayıp sorunsuz bir hizmet sunmayı tasarlıyor.
Boatsetter, rakiplerin gelecekteki yatırımlarını finanse etmek amacıyla A turunda 4.75 milyon dolarlık yatırım yaptığını açıkladı. Böylelikle değerini toplamda 17.75 milyon dolara yükseltti.

Yorum Bırak