Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

GBA | 19 February 2020

Scroll to top

Top

Yorum Yok

Sürücüsüz otomobil yolcuları mı yayaları mı kurtaracak?

Sürücüsüz otomobiller yolcuları mı yoksa yayaları mı kurtaracak?

Tesla ve SpaceX ile çağımızın en popüler girişimcilerinin başında gelen Elon Musk, her fırsatta sanal gerçekliğin potansiyelinin tehlikeli olabileceğine dair bizleri uyarıyor. Musk’ın elektrikli otomobilleri önümüzdeki birkaç yılda yollarda kendi kendilerini sürmeye başlayacaklar ve mühendisler günümüzde bu otomobilleri olası acil durumların altından kalkabilmesi için programlıyor. Fakat bu kolay bir iş değil; otomobiller yayaların mı yoksa yolcuların mı hayatını kurtaracağı gibi zor kararlar vermek zorunda kalacak.

Tesla ve diğer otomobil üreticileri halihazırda sürücüsüz otomobiller üzerinde çalışıyor fakat otomatik pilot teknolojileri ve güvenliği üzerinde çalışmalar hâlâ sürüyor. Teknoloji hazır olsa bile, bu otomobillerin trafiğe çıkmalarına izin verecek yasalar henüz hazır değil.

Trafik kazalarının büyük bir çoğunlu insan hatalarından kaynaklandığından, sürücüsüz otomobillerin yoldaki herkes için güvenliği artıracağı ve kaza riskini düşüreceği öngörülüyor. Fakat yine de kazalar meydana gelebilir ve otomobiller bu anlarda programlandıkları kişileri kurtarmaya çalışabilir. Peki tekerlekli makineler kimi kurtarmaya çalışmalı? Yayaları mı yoksa yolcuları mı? Şüphesiz yapay zeka çoğu senaryoya kimseyi öldürmeyeceği bir çözüm bulabilir fakat yine de en kötü senaryolar kimilerinin yaralanmasıyla sonuçlanabilir. Otomobil üreticilerinin ve yasal merciilerin bu konu üzerinde çalışmaları şart.

Artık tüm dünya yakın bir zamanda otomobillerin kendi kendilerini süreceklerini biliyor ve bu otomobillerin yayaları güvende tutma kabiliyetine sahip olmasını da bir gereklilik sayıyor. Gelgelelim, Science dergisinde yayınlanan bir araştırma, sürücüsüz otomobil kullanmak isteyen insanların makinenin önce kendi canlarını korumasını istiyor. Bir diğer deyişle, otomobil bir yayaya çarpmak ile duvara çarpmak arasında kararsız kalırsa, yayaya çarpması gerektiği görüşündeler.

Geçtiğimiz yıl temmuz-kasım ayları arasında altı çevrimiçi anket gerçekleştiren bilgisayar mühendisleri ve psikologlar, insanların sürücüsüz otomobillerden beklentilerini ortaya çıkardı. Araştırmadan çıkan genel sonuç insanların otomobillerden herkes için en iyi kararları vermesini isterken, konu hayatta kalmak olduğunda işler değişiyor.

Bir yapay zekaya uygulamalı etik öğretmek, Tesla, Google ve Apple’da çalışan mühendislerin elindeki en zor iş olabilir. Makinelere o an belli olacak şartlara göre şekillenen dinamik yasalara itaat etmeyi öğretmek gelecekte birçok insanın hayatını kurtaracakken, hararetli tartışmalara da konu olacak.

Yorum Bırak