Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

GBA | 23 January 2020

Scroll to top

Top

Yorum Yok

Spotify SoundCloud'ı satın almak istiyor

Spotify SoundCloud’ı satın almak istiyor

SoundCloud şirket olarak gerçek bir fiyasko fakat gençlerin istediği DJ setlerine ve remikslere sahip olan tek dijital müzik servisi. Kısacası, Spotify’ın satın alma anlaşması için SoundCloud’un kapısını çalması bir hayli mantıklı.

İkili bir buçuk yıl önce aynı amaçla masaya oturmuş fakat anlaşmayı mühürleyecek fiyat üzerinde anlaşamadıkları için diyalog kesilmişti.

O günden bu yana boş durmayan SoundCloud, telif haklarından kaynaklanan sorunlarını aşmak için büyük plak şirketleriyle anlaşmalar gerçekleştirdi ve ana gelir kaynağı olan aylık 9,99 dolar fiyatlı ücretli üyelik modelini kapattı. Tüm bu gelişmeler, Spotify için SoundCloud  satın almasını daha az riskli ve daha uygun fiyatlı bir hale getirdi.

Daha önce anlaşamayan ikili, bu sefer de hemfikir olamayabilirler fakat eğer Spotify SoundCloud’u satın alırsa, kendini Apple Music’ten farklılaştırarak, Apple’ın parayla satın alamayacağı bir avantaja sahip olabilir.

Bilmeyenler için, SoundCloud tam anlamıyla müziğin YouTube’u. Müzisyenler platforma müziklerini ve diğer ses kayıtlarını göndererek milyonlarca kullanıcıya ulaşabiliyor. SoundCloud’un bu yaklaşımı ona 125 milyonu aşkın sesten oluşan dev bir katalog sağlarken; Apple Music ve Spotify’ın kataloğunda ise ortalama 30 milyon şarkı ve podcast bulunuyor.

İsteyen her platform, ilgili plak şirketine yeterli parayı ödediği takdirde istediği şarkıyı kataloğuna ekleyebilir. SoundCloud’u eşsiz kılan ise geleceğin yıldızlarının amatör kayıtları, saatlerce süren DJ performansları ve resmi olmayan remiksler.

Spotify, SoundCloud kataloğunu kendi servisine aktarmak isterse yasal baş ağrıları yaşayacağı kesin. Fakat bu değerli kataloğu SoundCloud’un kullanışsız platformundan, Spotify’ınkine benzer kullanıcı dostu bir arayüze taşımak, daha da önemlisi orijinal eserler ise amatör eserleri bir araya getirmek başarı şansı bir hayli yüksek bir kombinasyon. SoundCloud’un müzik odaklı ekibi de sürekli yetenek kaybeden Spotify için reddedilemeyecek bir değer olacaktır.

Spotify bu yılın başında dönüştürülebilir tahviller ile 1 milyar dolar yatırım aldı. Başarısız halka arz durumunda Spotify’ı ağır şekilde cezalandıracak maddelere sahip bu yatırım anlaşması, girişimin bıçak üstünde iş yapmasına sebep olurken, öte yandan SoundCloud gibi bir yıldızı satın alması için gerekli kaynağı da sağlıyor.

Yorum Bırak