Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

GBA | 8 July 2020

Scroll to top

Top

Yorum Yok

Snapchat Bitstrips'i satın aldı

Snapchat Bitstrips’i satın aldı

Silikon Vadisi yaşlı bir teknoloji ürünü olan emoji’lerin yeniden bir rekabet aracı haline geldiği bir dönemden geçiyor. İletişimi güçlendiren emoji’ler, artık yalnızca yazılı iletişimde değil, video ve fotoğraflarda da kullanılabiliyor.

Sosyal ağların emoji çılgınlığını geri getirmesi adeta küllenen ateşi yeniden yaktı. Bir süre toy rakiplerinin hamlelerine karşılık vermeyen Snapchat, Toronto merkezli kişisel emoji yaratma aracı Bitmoji’nin yaratıcısı Bitstrips’i satın aldı.

Fortune tarafından birçok kaynağa dayandırılan bilgilere göre, bitmoji isimli kişiye özel emoji kurgusunun ve Bitstrips ekibinin Snapchat’e katılması için 100 milyon dolar ödendi. Meblağnın açıklanmayan bir bölümünün nakit, kalan bölümünün ise hisse ile ödendiği belirtildi.

2007 yılında kurulan Bitstrips’in o zamanlardaki odağı insanlara çizgi romanlar yapmalarını sağlamaktı. 2014 yılında odağını değiştiren girişim, özelleştirilebilir ve paylaşılabilir çizgi avatarlara yöneldi.

Bitstrips uygulamasını indiren kullanıcılar, çeşitli seçenekler arasından yüz şekilleri ve ten rengi gibi detayları belirleyerek kendi çizgi portrelerini oluşturabiliyor. Bu “bitmojiler” birçok farklı poz verebiliyor, aksesuarlar takabiliyor ve mobil iletişim platformlarında kullanılabiliyor.

Girişim Horizons Ventures ve Kleiner Perkins Caufield & Byers’tan toplamda 11 milyon dolar yatırım almıştı.

Satın almayla ilgili en büyük soru işareti şüphesiz Snapchat’in Bitstrip ile ne yapacağı. Girişim tarafından kullanılan teknolojinin yeni ve inovatif olduğu söylemez. Snapchat eğer kopyalanması kolay bu teknolojiyi isteseydi, bunu 100 milyon dolar ödemeden kendisi de geliştirebilirdi. Bitstrips’in şu an popüler olduğu akla gelse de, Snapchat’e hedeflediği yeni kullanıcı kazanımını sağlayacak kadar değil. Satın almanın Bitstrips’in yetenekli ekibi için yapıldığı kanısı da göz önünde bulundurulabilir.

100 milyon dolar değerindeki gerçeği öğrenmek için beklememiz gerekecek.

Yorum Bırak