Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

GBA | 19 February 2020

Scroll to top

Top

Yorum Yok

Cirosundan fazla zarar eden Snapchat 3 milyar dolarlık halka arza hazırlanıyor - GBA

Cirosundan fazla zarar eden Snapchat 3 milyar dolarlık halka arza hazırlanıyor

Girişimcilik ekosisteminde popülaritesini uzun zamandır koruyan Snapchat, nihayet gerçek potansiyeliyle borsada yüzleşmeye hazırlanıyor. Kârlılık açısından problemleri bulunsa da Snapchat’in değerinin halka arz sonrası 20 milyar dolar civarında olması bekleniyor.

Snapchat özellikle kaybolan ve yanıt verilmeden açılamayan snap’leriyle mesajlaşma uygulamaları arasında dikkatleri üzerine çektiğinde kısa sürede 40 milyon günlük aktif kullanıcıya ulaşmış ve özellikle gençlerin kullandığı bir uygulama haline gelmişti. Bu süreçte sadece gençlerin değil Facebook’un da ilgisini çekmeyi başardılar. Bu alanda güçlü olan ve fark yaratacak rakipleri satın alarak gücü elinde tutmaya çalışan Facebook, Snapchat’i satın almak için 2013 yılında ciddi girişimlerde bulundu. Basına yansıyan teklif 3 milyar dolardı. Birçok kişi o gün Facebook’un bu denli yüksek bir rakam teklif etmesi sebebiyle Snapchat’i daha da yakından takip etmeye başladı.

Aradan geçen 4 yılda Snapchat rakipleri karşısında ayakta kalmayı başardı, hatta Facebook’un karşısına çıkardığı rakipleri de ekarte etti. Şirketin 150 milyonu geçen günlük aktif kullanıcı sayısı ve Spectacles gibi inovatif hamleleri de ilgiyi canlı tutmaya devam ediyor. Neticede Snapchat girişimcilik ekosisteminde parlayan yıldızlardan biri.

Spectacles

Bu sebeple halka arz sürecinin yaklaşıyor olması yatırımcıları heyecanlandırıyor.

Snapchat halka arz için resmi süreci başlattığında maddi anlamda işlerin çok da iyi gitmediği gözler önüne çıkmış oldu. Zira Snapchat son 2 yılda cirosunun tamamından fazla zarar ederek görülmesi zor bir performansa imza atmış. 2015 yılında 58,7 milyon dolar ciro açıklayan şirket buna karşılık 372 milyon dolar zarar, 2016 yılında ise 404 milyon dolarlık cirosuna karşılık 514 milyon dolar zarar etmiş. Cironun 1 yıl içerisinde gösterdiği artış umut verici olsa da ciroyu elde etmek için harcanan bedel çok fazla.

Yine de Snapchat umut veriyor. Şirketin 158 milyon günlük aktif kullanıcısı her gün uygulamayı 18 kez açıyor ve içerde 25-30 dakika süre geçiriyor. Facebook’un elinde bulundurduğu Instagram ve Whatsapp gibi uygulamaları bir kenara koyarsak bunu başarabilen bir girişime rastlamak pek kolay değil. Kullanıcı rakamları konusunda Twitter’ı geride bırakmayı başaran Snapchat, her yıl yeni kullanıcılar kazanmaya da devam ediyor.

Fakat Instagram’ın son ‘Stories’ hamlesi Snapchat’e bir darbe vurmuş gibi görünüyor. Analizlere göre Snapchat Story’lerinin kullanım oranları %15 civarında düşüş yaşarken Instagram aynı dönemde bir yükseliş yaşamış. Yani halka arz sürecine giderken Snapchat’in ana ürünlerinden biri az da olsa güç kaybediyor.

Snapchat’in halka arz beklentisi hisse satışlarından 3 milyar dolar gelir elde etmek. Bu rakam geçtiğimiz yılın en büyük teknoloji şirketi halka arzını yapan Line’ın iki katından fazla. Dolayısıyla Snapchat’in teknoloji şirketleri arasında 2017’nin en büyük halka arzını yapması mümkün. Elbette Line ve Twitter gibi halka arz sonrası kriz yaşayıp yaşamayacaklarını hepimiz yakından izleyeceğiz. Halka arz sürecinde Snapchat’in 20 milyar dolardan değerlenmesi bekleniyor.

Son olarak halka arz için Snapchat’in de iki sınıf hisseden oluşan bir yöntem uygulayacağını belirtelim. Halka arz için Class A olarak adlandırılan hisseler satışa sunulacak ve bu hisselerin kurucuların elindeki hisseler karşısında oy verme yetkisi bulunmayacak.

Yorum Bırak