Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

GBA | 17 November 2019

Scroll to top

Top

Yorum Yok

Silikon Vadisi’nde kadın olmak

Silikon Vadisi’nde kadın olmak

“Elephant in the Valley” isimli anket araştırması, teknoloji sektöründe görev alan kadınların cinsiyetleri yüzünden karşılaştıkları sorunlara ışık tutuyor.

Eski Reddit CEO’su Ellen Pao ile Kleiner Perkins Caufield and Byers arasındaki davadan ilham alan araştırmacılar, Elephant in the Valley ile büyük çoğunluğu (%91) San Fransisco Bay Area’da yaşayan ve teknoloji sektöründe en az 10 yıl tecrübeye sahip 200 kadına sektörde kadın olmanın zorluklarını sordu.

Araştırmanın yaratıcıları Trae Vassalo, Ellen Levy, Michele Madansky, Hillary Mickell, Bennett Porter, Monica Leas ve Julie Oberweis, “Çoğu kadının benzer ofis hikayelerine sahip olduğunu ve çoğu erkeğin ise kadınların iş yerinde karşılaştığı sorunlardan habersiz olduğunu fark ettik.” diyor.

Elephant in the Valley araştırması, kadın odağında terfi, katılım, ön yargılar, annelik, taciz ve güvenlik konularına odaklanıyor. Araştırmanın web sitesinde sonuçların yanı sıra, teknoloji endüstrisinde çalışan kadınların anonim olarak paylaştığı anılar da yer alıyor.

En rahatsız edici sonuçlar cinsel taciz ve cüretkârlık etrafında yoğunlaşıyor. Araştırmaya katılan kadınların yüzde 60’ı daha önce en az bir kez, aşırı cinsel cüretkârlıklarıyla ileriye giden ekip arkadaşlarını raporladıklarını söylerken, üçte biri ise işte yaşananlar için kişisel güvenliklerinden şüphe ettiği zamanlar olduğunu belirtiyor.

“Kaçıp çocuk yapmayacağını nereden bilelim?

Araştırmadan öne çıkan diğer bazı istatistikler ise şu şekilde sıralanıyor:

  • Kadınların yüzde 47’sinden not almak ve yemek sipariş etmek gibi düşük seviye işleri üstlenmeleri istendi.
  • Kadınların yüzde 66’sı önemli networking etkinliklerinden cinsiyetleri yüzünden dışlandıklarını hissetti.
  • Kadınların yüzde 75’inden iş görüşmelerinde aile yaşamları, medeni durumları ve çocukları hakkında soruları yanıtlamaları istendi.

Araştırmaya katılan bir kadın, iş görüşmesini gerçekleştiren İK temsilcisinin kendisine tam zamanlı iş için vakit bulup bulamayacağını sorduğunu, aksini düşünmesinin sebebini de kadının küçük bir çocuk annesi olması olarak açıkladığını söylüyor. Bir diğer kadın ise iş görüşmesinde şu cümleyi duyduğunu belirtiyor: “Kaçıp çocuk yapmayacağını nereden bilelim?”

Elephant in the Valley’nin web sitesinden daha çok anıya ortak olmayı ve kadınların çalışma hayatında maruz kaldıkları zorluklara karşı bilinçlenmeyi unutmayın.


♦ İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: MELEK YATIRIMCILIKTA KADIN HAREKETİ BAŞLADI!

Yorum Bırak