Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

GBA | 20 February 2020

Scroll to top

Top

Yorum Yok

Silikon Vadisi duraksarken Avrupa sahnesi yükselişte

Silikon Vadisi duraksarken Avrupa sahnesi yükselişte

Avrupa teknoloji sahnesi uzun bir süre Silikon Vadisi’nin gölgesinde kalmıştı. Şimdilerde ise Avrupa’nın Silikon Vadisi’nde yaşanan değerleme krizinden etkilenmeye başladığı fikri ileri sürülüyor.

Eğer iddialar doğruysa alarmlar çalıyor demektir çünkü eğer Avrupalı teknoloji girişimleri ürkek yatırımcılardan destek almakta zorlanırsa, bu Avrupa Birliği’nin (AB) tek dijital pazar ve tek dijital ekonomi vizyonuna da büyük ölçüde darbe vuracaktır.

Veriler ise AB teknoloji sahnesi için daha aydınlık bir resim çiziyor. Atomico ve Slush tarafından yapılan Kasım 2015 tarihli araştırmaya göre, Avrupa sahnesi, ABD’de yaşanan duraksamaya karşı hassas bir yapıda değil. Bu direnci ise artık kurumlaşmış girişimcilik ekosistemine (yetenekler, mentorlar, yatırımcılar, kuluçka merkezleri, hızlandırıcılar) ve onu sürdürülebilir kılan kendi yatırım döngüsüne borçlu.

Dow Jones Venture Source, CB Insights ve S&P Capital IQ verileri ise Avrupa girişimcilik ekosisteminin Silikon Vadisi’nin 2013’te yaşadığına benzer hızlı bir yükselişe geçtiğine işaret ediyor.

Silikon Vadisi bir duraksama döneminden geçerken, Avrupa’da ise çok daha heyecanlı bir hava yaşanıyor. Fransız girişimler aldıkları yatırımlarla bu yılı kıta komşularından önde götürüyor.

Seri A yatırımlar ve bir ekosistemin sağlığı

CB Insights, ABD’deki tüm erken aşama yatırımlarının (Seri A yatırımlar) verilerine sahip ve buna göre, bu yatırımlar 2014’te artış gösterirken, 2015’te yüzde 4 gerileme kaydetti.

Seri A yatırımları önemli kılan yegane şey, bir ekosistemin yeni girişimler yetiştirme kabiliyetini ortaya koyuyor olmaları. Seri A yatırımların yüksek olduğu bir ekosistem için, düzenli olarak yeni girişimlerin sahneye çıktığı sağlıklı bir döngüye sahip denebilir.

Avrupa’da ise Seri A yatırımları 2014 yılında yükselmeye başladı ve sürekli olarak daha fazla yerel girişim daha fazla erken aşama yatırımı alarak yükselişi sürdürdü. 2015 Avrupa için rekor yılıydı; 2014’e kıyasla Seri A yatırımların sayısı yüzde 12 artış gösterdi. 2015’in ilk iki ayı ile karşılaştırıldığında ise 2016 ocak ve şubat aylarında Avrupalı girişimlere yapılan Seri A yatırımlar yüzde 38 artış gösterdi. ABD’de ise aynı süre zarflarında yüzde 19 artış kaydedebildi.

Avrupa çıkış oyununu öğreniyor

Yine CB Insights verilerine göre, 100 milyon dolardan yüksek çıkışlar (girişim satın alındığında ya da halka arz edildiğinde) ABD’de 2011 yılında artmaya başladı ve 2014’te 122’ye ulaşarak zirve yaptı; 2015 yılında ise 83’e geriledi.

Avrupa’nın 100 milyon dolar üstü çıkışlara 2014 yılında başladığı söylenebilir (18 çıkış). 2015 yılında ise bu sayı yükselerek 26’ya ulaştı.

Bu veriler Silikon Vadisi’nin kalıcı bir duraksamaya girdiğini ve Avrupa’nın sihirli şekilde yükselişe geçtiği anlamına gelmiyor. Avrupa iyi bir yükseliş grafiği yakalarken, ABD’de girişimler hâlâ bol sıfırlı yatırımlar alıyorlar. Özel yatırım turlarında görülmeye başlayan düşük değerleme eğiliminin ise vadiye gerçekçilik kazandırdığı söylenebilir.

Avrupalı kurumsal yatırımcılar son dönemde geç aşama yatırımları da gerçekleştirirken, AB’den birçok veri koruma otoritesi verinin küresel özgür dolaşımının önündeki bariyerleri kaldırmaya çalışıyor. Kuzey Avrupa’da ise yatırımların temposu hızla artıyor ve şu an iki yıl öncesine kıyasla dört kat daha fazla yatırıma ev sahipliği yapıyor.

Abartı değerlemeler

Bu yıl birçok hızlı büyüyen ABD’li teknoloji girişimi değerlemelerinde düşüş yaşadı. CB Insights, bir önceki yatırım turundan daha düşük değerleme ile yatırım alan ve halka arz edilen girişimler için Downround Tracker isimli bir takipçi bile oluşturdu. Listedeki firmaların yüzde 83’ü ABD’li girişimlerden oluşurken, Avrupa henüz aşırı değerleme çılgınlığından pek nasibini almamış durumda.

S&P Capital IQ, 1 Ocak 2013’ten bu yana ABD’de halka arz edilen 34 internet ve yazılım firmasının, bu yılın 16 Mart’ında zirve değerlemelerinden yüzde 42 daha düşük değerleme üzerinden işlem gördüklerini belirtiyor. Listede yer alan 25 Avrupalı girişim ise daha istikrarlı bir grafik sergiliyor. Zirve değerlemelerinin ortalama yüzde 9 gerisinde seyrediyor.

Tüm bu veriler ışığında, Silikon Vadisi’nin 2008’den beri yandığını ve Avrupa’nın yalnızca geride kalan birkaç yılda gerçekten yükselişe geçtiğini söylemek yanlış olmaz.

Peki Avrupa bundan birkaç yıl sonra Silikon Vadisi’nin bugün kendini içinde bulduğu duruma mı düşecek? Mümkün fakat yüksek olasılıklı değil. Avrupa teknoloji sahnesi, Silikon Vadisi ile karşılaştırıldığında abartı ve çarpıtmadan uzak durarak, uzuk soluklu ve sürdürülebilir başarıyı hedefliyor.

Avrupa’nın önünde ABD gibi önemli bir başarı örneği var ve daha yolun başında onun hatalarından öğrenme şansına sahip. Bu açıdan yaşlı kıtanın iyi bir konumda olduğunu söyleyebiliriz.

Yorum Bırak