Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

GBA | 19 February 2020

Scroll to top

Top

Yorum Yok

Sürücüsüz otomobiller siber güvenliğin yeni cephesi olacak

Sürücüsüz otomobiller siber güvenliğin yeni cephesi olacak

Takvimler 2020’yi gösterdiğinde yollardaki araçların yüzde 75’inin internete bağlı olacağı tahmin ediliyor. Söz konusu öngörü FBI ve ABD Ulaştırma Bakanlığı’ndan geliyor. Bu bağlanabilirlik, sürücülerin hayat kurtarıcı özelliklere kavuşmasını ve sürücüsüz otomobillerin gerçeğe dönüşmesini sağlayacak. Fakat aynı zamanda otomobilleri siber saldırılara karşı hassas hale getirecek.

Henüz herhangi bir bağlantılı otomobile siber saldırı düzenlenmedi. İsrail merkezli girişim Karamba Security ise durumun böyle kalması için çalışıyor.

Girişim geçtiğimiz günlerde 12 milyon dolar Seri B yatırımı aldı. Tura girişim halihazırdaki yatırımcıları Bill Ford’un mobilite odaklı fonu Fontinalis Partners ile YL Ventures da katılırken; Paladin Capital Group, Liberty Mutual Strategic Ventures, Presidio Ventures ve Asgent ise girişimin yeni yatırımcıları oldular.

Diğer girişimler, tıpkı bilgisayarlardaki koruma önlemleri gibi bağlantılı otomobilleri izinsiz girişlere karşı savunmaya odaklanırken; Karamba’nın otomobilleri korumaya alma yaklaşımı bir hayli farklılaşıyor.

Karamba’nın koruma yazılımı aracın içine gömülüyor. Yazılım, elektronik kontrol birimi ismi verilen ve otomobilin frenlerinden navigasyonun sistemine kadar birçok fonksiyonunu kontrol eden minik bilgisayara entegre ediliyor. Karamba, bu sistemin fabrika ayarlarından çıkmasını engelleyerek, siber korsanların otomobili manipüle etmesini engelliyor.

Yorum Bırak