Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

GBA | 20 February 2020

Scroll to top

Top

Yorum Yok

Amazon Alexa ve sesli asistanların yeniden yükselişi - GBA

Amazon Alexa ve sesli asistanların yeniden yükselişi
GBA
  • On 19 Ocak 2017

Mesele insanın teknolojiyle daha iyi etkileşime girebilmesini sağlamak ve sınırları kaldırmak. Geride bıraktığımız 10 yılda dokunmatik ekranlar bunu bir oranda yaptı. Buzdolaplarından, akıllı telefonlara ve otomobillere kadar her yerde dokunmatik ekranlara geçiş yaptık. Elbette bu noktada durmamız mümkün değil. Teknoloji gelişirken onun imkanlarından faydalanmak daha doğal, daha kolay etkileşim yolları bulmamız gerekiyor.   

Yakın zamanda ortaya çıkan sesli asistanların bunu başarabileceğini düşünüyorduk. Siri, Cortana gibi örnekler sayesinde sesli asistanlara yabancı da değiliz. Özellikle akıllı telefon üreticilerinin geliştirdiği asistanlar çok yüksek bir popülariteye ulaşarak hem tüketicilerin bu teknolojiye alışmasını hem de sektörün hızlanmasını sağladı. Ancak son günlerde özellikleri ve desteklenen dil seçenekleri artmasına rağmen bu asistanlara dair haberleri pek sık duymuyoruz. Açıkçası bu durum modalarının biraz geçmiş gibi hissedimesine neden oluyor. Dolayısıyla tuşların yerini alan dokunmatik ekranların yakın bir zamanda sesli asistanlar tarafından devre dışı bırakılması pek de mümkün görülmüyor.

Amazon_Alexa

Ancak şu sıralar sesli asistanların sessiz ve derinden ilerlediği başka alanlar var. Üstelik pek de yabana atılacak alanlar da değil. Siri gibi asistanların gölgesinde yaşantısına başlayan ve kalabalığa karışıp gitmesi beklenen Amazon Echo gibi ürünler kendi pazarını yaratmayı ve kısa sürede kendini kabul ettirmeyi başardı. Elbette sesli asistanların gözden düşen imajını kurtarmak için bu yeterli olmayacak. Fakat geldiğimiz noktada teknoloji şirketlerinin yeniden keşfettiği şey ortaya çıkan büyük veri ve bu veri sayesinde gelişecek yeni ürünlerin göz kırpmaya başlayan potansiyeli.

Bu konuda şimdiye kadar en fazla öne çıkan ürün Amazon Echo oldu. Sadece Amazon gibi bir e-ticaret devinin satışlarını yönlendirecek yeni bir kanal olarak sesli asistanları keşfetmesi değil, aynı zamanda Echo’nun üzerinden geçen verinin ve ses tanıma işleminin miktarıyla da bakışları üzerine çekti. Tahmini verilere göre 2 yıl önce piyasaya giren Amazon Echo, yaklaşık 5 milyon adet satıldı. 5 milyon Echo, diğer sesli asistanların aksine sadece cebinizden çıkardığınızda değil her an ortamdan gelebilecek bir veriyi dinlemek üzere bekliyor. Echo’yu ilgilendiren her veri ise karmaşık ortamdaki diğer seslerden ayırt ediliyor, işleniyor ve gereken aksiyon uygulanıyor. Günde onlarca sesli etkileşimi 5 milyon ile çarptığınızda ortaya kayda değer bir veri çıkıyor.

Amazon_Smart_Home

Amazon böylesine bir veriyi işlemenin nimetlerini başka alanlarda da görmeye başladı. Şirketin Echo tecrübesini aktardığı sesli asistanı Alexa, artık Amazon’un donanımlarından çıkıp farklı alanlarda da çalışmaya başlıyor. Böylece e-ticaret devi Amazon, diğer teknoloji şirketlerinden çok daha farklı bir yol izleyerek sesli asistanını yaygınlaştırmaya başlamış oluyor.

Alexa, Amazon’un tabletleri ve ev cihazı Echo’nun ardından artık otomobil üreticileri tarafından da tercih ediliyor. CES 2017’de Volkswagen bu konuyla ilgili bir açıklama yaptı ve Alexa’ya araçlarına entegre etmeyi planladığını duyurdu. Üstelik Alexa araç içerisinde sadece Amazon’un alışveriş altyapısıyla ilgili işlemleri takip etmeyecek. Müziği açmak, cep telefonundan gelen bildilerimleri kontrol etmek ya da akıllı ev özelliklerini kontrol etmek gibi gündelik işlemleri de yönetebilecek. Bu işlemler evinde Amazon Echo kullananlar ile ters şekilde de çalışabiliyor. Yani evdeki Echo cihazınıza aracınızın yakıt seviyesini sormanız da mümkün olacak. Volkswagen’in haricinde Ford da Amazon ile Alexa konusunda işbirliği yapmayı planlıyor.

Amazon_Alexa_2

Amazon’un e-ticarete yönelik bir sesli asistan olarak yola çıkan altyapısı, işlediği veri ile elde ettiği tecrübe sayesinde şirketin artık yazılım ve servis sağlayıcı haline dönüşmesini sağlıyor. Bu durum Amazon’un başarısının yanında sektörde bir ihtiyacın olduğuna da işaret ediyor. Özellikle akıllı otomobillerin sayısının her geçen gün artması, akıllı ev teknolojilerinin yaygınlaşması sesli asistanlara olan ihtiyacı artırıyor. Dolayısıyla sesli asistanlar durgunluk dönemine girmiş olsa da onlara ihtiyacımız var ve bu konuda çözüm için henüz köşeler kapılmış değil.

Yorum Bırak