Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

GBA | 13 November 2019

Scroll to top

Top

Yorum Yok

Şehirlerin Droid'lerle dolacağı günler pek de uzak değil - GBA

Şehirlerin Droid’lerle dolacağı günler pek de uzak değil

Robotlar uzun süredir endüstride maliyetleri düşürüyor, üretim hızını artırıyor ve hatta bazı noktalarda insanlardan daha mükemmel işlere imza atıyor. Fakat ne kadar faydalı olursa olsunlar henüz hayallerimizdeki yardımcılar olmadıkları kesin. Bunun için bize çok iyi ayak uydurmaları şart. Bazı girişimler bunun yolunun iki ayak üzerinde durabilen robotlar üretmekten geçtiğini düşünüyor ve son zamanlarda bir hayli aşama kaydetmiş durumdalar.

Ürettiğimiz yardımcı robotlar genellikle tekerlekli hareket sistemlerine sahip. Bunun sebebi tekerleğin icadından bu yana insanların bir şeyleri hareket ettirmek için en çok bu yöntemi kullanıyor olması. Bu daha basit, daha ucuz ve daha hızlı robotlar üretmeyi mümkün kılıyor. Günümüzde popüler hale gelmeye başlayan teslimat robotları da buna güzel bir örnek.

Ancak bu robotların sihri kapı eşiğinde ya da merdivenlere geldiğinde sona eriyor. Çünkü biz insanlar tekerleklerle hareket etmiyoruz ve kendi yaşadığımız ortamları da buna göre dizayn ediyoruz. Dolayısıyla doğal olarak bize ayak uydurması gereken bir robotun iki ayağı üzerinde iyi hareket etmesi şart.

2000’li yıllarında başlarında insan gibi iki ayağının üzerinde hareket edebilen robotlar bir mucize gibiydi. Asimo’nun sahnede ağır ağır yürüyüp merdiven basamaklarını çıktığı görüntüler izleyenleri büyülüyordu. Fakat bugün geldiğimiz noktada bırakın Honda gibi endüstri devini sıfırdan bu yola çıkan girişimler bile çok yetenekli robotlar geliştirebiliyor.

Bunların başında elbette Boston Dynamics geliyor. Geliştirdikleri robotlar genellikle 4 ayaklı olsa da sadece ayakta durup basit işlevleri yapmayı değil bir Çita gibi hızlı koşmasını sağlayabiliyorlar.

Bu başarıları başlarda daha çok ordu projelerinde dikkat çekse de daha sonra Google bünyesine katıldılar ve bugünlerde iki ayak üzerinde yürüyüp dağıtım yapabilecek robotlar üzerinde çalışıyorlar.

Bir başka örnek ise Cassie. Agiilty Robotics isimli bir girişimin geliştirdiği Cassie çok hafif ve çok çevik bir robot. Bunu ters eklemleri yöneten çok hafif elektrik motorlarına ve yine oldukça hafif ve küçük olan yönetim sistemlerine borçlu. Tıpkı Boston Dynamics gibi Agility Robotics’in geçmişi de ordu projelerine dayanıyor. Hatta Cassie tümüyle DARPA’nın sağladığı 1 milyon dolarlık fon yardımıyla geliştirilmiş. Bu sebeple öncelikli hedef savaş ortamlarında darbelerden ya da kötü zeminden etkilenmeden hareket edebilmesi. Cassie tüm bunları çok başarılı şekilde yapabilirken gerektiğinde dizleri üstüne eğilip kalkabilmeyi de başarıyor.

Cassie_Robot

İşi sıfırdan bir robot geliştirmek olmayanlar da var. ABD’de bulunan Institute for Human and Machine Cognition Robotics Lab, Boston Dynamics’in bir robotunu almış ve ona farklı algoritma yükleyerek bozulmuş bir zeminde daha başarılı olmasını sağlamış.

Bu trend gösteriyor ki çok yakın bir zamanda insanlık iki ayağı üzerinde çok yetenekli robotlara sahip olabilecek. Yapay zeka ve makine öğrenmesi konusundaki gelişmeler de devreye girdiğinde etrafta Droid’lerin dolaştığı günler çok da hayal gibi görünmüyor.

Yorum Bırak