Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

GBA | 17 November 2019

Scroll to top

Top

Yorum Yok

Sanal gerçeklik beklenmedik alanlarda devrim yaratacak

Sanal gerçeklik beklenmedik alanlarda devrim yaratacak

Teknoloji dünyası uzun zamandır beklenen Oculus Rift’in 2016’nın başında çıkacak final sürümü için gün sayarken, Samsung, Sony, Google ve Microsoft gibi devler de sanal gerçeklik temelinde kendi sistemlerini geliştiriyor fakat prototipleri ile çıkış tarihlerini gizli tutmayı tercih ediyor.

Sanal gerçekliğin nasıl ve nerede kullanılacağı, sıradan insanların günlük hayatlarına nasıl etki edeceği hâlâ bir söylenti konusu. Oyuncular daha gerçekçi bir oyun deneyimi için heveslenirken, eğlence alanının sanal gerçeklik ile dönüşeceği bugünden belli. Öte yandan, sanal gerçekliğin diğer endüstrilerdeki kullanım senaryoları da en az eğlence alanındaki kadar devrim niteliğinde olabilir.

Daha şimdiden sanal gerçeklik teknolojisinin günlük hayatımıza büyük etkileri olacak bazı beklenmedik kullanım senaryoları ortaya çıkıyor. İşte yenilikçi girişimlerin üzerinde çalıştığı ufuk açıcı örneklerden bazıları:

Olay yeri canlandırması

lead_large

Zürih Üniversitesi uzmanları, mevcut Oculus Rift sürümünün sunduğu teknolojinin, mahkemelerde olay yerinin 3B canlandırılmasında kullanılarak, juri ve hakime görsel destek sağlayabileceğini belirtiyor. Son birkaç yılda olay yeri inceleme ekipleri suç mahallerinden daha fazla bilgi toplayabilmek için spesifik 3B teknolojiler kullanıyor. Uzmanlar, toplanan bu bilgiler ışığında suçun nasıl işlendiğine dair 3B simülasyonlar hazırlanabileceğini ve bunun karar verme aşamasında kağıt üzerindeki bilgilerden daha yararlı olacağı görüşünde.

Psikolojik destek

deepstream

San Fransisko merkezli girişim DreamStream, Oculus Rift’in erken sürümlerinden birini kullanarak kullanıcılara psikolojik sorunlarını aşma şansı sunuyor. Girişim teknolojisini dayandırdığı anlayışı kendi sözleriyle şöyle anlatıyor: “On yıllar süren araştırmalar ve klinik çalışmalar, çevreleyen sanal gerçekliğin ağrıları önemli ölçüde azaltabildiğini, stres attırabildiğini ve zihinsel direnç kazandırdığını ortaya koydu.” Uzmanlar, sanal gerçekliğin bağımlılık riski taşıyan ilaçları içeren geleneksel yöntemlerden çok daha güvenli olduğunun altını çiziyor.

Empati muhabirliği

screen-shot-2015-11-13-at-12-16-24-pm

Kaliforniya merkezli Emblematic Group, sanal gerçeklik teknolojisini kullanarak, kullanıcılarına sanal dünya üzerinden gerçek hayatın sosyal sorunlarını yansıtan yeni bir yaklaşımı benimsiyor. Sanal gerçekliği merkezine alan bu ‘muhabirlik’ anlayışı, Suriye’deki savaş ve modern ABD’deki evsizlik sorunu gibi sorunları etkileyici bir şekilde insanlara aktarıyor. Teknik, insanların olayları okumak yerine kendi gözleriyle şahit olmalarını sağlayarak, olayları daha iyi kavramalarına olanak tanıyor.

Sanal ofisler

oculus-rift-pre-e30032

Reykjavik merkezli girişim BreakRoom, sanal gerçekliği teknolojisini kullanarak kullanıcılarına sanal çalışma masası ve ofis yaratıyor. Sanal gerçeklik başlığını takan kullanıcılar, gerçekte bulundukları çevrenin seslerinden ve aktivitelerinden soyutlanarak, etkileşime geçilebilir sanal ofislerinde işlerine odaklanabiliyor. Bir sonraki adımın ekiplerin aynı sanal ofiste bir araya gelmesi olabilir.

Üretim

screen-shot-2015-11-17-at-11-20-13-am

Birleşik Krallık’tan Virtalis, sanal gerçeklik ile üreticilerin çalışanlarına bir inşaat veya denizaltı üretiminin gerçek hissini yaşatmasını sağlıyor. BAE, Leyland Trucks ve Rolls Royce, üretim kalitesini artırmak ve hataları azaltmak için Virtalis teknolojisini kullanıyor. BAE Systems’tan Dean Brown, “İnsanlar bizzat girip inşa ettikleri alanda dolaşabiliyor” diyor.

Eğitim

screen-shot-2015-11-17-at-11-21-56-am

Unimersiv dünyanın en büyük eğitimsel sanal gerçeklik içeriklerini sunuyor. Öğrenciler, bir sanal gerçeklik başlığı aracılığıyla fizikten işletmeye kadar çeşitli derslere girebiliyor. Bir Roma kolezyumunu incelemek, bir uzay gemisinde Güneş Sistemi’ni keşfetmek ve buna benzer birçok heyecan verici eğitici macera Unimersiv tarafından mümkün kılınıyor.

Büyük veri yönetimi

cj9mlnmwoaaaixh

Master of Pie ve Lumacode, kullanıcılara sanal gerçeklik başlığı aracılığıyla büyük veri sistemlerini manipüle etme kabiliyeti sunan cihazlarıyla bu yılın Büyük Veri Sanal Gerçeklik Yarışması’nı kazandı. Büyük veri ortamlarında çalışan araştırmacılar, cihaz sayesinde verilere dokunabiliyor, görüntüleyebiliyor ve bu sayede veri etkileşimi üzerinde daha yüksek kontrole sahip olabiliyorlar.

Yorum Bırak