Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

GBA | 15 July 2020

Scroll to top

Top

Yorum Yok

Sanal gerçeklik ile dönüşen endüstriler

Sanal gerçeklik ile dönüşen endüstriler

2016 daha şimdiden sanal gerçekliğin yılı olacağının sinyallerini veriyor. Oculus Rift’in yılın ilk çeyreğinde 599 dolara satışa sunulacağı haberi CES fuarına gölge düşürürken, HTC ve Sony de kendi başlıklarını yılın ilk yarısında satışa sunacaklarını duyurdu. Google ise yeni kuracağı sanal gerçeklik departmanı için yöneticiler işe almaya başladı.

Peki sanal gerçeklik gerçekten popüler olacak mı? Cihazlar müşteriler için yeterince uygun fiyatlı ve işlevsel mi? Facebook, Sony, Google, HTC, Samsung ve Apple böyle düşünüyor. Ünlü araştırma şirketi Juniper’in ortaya koyduğu veriler de bu devlerin düşüncesini destekler cinsten. Juniper’e göre, bu yıl 3 milyon cihaz satılacak ve 2020’ye gelindiğinde bu sayı yıllık 30 milyona yükselecek.

Sanal gerçeklik çoğu insanı eğlence ve oyun deneyimine getireceği yeni soluk ile heyecanlandırırken, farklı bir kitle ise aynı teknoloji ile geleceğin iş yapma yöntemlerine ilk şeklini veriyor.

Bu yazıda, sanal gerçekliğin iş dünyasına yapabileceği sonsuz katkılardan birkaçını tahmin etmektense, günümüzde kullanılan kurumsal sanal gerçeklik çözümlerine göz atarak, halihazırda girişimlerin bu teknoloji ile rakiplerine karşı nasıl avantaj elde ettiğini inceleyeceğiz.

Sanal gerçeklik teknolojisini kullanan birçok endüstri olmasına rağmen, en heyecan verici olanları ironik şekilde konuşulmayanlar. Bunun sebebi sanal sağlık eğitimi almanın, Samsung Gear VR kullanarak Lebron James ile yan yana basketbol oynamak kadar zevkli görünmemesi olabilir. Fakat şüphesiz ilki toplumumuz için daha büyük yarar sağlıyor.

Sanal gerçeklik işleri akıllandırıyor

Oyun ve eğlencenin yanı sıra sanal gerçekliği kullanarak işlerini iyileştiren öncü endüstrileri şöyle sıralayabiliriz:

Emlak. Emlak sektörü asla yeni teknolojileri benimsemesi ile ünlü olmadı fakat görünüşe göre bu değişmek üzere. Kiralama ve satış işlemlerini hızlandırmak isteyen sektör, geliştiriciler ile çalışarak listeledikleri evlere sanal turlar düzenliyorlar. Araştırma şirketi Wedbush Securities’e göre Facebook’un Oculus’u satın almasının sebeplerinden biri de sanal gerçekliğin emlak alanında potansiyeli.

Floored isimli girişim, Sage Realty ve Taconi Ivestment Partners gibi şirketlere sanal gerçeklik yazılımı ve 3B modelleme programları sağlıyor. Floored’un yazılımı yakın zamanda Taconic tarafından Manhattan’daki altı katlı bir binayı daha bitmeden kiralamak için kullanıldı. Binayı Oculus Rift ile sanal olarak gezen ve ardından kiralayan Samsung oldu.

Sağlık. Sağlık sektörü uzun zamandır gelişmiş (ve pahalı) simülatörler ve teknolojik başlıklar kullanıyor. Cihazlarının tarihte ilk kez uygun fiyatarla sunulmaları sayesinde sağlıkta da yeni denemelere girişildi. Miami’den bir grup operatör doktor, Google Cardboard’u kullanarak dört aylık bir bebeğe yaptıkları açık kalp ameliyatını başarıyla tamamladı.

Bu alanda yükselen girişimlerin başında ise Next Galaxy geliyor. Sağlık profesyonellerinin yanı sıra hastalar için de eğitici sanal gerçeklik içerikleri üretiyor. Doktorlar, Cardboard veya Rift gibi bir cihaz ile kalp masajından nadir rastlanan ameliyatlara kadar her şeyin pratiğini yapabiliyorlar. Hastalar ise kendilerine uygulanacak prosedüre ve iyileşme sürecine dair görsel verilere ulaşabiliyor.

Üretim. Ürün geliştiren ekipler sanal gerçekliği kullanarak mühendislik, tasarım, üretim ve operasyonları iyileştiriyorlar. Örneğin Ford Motor Company Oculus Rift ve HTC Vive başlıklarını kullanarak yeni araçlar tasarlıyor, sürücüsüz otomobil teknolojisi geliştiriyor ve dünyanın dört bir yanındaki diğer Ford ekipleri ile birlikte çalışabiliyor.

Ford’un özel tasarım laboratuvarı FiVE, sanal gerçeklik ile verimliliğini artırırken, sanal test ve prototip süreçlerinin maliyetlerini de azalttı. Bugün Ford’da hiçbir otomobil sanal olarak test edilmeden üretim bandına çıkamıyor. Ford’a ihtiyaç duyduğu sanal gerçeklik yazılımnı sağlayan firma ESI, ayrıca Boeing, Caterpillar ve Lockheed Martin gibi dev müşterilere de hizmet veriyor.

Sonsuz ihtimaller

Sanal gerçeklik iş dünyasında oyun ve eğlenceden daha yavaş yaygınlaşacaktır fakat yine de bu teknolojinin birçok endüstri için dönüm noktası olacağı düşünülüyor. Sanal gerçeklik ile dönüşecek olan endüstrilerin başında yukarıda saydıklarımız gelirken, ayrıca seyahat, güvenlik, perakende, lojistik ve iç mimarlık gibi alanların da eli kulağında. Burada girişimler için büyük bir fırsat yatıyor. Endüstrilerin çalışanlarını sanal gerçeklik başlıklarıyla donatması için önce iş dünyasının sorunlarını çözen kurumsal sanal gerçeklik yazılımlarının artmasına ihtiyaç duyuluyor.

Satış temsilcilerinden uzay mühendislerine kadar herkes için sanal eğitim ve sertifika programları hayal edin. Bunların yanı sıra toplantılarımız ve birlikte çalışma araçlarımız da yeni gerçekliğe adım atacaklar. Sanal gerçekliğin iş dünyasına sağlayabileceği sonsuz fayda var. Bu teknolojinin geleneksel yöntemleri nasıl yeniden şekillendireceğini görmek için sabırsızlanıyoruz.

Yorum Bırak