Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

GBA | 29 May 2020

Scroll to top

Top

Yorum Yok

Sağlıklı mentor-girişimci ilişkisinin mihenk taşları

Sağlıklı mentor-girişimci ilişkisinin mihenk taşları

Bir mentora sahip olmak, girişimcilik serüveni boyunca rehberlik ve desteğe ihtiyaç duyan her girişimci için harika bir avantajdır. Fakat bu birlikteliği asıl anlamlı, yararlı ve başarılı kılabilecek olan doğru mentoru bulmaktır.

Bir mentoru size uygun kılan şeyin ne olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Bu soru işaretini gidermek için, başarılı bir girişimci-mentor ilişkisinde olmazsa olmaz üç dikiti derledik.

Doğru eşleşme

Tek bir mentorun tüm ihtiyaçlarınızı karşılamasını bekleyemezsiniz. Profesyonel bağlantılarınızı genişletmenizi sağlamaktan finansal tavsiyeler vermeye, girişimciliğin duygusal ağırlığını kaldırmanıza destek olmaya kadar tüm girişimcilik yolunda size rehberlik edecek bir mentor bulmanız neredeyse imkansızdır.

Doğru uzmanlık ve bilgiye sahip olan ve bunları girişimciler ile paylaşmaya gönüllü insanların hepsi çok meşgul insanlar. Kaldı ki, sizin gibi birçok genç ve hırslı girişimci de yine sizinle aynı amaçla onlara yaklaşıyor. Bu nedenle, bir mentora yaklaşırken, ondan ihtiyacınız kadarını talep etmeyi ve bunun karşılığında onların beklentilerini ve zamanının karşılığını vermeyi unutmayın.

Vizyondaşlık

İnsanlara mentorluk talebiyle yaklaşmadan önce, beklentileriniz, işiniz ve hedeflerinize dair net bir vizyona sahip olmalısınız. Vizyonunuz net olduğunda, sizinle aynı vizyonu paylaşan mentoru bulabilir ve uzun soluklu sağlıklı bir birliktelik kurabilirsiniz. Vizyonunuzu potansiyel mentorunuza dürüst ve tutkulu bir şekilde açıklamalısınız; ancak bu şekilde işiniz için doğru mentoru bulabilirsiniz.

Değerli kişisel özellikler

Eğer ilişkinizden en yüksek verimi elde edemiyorsanız, bir mentora sahip olmak tek başına yeterli değildir. Aranızdaki iletişimin etkisini azamiye çıkarmak için, birbirinizi herhangi bir ekstra efora ihtiyaç duymadan sezgisel olarak anlamalısınız. Bunun mümkün olması için her iki tarafın da birbirine uyumlu veya tamamlayıcı kişisel özelliklere sahip olması gerekiyor. Mentor seçerken bakmanız gereken kişisel özelliklerden bazılarını şu şekilde sıralamak mümkün; heves, tutku, ileri iletişim ve dinleme yetenekleri, ulaşılabilirlik, duyarlılık ve en önemlisi de paylaşmaya isteklilik.

18 Mayıs’ta gerçekleştirilecek olan ve konularında uzman onlarca mentorun girişimciler ile buluşacağı GBA Mentor Clinic etkinliğine göz atmayı unutmayın!

Yorum Bırak