Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

GBA | 29 May 2020

Scroll to top

Top

Yorum Yok

SaaS ile daha verimli ve rekabetçi olabilirsiniz

SaaS araçları kullanarak iş süreçleri nasıl geliştirilir?

Muhteşem bir iş fikri ve azimli, hevesli çalışanlar puzzle’ın sadece görünen birkaç parçasından ibaret. Girişimcilerin iş süreçlerinin geliştirmek adına yazılım araçlarına -diğer adıyla SaaS- ihtiyaçları var. Yatırım bulmaktan e-postaları otomasyona bağlamaya kadar, modern iş uygulamaları girişimciler için yardımcı araçlar olmaktan çok daha öteye gidiyor ve günlük operasyonları yönetiyor. Girişimcilere de büyümeye odaklanmak kalıyor.

Entegre ve bulut tabanlı Hizmet Olarak Yazılım (SaaS) çözümleri, PC’lerde, tabletlerde ve akıllı telefonlarda çalışarak proje yönetimi, iç iletişim, video konferans ve daha birçok süreci hiç olmadığı kadar kolaylaştırıyor.

SaaS devrimi tüm girişimcilerin faydalanması gereken çok değerli avantajları beraberinde getiriyor. Örneğin daha en başında, girişiminizi daha çabuk operasyonel hale getirmenizi mümkün kılıyor. Kendi platformlarınızı kodlamak yerine, hazır seçeneklerden ihtiyacınıza en uygun olanını edinip, hiç zaman kaybetmeden oyuna katılabiliyorsunuz.

SaaS çözümleri girişiminizi nasıl daha verimli ve rekabetçi hale getirebilir? Bu sorunun yanıtı dört maddede ele alabiliriz:

1. İhtiyaca göre ölçeklendirin
Kaynakları esnek tutmak girişimin çevik kalmasının önünü açar. SaaS çözümleri girişimin ihtiyaçlarına göre ölçeklendirilebilen servisler ile bunu mümkün kılıyor. Önümüzdeki birkaç yıl ihtiyaç duymayacağınız sunucu kapasitesi için beş haneli yatırımlar yapmak yerine, SaaS tabanlı çözümünüzün kapasitesini yalnızca ihtiyaç duyduğunuzda ölçeklendirin. Bu şekilde dinamik olarak kullanıcılarınızın ve girişiminizin operasyonel ihtiyaçlarını karşılayabilecek kaynağı kasanızda tutabilirsiniz.

Groupon bu stratejiyi kullanarak Chicago merkezli yerel bir fırsat sitesinden dünya devi bir firmaya dönüştü.

2. Her yerden erişin
Esneklik girişimlerin doğuştan hakkı ve yalnızca ofisteki bilgisayarlarda çalıştığı için çalışanları masalarına bağlayan demode yazılımlar kullanarak bundan vazgeçmemelisiniz. 90’lar bunu yaparak geçti ve artık 2015’teyiz… SaaS uygulamaları ile evden, köşe başındaki kahveciden ve hatta havaalanında uçak beklerken çalışan ekip üyelerini birbirlerine bağlayabilirsiniz.

Gerçek zamanlı erişim ve mobilite müşteriler ile iletişimi de kolaylaştırıyor. Örneğin Xero isimli SaaS aracı Kuzey Amerikalı muhasebe firmaları arasında bir hayli popüler ve müşterileri ile bulut üzerinden gerçek zamanlı veri paylaşımı yapabiliyorlar.

3. Size özel entegre iş akışı sistemi
Tümleşik yazılım paketlerinin işe yarar olduğu senaryolar bir hayli fazla fakat eğer tüm bileşenler sizin iş akışınızda düzgün çalışmayabilir ve bu nedenle zaman kazanmak isterken işleri daha karmaşık bir hale getirebilirsiniz.

Eğer kritik verileriniz için SaaS kullanmaktan çekiniyorsanız, bir web sunucusu edinerek finans ve iç iletişim süreçlerini dizinizin dibindeki sunucuya kurduğunuz özel bulut uygulamaları ile dijitale taşıyabilirsiniz. İhtiyaçlarınız doğrultusunda seçtiğiniz ve kullanmaya başladığınız farklı farklı SaaS çözümleri ile girişiminizin iş yapış şekline ve ihtiyaçlarına en uygun sistemi yaratabilirsiniz.

SaaS çözüm üreticileri, müşterilerine daha bütün bir deneyim sunmak adına bazı adımlar atmaya başladı. Örneğin Wunderlist, çalışanlar not alırken iş arkadaşlarıyla iletişim kurabilsin diye ünlü ofis içi iletişim yazılımı Slack ile entegrasyon çalışması yapmayı planladıklarını duyurdu.

4. Değişimin içinde olmak
SaaS araçlarının kendisi de girişimler gibi sürekli bir gelişim içerisinde. Bu durum onlardan faydalanan girişimlerin iş süreçlerinin de gelişmesi ve daha verimli hale gelmesi anlamı taşıyor. Slack’in e-postaya açtığı savaştan daha iyi bir örnek olamazdı herhalde. İletişim uygulaması, e-posta gibi tüm platformlarda çalışıyor ve ekip içi iletişimde onun yerine geçmek istiyor. Pazartesi günü e-posta kutunuzda zamanınızı çalmayı bekleyen onlarca e-posta olmadığını düşünün; harika olurdu değil mi? Bu tarz yenilikleri ilk benimseyerek, hantal dev firmaların bir adım önüne geçebilirsiniz.

SaaS planlarınızı hayata geçirin
Küçük işletmeler için yapılandırılmış yüzlerce SaaS çözümü var. Tavsiyemiz bunlardan birini tercih etmeden önce operasyonunuzu ve ihtiyaçlarınızı iyi analiz etmeniz ve ondan sonra alanında kendini kanıtlamış firmalar ile SaaS çözümleri üzerine görüşmeniz yönünde.

SaaS uygulamalarını cazip kılan yanlarından bir diğeri de aylık olarak fiyatlandırılmaları. Yani bir ay kullanıp beğenmediğiniz çözümü bırakıp, yenisine geçebilirsiniz.

Sert rekabetin yaşandığı girimcilik ekosisteminde esneklik en büyük silahınız. İhtiyaçlarınızı doğru belirleyip onlara yanıt veren SaaS çözümleri ile girişiminizin rekabet gücünü artırabilirsiniz.

Yorum Bırak