Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

GBA | 13 November 2019

Scroll to top

Top

Yorum Yok

Spotify'ın büyük kumarı

Spotify’ın büyük kumarı

Amerika’yı keşfeden ve ilk kolonizasyona başlayan İspanyollar, Avrupalı komşularıyla giriştiği rekabette daha iyi iş çıkarsaydı, şu an hepimiz İngilizce yerine İspanyolca konuşuyor olabilirdik.

Büyük ödüllere giden yollar çetrefillidir ve önemli olan yola ilk çıkanın kim olduğu değil, sizinle aynı şeyi isteyen takipçilerinizden ne kadar önde olduğunuzdur. Çevrimiçi müziğin devi Spotify da bunun farkında ve dünyanın en zengin firması Apple’a karşı koyabilmek için elinden gelenin fazlasını yapmaya hazır olduğunu gösterdi.

Çevrimiçi müzik alanının ilklerinden Spotify, Deezer gibi dişli rakipleriyle dengeli bir mücadele içerisindeyken, Apple’ın Music ile oyuna girmesi dengeleri değiştirdi. Hangi servis daha hızlı müşteri kazanırsa ve onlara veri harcatırsa oyunu kazanacak. Kasasında 200 milyar dolar civarı kaynağı bulunan Apple’a karşı hamle yapmak için yatırımcıların kapısını çalan Spotify, çok ağır şartları olan bir anlaşmaya imza attı.

Spotify bugün TPG, Dragoneer ve Goldman Sachs müşterilerinden 1 milyar dolar hisseye dönüştürülebilir borç aldığını duyurdu. Firma bu parayı büyüme ve pazarlama alanlarında kullanacak.

Ya hep, ya hiç!

1 milyar dolar borç beraberinde Spotify’a büyük riskler getiriyor. Eğer firma başarılı olamazsa, anlaşmadaki ağır maddeler onu geri dönülmez bir yola sokabilir…

TPG ve Dragoneer, Spotify’ın halka arz için belirlediği hisse fiyatından yüzde 20 indirimli olarak verdikleri borcu hisseye dönüştürebilecek. Firma eğer önümüzdeki yıl halka arz edilmez ise her altı ay için indirim yüzde 2,5 artacak. Bu şekilde TPG ve Dragoneer hisseleri çok uygun fiyatlardan toplayabilecek.

Spotify borcun yanı sıra yüzde 5 senelik faiz ödemek zorunda kalacak. Eğer önümüzdeki yıl halka arz edilmezse, ödeyeceği faiz her altı ayda yüzde 1 artacak (yüzde 10’a kadar). Son olarak da, TPG ve Dragoneer ellerindekki hisseleri halka arzdan 90 gün sonra satabilecekken, Spotify çalışanları ve diğer yatırımcılar 180 gün beklemek zorunda kalacak.

Spotify’ın tek şansı Apple Music karşısında iyi bir yıl geçirmek. Eğer bunu başarır ve halka arz da umduğu gibi giderse, TPG ve Dragooner’e verdiği indirim ve erken satış fırsatları firmaya büyük zarar vermeyecektir. Öte yandan Spotify başarılı olursa, yatırım yerine borç aldığına sevinecek çünkü hisseleri bugünkünden daha fazla değerden işlem görecek.

Ufukta satın alma görünüyor

TechCrunch’ın isimsiz kaynağına göre, Spotify’ın halihazırda 570 milyon euro parası var ve kasasına giren ekstra 1 milyar doları da ne şekilde değerlendireceğini çok iyi biliyor. Aynı kaynak, Spotify’ın nakit ihtiyacını borç ile karşılamasını ise firmanın iyi bir yıl geçireceğine duyduğu inanca bağlıyor.

1 milyar dolar ekstra kaynak Spotify’a satın almalar yapma şansı tanıyacak. SoundCloud ve Pandora’nın zor günler geçirdiği bu dönemde, firma daha çok çevrimiçi müzik kullanıcısını kendi platformuna çekmeyi başarabilir.

Spotify şüphesiz rekabet için ne kadar ileri gidebileceğini gösterdi. Karşısında dünyanın en iyi fonlanan firmasını bulması ise onun kötü şansı oldu. Spotify bu rekabetten sağ çıkmayı başarırsa, tarihinin en iyi dönemine gireceği ise kesin.

Önümüzdeki dönemde Spotify’ın agresif pazarlama kampanyaları ve sanatçılarla özel anlaşmaları gerçekleştirmesi beklenirken, SoundCloud veya Pandora ikilisinden birini satın alacağı da söylentiler arasında.

Yorum Bırak