Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

GBA | 17 November 2019

Scroll to top

Top

Yorum Yok

Prisync otomatik rakip fiyat takibi ile e-ticaret firmalarını akıllandırıyor

Prisync otomatik rakip fiyat takibi ile e-ticaret firmalarını akıllandırıyor

Her girişimcilik serüveninin köklerinde bir sorun yatar, ondan bir çözüm filizlenir, ticarileşir ve serüven başlar. GBA portföy şirketlerinden Prisync’in bugün 30 ülkeye ulaşan dokunan eforlarının başlangıcı da bundan farklı değildi.

Türkiye’nin bundan birkaç yıl önce ‘maruz kaldığı’ e-ticaret balonundan sağ kalan ve bugün hâlâ büyümeye devam eden firmaların sayısı bir elin parmaklarını geçmeyecektir. 10 kişilik bir ekipten oluşan Prisync’in kurucu CEO’su Burç Tanır, otomatik olarak rakiplerin fiyatlarını takip eden bir yazılım geliştirme fikrini, o dönemde kendi e-ticaret platformunu kurmuş veya onlardan birinde çalışan arkadaşlarından gelen talep üzerine edindi.

Bir ürünü sayısız farklı e-ticaret platformundan satın alabilmek mümkün fakat günün sonunda tercih edilen platform en uygun teklifi sunan olacaktır. Dört yıl önce, yani Prisync’in aynı isimli ürünü kullanıma sunulmadan önce e-ticaret firmaları rakiplerinin fiyatlarını kontrol etmek için iş gücü ve zaman sarf ederken, artık bunu otomatik ve akıllı bir algoritmaya teslim ederek sürekli en rekabetçi fiyatlara sahip olabiliyorlar. Tanır, bugün 30’dan fazla ülkeden 200’ü aşkın e-ticaret firmasının Prisync kullandığını belirtiyor.

Bir fikrin vücut bulmuş halinin ortaya çıktığı ilk an ve o ilk müşteriyi kazanmak tüm girişimci ekipler için özeldir. Dört yıl önceki o anı hatırlayan Tanır şöyle anlatıyor: “İlk prototipimizin çalıştığını gördüğümüz gün unutulmazdı. SaaS iş modelimizi başlattığımız günün hemen ertesinde İspanya’dan bir e-ticaret firmasının kendi kendine Prisync’e kayıt yaptırıp müşterimiz olması da bizleri çok sevindirmişti.”

Prisync bugünlerde hem küresel e-ticaret pazarında daha da büyümek hem de yeni ürünler geliştirmek üzerine kafa yorarken, her girişim gibi zorluklar yaşıyor. Fakat Prisync ekibinin karşılarına çıkan tüm engebelere ‘buna değer’ diyebilmelerini sağlayan ortak bir vizyonu var. “Birbirini tanıyan, anlayan genç bir ekibiz. Bu paylaşım birçok zorluğa karşı bizleri koruyor.” diyen Tanır ekliyor, “Uzun vadede gitmek istediğimiz noktanın değerine büyük bir inancımız var ve bugün karşılaştığımız bazı problemleri geleceğimize duyduğumuz inançla aşıyoruz.”

Özellikle tecrübesiz girişimciler için tüm serüven yatırım almaktan ibaret görülebiliyor. Aslına bakarsanız bu konuda bir bilgi kirliliği olduğunu kabul etmek ve yeni nesli doğru bilgilendirmeyi görev edinmek kritik önem taşıyor. Bugün küresel bir girişimi yöneten Tanır’a bu konuyu sorduğumuzda şöyle anlatıyor: “Yatırımın hızlı büyüme yönünde bir araç olduğunun fark edilmesi önemli. Gerçek büyüme satışla gerçekleşiyor. Dolayısıyla bizce büyüme hedeflerinde yatırım almaktan önce daha fazla satış yapabilmek öncelikli olmalı.

Prisync küresel pazardan hedeflediği payı aldıktan sonra, e-ticaret firmalarının fiyatlandırma stratejilerini akıllandıracak yeni çözümler de geliştirmeyi hedefliyor.

Girişim her ay sektörden farklı bir konukla e-ticaret buluşmaları düzenliyor. Buluşmaları buradan takip edebilir ve kaydınızı yaptırabilirsiniz.

Yorum Bırak