Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

GBA | 2 June 2020

Scroll to top

Top

Yorum Yok

Platform kayması yeni bir unicorn dalgası yaratabilir

Platform kayması yeni bir unicorn dalgası yaratabilir

İnternet 15 yıl önce kurumsal yazılımların platformunda görülmemiş bir değişim başlattı. Devasa alanları kaplayan sunucular kurumlar için teknolojinin direği konumundaydı; ta ki bulut bilişim girişimlerinin yükselişine kadar. Şimdilerde de bir platform kayması yaşanıyor ve girişimler için büyük fırsatları beraberinde getiriyor.

Mobil artık hem bireysel hem de kurumsal alanda dominant platform haline geldi. Platform kayması  beraberinde getirdiği yeni anlayış, halihazırda kullanılan platformlar için geliştirilen iş yazılımlarını mobile uyarlamayı reddederek, baştan sona mobile özel tasarlanmış kurumsal iş araçları geliştirmeyi savunuyor.

Mobil cihazların işte daha işlevsel olmaları gerektiği kanısı bir hayli yaygın ve bu alanda inovasyonun kimden ve nasıl geleceğini merakla bekliyoruz. Bessemer Venture Partners’tan Brian Feinstein, dönüşümden kârlı çıkmak isteyen girişimcilerin aşağıdaki üç alan üzerine kafa yormalarını tavsiye ediyor.

Mobil için özel tasarlanmış kurumsal araçlar

Platform kayması daha önce kurumsal donanım veya web servisi üretmemiş girişimler için mobile balıklama girme şansı sunuyor.

İleri görüşlü girişimler halihazırda önemli adımlar atmış durumdalar. Örneğin Square bildiğimiz kullanışsız POS cihazını tablet tabanlı kolay kullanılabilir bir hale getirdi. Toast ve Revel de aynı şeyi restoranlar için yapıyor. Bu mobil tabanlı araçlar sayesinde garsonlar daha kolay sipariş alırken, restoranlar da müşterileri ile yeni bir yolla etkileşime girme şansı yakaladı. Fuze ve Weave isimli girişimler ise herhangi bir mobil telefonu tam nitelikli kurumsal telefon sistemine dönüştürüyor. Bu sayede şirketler pahalı PBX’lere yatırım yapmak zorunda kalmıyor.

Sahada problem çözen mobil araçlar

Her platform kaymasında olduğu gibi, mobil cihazlar da kurumsal alanda yeni kullanım şekillerini beraberinde getirecek. Geleneksel kurumsal yazılımlar ofis çalışanları için tasarlanmışken, günümüzün dinamik çalışma anlayışı işlerin azımsanamayacak kadarının ofis dışında da yapılabilmesini gerekli kılıyor. Mobil inovasyona da tam olarak burada, ofisten atılan ilk adımla birlikte ihtiyaç duyuluyor.

Sahada sorun çözen mobil uygulamaların en iyi iş çıkardığı alanların başında inşaat sektörü geliyor. Sektörün geleneksel çalışma anlayışı, her sabah yeni çizimlerin yapılması, gönderilmesi ve son dakika değişikliklerinin telefon veya e-posta üzerinden bildirilmesi şeklinde ilerliyor. Kimi senaryolarda bilginin geç gelmesi ve kaybolması gibi durumlar yaşanabiliyor, bunlar da proje maliyetinin artması anlamına geliyor. Procore gibi araçlar ise çizimlerin ve iletişimin bulut tabanlı ve gerçek zamanlı olarak gerçekleştirilmesini mümkün kılıyor. Araç olarak ise herhangi bir tabletten fazlasına ihtiyaç duyulmuyor.

Mobil geliştirici araçları

Daha önce API merkezli tasarımın yazılımın geleceği olacağından bahsetmiştik. Günümüzde girişimlerin büyük ilerleme kaydettiği alanların başında da API merkezli servisler geliyor. Twilio, Duo, Segment ve Stripe gibi girişimler, mobil uygulama geliştiricilere ödeme, mesajlaşma, güvenlik gibi alanlarda daha kolay uygulama geliştirme olanağı sağlıyor. Geliştiriciler API merkezli servisleri kullanarak, mevcut çözümlerin yetersiz olduğunu düşündüğü alanlara hızla inovasyon getirebiliyor.

Geliştiricilere uygulamalarını yönetme yolları sunan uygulamalar ise büyük bir başarı grafiği yakaladı. Performans takip araçları New Relic ve AppDynamics milyarlarca dolar değerlemeye ulaştılar. IBM ve SAP ikilisi, Xamarin ve Kony girişimleri de geliştiricilerin mobil dünyaya geçişini kolaylaştırmak için araçlar geliştiriyorlar. Yeni nesil uygulama geliştirme ve yönetme araçlarının yükselmeye devam edecekleri aşikar.

Mobilin doğal özelliklerinden faydalanan araçlar

Günümüz CRM araçlarında istediğiniz verilere ulaşabilmek için bir dizi menüde dolaşmanız ve doğru butonlara tıklamanız gerekiyor. Bu külfetli işlem yerine, “Son toplantıdaki notlarımı göster” yazarak ya da diyerek, istediğimiz verilere ulaşabileceğiz. Özdevinimli öğrenme, web servisleri ve doğal dil işleme alanlarındaki gelişmeler bu ideali gerçekleştirmeye günbegün daha da yaklaşıyor.

Yakında kendimizi iş araçlarımızla konuşurken bulabiliriz. Slack ve HipChat gibi kurumsal iletişim çözümü sunan girişimler, bu etkileşimin bir parçası olabilmek için büyük yatırımlar gerçekleştiriyor.

Dağınık iş gücünü düzenleyen mobil araçlar

Paylaşım ekonomisi ile düzensiz iş kavramı hemen her kültüre nüfus etmeye başladı. Bir taraf Uber modelini tüm alanlarda denemekle meşgulken, henüz çoğu erken aşamada olan bir diğer girişim grubu ise kurumların bu dağınık ve düzensiz iş gücünden en iyi şekilde yararlanabilmesi için çözümler geliştiriyor. Çözümler, mobil cihazlar aracılığı ile kurumların işe almalar gerçekleştirmesini, iş süreçlerini gerçek zamanlı takip etmesini ve yardımcı araçlar ile verimliliği artırmasını mümkün kılıyor.

Devamsız iş alanında Shiftgig, JobToday ve Gigwalk girişimleri dikkat çekerken, lojistik alanında Cargomatic, Transfix ve Convoy girişimleri takip edilesi işler başarıyor. Ayrıca aynı anlayışla sağlık alanında hizmeti iyileştirmeyi başaran Pager, Honor ve Heal girişimlerinden de bahsetmek gerekiyor.

Bilgisayardan uyarlanmış uygulamalar mobil dünyada uzun süre daha çoğunluk olmayacak. Mobile özel tasarlanmış ve onun niteliklerinden en iyi şekilde yararlanan uygulamalar ile daha önce mobil cihazlarımızı hiç aklımıza gelmediği şekillerde kullanmaya başlayacağız.

Mobil iş çağı büyük sıçramasını yapmak üzere ve kendi unicorn’larını çıkaracağı şüphesiz.

Yorum Bırak