Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

GBA | 14 November 2019

Scroll to top

Top

Yorum Yok

"Pivot etmek" (köprüden önceki son çıkış)

Samsung için köprüden önceki son çıkış

İş dünyasında beklenmedik aksaklıklara ve sürprizlere her zaman yer vardır; planlarınız ve kurguladığınız modeller her ne kadar eksiksiz gibi görünse de sizin de başınıza gelebilir. 17 milyar dolara yakın bir fatura ile yüzleşen Samsung’da yaşanan son kriz bu konunun en sıcak örneği.

Samsung her zaman böylesi inovatif ve prestijli bir imaja sahip değildi; Apple’ın iPhone devrimine ayak uydurmayı başaran nadir firmalardan biri olmayı başardı ve köklü bir dönüşüm geçirdi. Günümüzde tüketici elektroniğinin en sevilen ve güvenilen markalarından biri oldu ve dünyanın dört bir yanından milyonlarca insanın Galaxy’yi iPhone’a tercih etmesini sağladı.

Galaxy serisi iPhone’a rakip olarak, iPhone kılavuz alınarak ortaya çıkarılmıştı. Sonra boynuz kulağı geçti ve Samsung’un inovasyonu tüm endüstriyi kasıp kavurdu: Tabletfonlar, bir diğer deyişle devasa akıllı telefonlar. Galaxy Note serisi ile bu akımı başlatan ve daha sonra büyük rakibini de Plus serisi ile peşine takan Samsung için işler daha iyi gidemezdi. Ta ki bu zamana kadar geliştirdiği en iyi akıllı telefon olduğunu söylediği Galaxy Note 7’lerin patlamaya başlamasına kadar.

Her gün yeni bir Note 7’nin durup dururken alev aldığı haberi duyulurken, Samsung cihazın üretimini durdurdu ve tüm dünyadaki Note 7 sahiplerine telefonlarını kapatıp bir an önce geri iade etmeleri çağrısında bulundu. GSM operatörleri, getirilen Note 7’lerin Samsung’dan veya başka bir üreticiden seçilen bir telefonla değiştirilebileceğini duyurdu.

Bir ay önce göz kamaştırıcı inceleme notlarıyla piyasaya sunulan fakat daha sonra bataryaları alev almaya başlayan Note 7’lerin sorununun ne olduğu henüz tam olarak bilinmiyor. Samsung ve tüketici güvenliği otoritelerinin sorunu enine boyuna araştırıp detaylı bir açıklama yapmaları bekleniyor.

Samsung’un Note 7 ile yaşadığı süreç garip bir pivot hikayesi olarak görülebilir. Genellikle pivotlar daha kârlı bir düzene geçişleri sağlayan cesur hamleler iken, bu senaryoda Samsung’un adının temizlenemeyecek kadar lekelenmesini engelleme misyonunu taşıyor. Her halükarda pivotlar onu gerçekleştiren firmaya ders verdiği takdirde değerlidir. Peki Samsung bu olaydan ne öğrenecek?

Hisse değerleri hızlı bir düşüşe geçen ve geri çağırma sonrası 17 milyar dolar zarar etmesi öngörülen Samsung’un, akıllı telefon görünümlü bir saatli bombayı nasıl satışa sunma gafletine düştüğüne dair bilgiler de ortaya çıkmaya başladı. Bloomberg’in Samsung içerisindeki isimsiz kaynaklarından aldığı bilgilere göre, “bu yılki kötü iPhone”a ezici üstünlük sağlamak isteyen Samsung yöneticileri, mühendis ekibine daha kısa zamanda daha iyi özellikler geliştirmeleri konusunda baskılar yaptılar.

Samsung’un mobil cihaz departmanı suçu batarya üreticisine atarken, ABD Tüketim Malı Güvenliği Komisyonu ise Galaxy Note 7’de kullanılan bataryanın yerleştirildiği bölme için bir hayli büyük olduğunu duyurdu. Samsung geçtiğimiz yılki Note’da 3000 mAh batarya kullanırken, geri çağırılan Note 7’de 3500 mAh bataryaya yer verildi.

Yorum Bırak