Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

GBA | 13 November 2019

Scroll to top

Top

Yorum Yok

Alışverişin geleceğine hoş geldiniz

Perakendenin geleceğine hoş geldiniz

Perakendenin ve özellikle marketler, yıllardır hayalini kurduğu ve ilk denemelerini gerçekleştirdiği otomasyon teknolojileri ile geleneksel kasaları alışveriş deneyiminin bir parçası olmaktan çıkarmaya çalışıyor. Fakat bu zamana kadar geliştirilen otomatik kasalar, iş yükünü ortadan kaldırmak yerine çalışanların görevini müşterilere yüklemekten öteye gidemediler.

Amazon geçtiğimiz günlerde bu sorunu çözecek ve perakende deneyimini sıradaki seviyeye taşıyacak Amazon Go teknolojisini tanıtmıştı. Teknoloji, insanların mağazalardan istedikleri ürünleri alıp dışarı çıkmalarını sağlıyor ve hiçbir ödeme sürecine gerek bırakmıyor.

Amazon, teknolojisini test etmek için Seattle’da 170 metrekarelik bir market açıyor. Halihazırda beta testinde olan mağaza önümüzdeki yıl herkesin kullanımına sunulacak ve büyük bir ihtimalle diğer perakendeciler de o zamana kadar Amazon Go teknolojisini kullanmaya başlayacak.

Halihazırda ülkemizdeki Migros ve Carrefour mağazalarında kullanılan otomatik kasaların en büyük problemi, mağazadan çıkış sürecine hiçbir yenilik getirmeden müşterilere uğraşacak daha fazla şey çıkarmak. Sonuç olarak, bu sistemler yalnızca işinin ehli kasiyeri aradan çıkarıyor ve müşteriler pek de kullanışlı olmayan bu cihazlar ile ‘cebelleşmek’ zorunda kalıyor.

Amazon Go ise konuya bambaşka bir açıdan yaklaşıyor. Müşteriler mağazaya gelmeden ödeme bilgilerini sisteme tanımlıyor. Mağazalardaki özel kameralar ve sensörler, tüm müşterilerin her adımını izliyor ve alışveriş arabasına atılan her ürün Amazon Go yazılımı tarafından tanımlanarak müşterinin faturasına ekleniyor. Eğer bir müşteri aldığı ürünü rafa geri bırakırsa, sistem bunu da algılayarak ilgili ürünün masrafını faturadan çıkarıyor.

Bu sistemde müşteriler alışverişleri bittiğinde hiçbir sıra beklemeden veya ödeme yapmadan mağazayı terk edebiliyorlar. Amazon onlar dışarı adım attığı an aldıkları ürünlerin faturasını önceden tanımlanmış ödeme bilgileri üzerinden temin ediyor.

Amazon Go teoride müthiş bir duruyor fakat pratikte nasıl bir performans sergileyeceğini bekleyip görmek gerekiyor. Amazon’un sistemi raftan alınan ürünleri saptama ve geri bırakıldıklarını fark etme konusunda kusursuz olmak zorunda aksi takdirde onu atlatmanın yolunu bulan insanlar sistemi aldatarak mağazalara para kaybettirebilir.

Madalyonun diğer yüzüne, yani Amazon Go’nun düşünüldüğü gibi çalıştığı senaryoya bakacak olursak, bunun hırsızlık sorununu tarihe karıştıracağını söylemek mümkün.

Yorum Bırak