Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

GBA | 11 December 2019

Scroll to top

Top

Yorum Yok

Oval Ofis’ten Silikon Vadisi’ne

Oval Ofis’ten Silikon Vadisi’ne

Tüm dünya Barack Obama’nın ardından önümüzdeki dört yılda Oval Ofis’te kimin çalışacağını merak ederken, Obama ise sekiz yıllık başkanlığı sonrasında neler yapacağını düşünmeye başladı. Beyaz Saray’da gün sayan başkan, Bloomberg’e verdiği bir röportajda yatırımcılığa soyunmaya sıcak baktığının sinyallerini verdi.

Başkanlığı boyunca teknoloji ve girişim dostu yaklaşımlar sergileyen Obama, Startup America programının başlatılması ve Beyaz Saray’ın ilk hackathon’larının düzenlenmesi gibi adımların atılmasını sağladı. Silikon Vadisi’ne ve ülkenin diğer girişimcilik merkezlerine diğer başkanlardan daha ilgili olması da gözlerden kaçmadı.

Obama’nın Bloomberg röportajının ilgili bölümünde söyledikleri ise şu şekilde: “Silikon Vadisi ve yatırımcılar ile yaptığım konuşmalar, bilime ve organizasyona duyduğum ilgiyi artırdı. Örneğin insan genomu üzerinde yaptığımız çalışmalar. Şu an isterseniz 1000 dolar karşılığında tüm genomlarınızın haritasını çıkarttırabiliyorsunuz, bu eskiden 100 bin dolarlık bir işti. Bunu yaparak anatomik eğilimlerinizi ve hangi ilaçların sizde en etkili olduğunu öğrenebiliyorsunuz. Bu oturup hakkında saatlerce konuşabileceğim şeylerden yalnızca bir tanesi.”

Röportajın yayınlanmasıyla birlikte başkanın birçok biyoteknoloji girişimcisi tarafından özel olarak takibe alındığını tahmin etmek güç değil.

Ülke yönetmek ile yatırımcılık arasında birçok benzerlik olduğunu söylemek mümkün. Güvenilir tavsiyeler bulmak, hesaplanmış riskler almak ve zor kararlar vermek her iki işin de olmazsa olmazlarından. Öte yandan dünyanın en büyük yatırım şirketleri eski başkan ile çalışmak için can atacaklardır.

ABD Hükümeti ile Silikon Vadisi arasında sıcak bir ilişki var. Obama, başkanlığı boyunca teknoloji dünyasının liderlerini birkaç kez Beyaz Saray’da akşam yemeğine davet etmiş ve onlarla inovasyon, büyüme ve dijital mahremiyet konularını tartışmıştı.

22-24 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilen GES 2016 (Küresel Girişimcilik Zirvesi) de bizzat Obama yönetim ofisi tarafından düzenlendi ve tüm dünyadan girişimciler davet edildi. 150 kadın girişimcinin de davet edildiği zirveye Türkiye’den davet edilenler ise Armut.com’un kurucusu Başak Taşpınar Değim, Bfit’in kurucusu Bedriye Hülya ve Ustamdan’ın kurucusu Gökçe Gülcüler oldu.

Yorum Bırak