Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

GBA | 19 February 2020

Scroll to top

Top

Yorum Yok

Önümüzdeki 30 yılın teknolojik gelişimini şekillendirecek trendler

Gelecek 30 yılı şekillendirecek 4 trend

Inkjet yazıcı gibi buluşların altına imza atan HP Labs, 50. yaş gününü gelecek öngörülerini açıkladığı bir etkinlik ile kutladı.

HP’nin baş teknolojisti ve laboratuvarların küresel yöneticisi Shane Wall, HP Labs bilim insanlarının önümüzdeki 30 yılın teknolojisini şekillendireceğine inandığı dört trendi paylaştı.

İlk trend hızlı kentleşme. HP Labs’e göre 2030 yılına gelindiğinde dünya çapında içerisinde 10 milyondan fazla insan yaşayan 41 tane mega şehir olacak. 2040 yılına gelindiğinde ise bu sayı 50’ye yükselecek ve mega şehirlerin çoğunluğu Çin, Hindistan ve Afrika’da yer alacak. Teknoloji ürünleri bu demografik devrimler ışığında tasarlanacak ve hızlı kentleşme doğaya büyük zarar verecek.

İkinci trend ise değişen demografi. Wall, nüfus artışının yüzde 97’sinin gelişmekte olan pazarlarda yaşanacağını ve nüfusun yaşlanacağını söyledi.

Üçüncü trend hiper küreselleşme. “Kimileri duvarlardan bahsetse de, daha küresel bir ortama geçiş engellenemez.” diyen Wall, ABD Başkan Adayı Donald Trump’ı da eleştirmeyi es geçmedi. Ona göre, 2025 yılına gelindiğinde Fortune 500 listesinin yarısını ABD dışından firmalar oluşturacak.

Wall’un değindiği dördüncü ve son trend ise hızlandırılmış inovasyon. Akıllı telefonlar önümüzdeki 10 yıl içerisinde bugünkünden 10 kat daha değil; milyar kat daha güçlü olacak! Wall bu öngörünün, telefonların sonsuza yakın kapasiteli bulut sistemlerine bağlanarak çalışması sayesinde mümkün olacağını belirtiyor.

HP’nin önümüzdeki yıllardaki ürün geliştirme felsefesinin ana odağı -teknolojiye yön veren çoğu dev gibi- “harmanlanmış gerçeklik”, bir diğer deyişle dijital ve fiziksel dünyaların kombinasyonu olacak.

Wall, bahsi geçen dört trende ayak uydurmak için dört ana araştırma odağı belirlediklerini söylüyor:

  1. 3B dönüşüm
  2. Nesnelerin interneti
  3. Mikroakışkanlar
  4. Hipermobilite

3B dönüşüm, 3B baskı ve kişisel üretim teknolojilerinin dünyaya etki etmesi olarak özetlenirken, nesnelerin interneti alanında odaklanılan nesnelerin kapsamının ise üretim bandına giren her şey olarak belirlendiği paylaşıldı.

Bir insanın günde 137 kez akıllı telefonuna baktığını belirten Wall, gelecekte telefonun giyilebilir veye vücuda eklenmiş bir forma bürüneceğini düşünüyor. Wall’un işaret ettiği daha büyük değişimler ise şehir konseptinin tamamen yeniden ele alınacak ve yeni bir endüstriyel devrim yaşanacak olması.

Yorum Bırak