Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

GBA | 23 January 2020

Scroll to top

Top

Yorum Yok

Netflix tüm dünyada faaliyet göstermeye başladı

Netflix tüm dünyada faaliyet göstermeye başladı

Dünyanın en büyük video servislerinden Netflix, binlerce film ve dizinin yanı sıra kendi yapımlarını da izleyicilerine sunuyor. Artık milyonlarca yeni insan servisten yararlanabilecek.

CES 2016’ya büyük bir haber vererek başlayan Netflix, 60 ülke ile sınırlı olan faaliyet alanını 130 ülkeye çıkardığını ve artık tüm dünyada hizmet sunmaya başladığını duyurdu. Bu yalnızca internet kullanıcıları için değil, şüphesiz tüm dünyadaki video servisleri için de dikkat çekici bir gelişme.

“Netflix Her Yerde” sloganıyla yenilenen Netflix, aralarında Türkiye, Hindistan, Kore ve hatta Antartika bulunan yeni yerlerde kullanılabilir oldu. Gelgelelim, Türkiye gibi yeni eklenen ülkelerin katalogları ABD ile kıyaslandıklarında bir hayli kısıtlı kalıyorlar.

Netflix’in kurucu CEO’su Reed Hastings yeni yayılma stratejileriyle ilgili, “Bugün yeni bir küresel internet TV ağının doğuşuna şahitlik ediyoruz. Bu hamleyle, dünyanın dört bir yanından müşteriler, Singapur’dan St. Petersburg’a, San Fransisko’dan Sao Paulo’ya, film ve dizilerin keyfini anlık olarak çıkarabilecek. Artık beklemek yok.” dedi.

Video servisi bundan önce yavaş ve kendinden emin adımlarla yayılmayı tercih ediyordu. Avrupa ülkelerinde tam dil desteği ve onlara özel yerli diziler yapan Netflix, bu stratejiyi bir kenara iterek daha agresif bir yaklaşım benimsemişe benziyor. Kaldı ki yeni eklenen ülkelerin büyük bir bölümünde servis yalnızca İngilizce kullanılabiliyor. Halihazırda desteklenen 17 dile Arapça, Korece ve Çince de eklendi. Destek verilmesine rağmen servis Çin, Kuzey Kore, Kırım ve Suriye’de politik sebeplerden ötürü kullanamıyor.

Netflix’in bu yıl için büyük planları var ve ünlü orijinal serilerine yenilerini eklemek bunların başında geliyor. Servis en az 31 tane yeni dizi, onlarca film ve belgesel ve 30 çocuk dizisi çekecek.

Yorum Bırak