Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

GBA | 11 December 2019

Scroll to top

Top

Yorum Yok

Nesnelerin interneti aydınlanmasını beklerken

Nesnelerin interneti aydınlanmasını beklerken

Nesnelerin interneti akımının dünyayı değiştirecek potansiyele sahip olduğunu biliyoruz fakat bunun gerçekleşmesinin önünde duran büyük bir engel söz konusu. Cihazlar birbirlerinin varlığından habersiz ve bağımsız olarak çalışıyor. Birlikte çalışması gereken cihazlar bile bunu sorunsuz gerçekleştiremiyor. Nesnelerin internetinin tüm potansiyelini ulaşılabilir kılmak için, işbirliğini ve açık kaynağı zorunlu kılan yeni bir aydınlanma çağının başlatılması kaçınılmaz görünüyor. Bu çağı başlatacak şey ise cihazlar ve platformlar arasındaki iletişimin standardizasyonu ve kolay kullanılabilir kullanıcı arayüzleri olacak.

Teknoloji devleri, son yıllarda yokluğunu iyice hissettiren cihazlar arasında daha iyi entegrasyon taleplerini görmezken geliyor. Scale Venture Partners’tan Andy Vitus ise sektörün kalbi konumundaki Kaliforniya’da yaşanan kuraklığın devleri motive edebileceği görüşünde.

Pek göz önünde olmasalar da, çiftçilere, belediyelere ve insanlara su tasarrufu konusunda yardım etmek için inovasyon yarışına girişen girişimler var. Büyük veri, otomasyon ve akıllı teknolojilerin ahengiyle ortaya çıkan ürünler, yalnızca yaşamı iyileştirip kolaylaştırmıyor; ekonomiyi etkiliyor ve sürüdürülebilir bir dünya idealini yaşatmayı mümkün kılıyor. Nesnelerin interneti alanında faaliyet gösteren firmaların bir araya gelmesi ve bir standartlar belirlemesi gereken bir zaman varsa o da bu zamandan başkası değil.

Kaliforniya dört yıldır kuraklıkla mücadele ediyor ve içerisinde bulunulan acil durum hali tarım teknolojileri alanında ilerlemeler kaydedilmesini sağlıyor. Ünlü tarım araçları üreticisi John Deere, araçlarına eklediği sensörler ile çiftçilere nereye ve ne zaman ekim yapabileceklerini planlama imkanı sağlıyor. Intel, Kaliforniya Üniversitesi’ne Sierra Nevada dağlarındaki kar örüntüsünü ölçme konusunda yardımcı oluyor. IBM ve AT&T, LTE kablosuz ağlarını kullanarak belediyeleri yeraltı borularında ve kanalizasyon şebekelerinde yaşlanan sızıntılara karşı uyarıyor.

Sonuç olarak, tarım teknolojilerine yapılan yatırımlarda da büyük bir artış gözleniyor. AgFunder News verilerine göre, 2015’in ilk yarısında 2,06 milyar dolar değerinde 228 yatırım anlaşması yapıldı. En güncel anlaşmalara bakıldığında, 525 milyon doların su odağında faaliyet gösteren girişimlere yatırıldığı görülüyor. CropX ve OnFarm gibi girişimler, geliştirdikleri akıllı sulama teknolojileri ile hem su tasarrufu sağlanmasını hem de tüm ekinlerin yeterince su almasını sağlıyor.

Tarım teknolojileri alanında faaliyet gösteren bu girişimler daha da ileriye gitmek konusunda hırslılar ve teknoloji alanındaki en büyük oyuncuları kendilerine örnek alıyorlar. CropX CEO’su Isaac Bentwich, “Düzgün yazılım ve donanım entegrasyonu açısından tarımın Apple’ı, nesnelerin interneti aracılığıyla ulaşan verileri kullanmak ve işlemek açısından da tarımın Google olmak istiyoruz.” diyor. Nesnelerin interneti ile yağmur yağmasını sağlayamayız fakat kuraklık gibi yaşamlarımızı etkileyen doğa olaylarının üstesinden gelebiliriz.

Ne kadar çok cihaz birbiriyle bağlantıya ve iletişime geçerse, elde ettiğimiz verilerin kalitesi artar ve bu verilere dayanan sistemler daha işlevsel hale gelir. Büyük veri sayesinde artık bu verilerin boyutu da bir sorun olmaktan kalktı. Gartner’a göre şu an dünyada 5 milyar civarında bağlantılı cihaz var ve 2020 yılına gelindiğinde bu sayı 25 milyara ulaşacak. Bağlantılı cihazlar, akıllı güvenlik sistemlerinden buzdolaplarına, akıllı ampullerden kandaki glukoz seviyesini ölçen lenslere kadar artıyor. Evin dışına çıktığımızda ise sağlık özelinde nesnelerin internetine odaklanıldığı görülüyor; MarketResearch.com’a göre 2020 yılında bu pazar 117 milyar dolar hacme ulaşacak.

Nesnelerin internetinde yaşanması beklenen yeni dönem, cihazlar ve sistemler arasındaki iletişimi güçlendirecek, açık kaynak sayesinde cihazlar toplanan verileri ihtiyaçlarımız doğrultusunda en iyi şekilde kullanabilecek. Yeni dönemin en büyük ve en heyecanı verici vaadi ise nehirler gibi akan verilerin artık aksiyonları tetikleyebilecek olması.

Günümüzde bağlantılı bir cihaz geliştirilen girişimlerin, halihazırda birbiriyle çekişen platformlar, ağlar ve protokoller arasından seçim yapması gerekiyor. Google’ın Brillo’su, Apple’ın HomeKit’i, Zigbee, iBeacon, AllJoyn, Bluetooth Low Energy, 6LoWPAN ve RFPID akla ilk gelenler.

Standardizasyon yoksunluğu yüzünden cihazlar birbirleriyle konuşamıyor ve veri gerçek potansiyeline ulaşamıyor. Akıllı sistemlerimiz birbirlerini anlama kabiliyetinden yoksunlar. Oysa tüm şartlar elverişli durumda; nesnelerin interneti için küresel bir kumandamız bile var: Akıllı telefonlar.

Firmaların nesnelerin interneti alanında geleceği parselleme isteği, herhangi bir platformun yükselişinin önündeki en büyük engel konumunda. Ne zaman ki birkaç dev bir araya gelip, geleceği adil paylaşmayı kabul eder, işte o zaman birbirlerini anlayabilen gerçekten akıllı sistemlere sahip olabiliriz.

Yorum Bırak