Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

GBA | 17 November 2019

Scroll to top

Top

Yorum Yok

Nesnelerin interneti akımının olgunluk çağı neye benzeyecek?

Nesnelerin interneti akımının olgunluk çağı neye benzeyecek?

İnternetin insanların özelinden çıkıp ‘nesnelerin’ de onun bir parçası olmaya başlamasının üzerinden yedi yıl gibi bir zaman geçti ve halihazırda internete bağlı nesnelerden birçok farklı alanda yararlanıyoruz.

Nesnelerin interneti artık hayatlarımızın bir parçası fakat daha bir hayli olgunlaşma potansiyeline sahip. 2016 yılı, akımın kendini gerçekleştirme yolunda büyük dönüşümler geçireceği ve bunun sonucunda günlük hayatlarımızda kendine daha fazla yer edineceği yegane yıl olabilir.

Greenwave Systems başmühendisi Jim Hunter’ın 2016’da başlamasını beklediği nesnelerin internetinin olgunluk dönemi için ortaya attığı öngörüler şu şekilde:

Geliştirme

Elektrikli otomobillerin menzilini artıran malzeme bilim, bağlantılı cihazların pil ömürlerini de artıracak. Bu önemli gelişme, daha fazla IP tabanlı kablosuz cihazın müjdeleyicisi. Cihazların sayısı arttıkça, ‘nesne’ geliştiricileri, diğer güvenilir IP tabanlı cihazlardan kendi cihazlarına direkt API erişimi sunmaya başlayacak. Günümüzde bu bağlantı bulut üzerinden özel izinlerle gerçekleştiriliyor ve akımın ideal haline ulaşmasını engellediği düşünülüyor.

Önümüzdeki yıl insanlar ile internete bağlı nesneler arasında daha doğal etkileşimlerin mümkün kılınması bekleniyor. Cihazların sesli komutlara karşı daha duyarlı hale getirilmeleri yapılacaklar listesinin tepesinde yer alıyor. Doğal etkileşim, insan ile çevresindeki teknolojiler arasındaki iletişim uyuşmazlığını azaltacak.

Teknoloji dünyasının en büyük fantezilerinden hologram teknolojisinde de bir dizi gelişmeler kaydedilmesi bekleniyor. Yeni API, SDK ve cihazların ortaya çıkmasıyla, hologram tabanlı uygulamaların ve oyunların hayatlarımıza girmeye başlamaları olası.

Tıpkı telefonlarımız ve bilgisayarlarımızın yaşadığı gibi, drone’lar ve diğer internete bağlı nesneler için de küçülme vakti geldi. 2016’da ortaya çıkmaları beklenen mikrodrone’lar, yüksek kalitede çekim yapabilen kameralar ve canlı yayın yetenekleriyle donatılmış olacaklar. Bu cihazlar ile insanlar “drone’lanabilir” anlarını kaydedecek, paylaşacak ve depolayacak. Diğer cihazlar ise zamana, mekana ve duruma bağlı otomatik kayıtlar yapabilecek. Bu içeriklerde diğer insanların ister istemez yer alacak olması, gizlilik sorununun ciddi bir tartışma konusuna dönüşmesine sebep olsa da, akımın popülerleşmesini engellemeyecek.

Politika

Teknoloji devleri nesnelerin internetinden veri toplayan cihaz ve servislerini arttırdıkça, gizlilik endişeleri had safhaya ulaşacak. Yasal otoriteler, kullanıcıların gizliliğini korumak amacıyla yeni kurallar uygulamaya başlayacaklar. Bu kurallar, verinin nerelerden ve ne durumlarda toplanabileceğini, analiz edilebileceğini ve ticarete konu olabileceğini kısıtlayacak.

Gizlilik sorununa karşı bilincin, bazı devlerin ödeyeceği bol sıfırlı cezalar ile geniş yankı uyandıracak fiyaskolar ile kazanılacağı fikri benimseniyor. Nesnelerin interneti cihazları, ağları ve mimarileri halihazırda saldırıların hedefi oluyor fakat önümüzdeki yılın birkaç büyük skandala ev sahipliği yapması bekleniyor. Gelgelelim bunlar akıma karşı beslenen sempatinin ve pozitif beklentilerin değişmesine sebep olmayacak.

Nesnelerin interneti ulaşım ve sağlık alanlarında evrimleştikçe, gizlilik ve güvenlik endişeleri önemini artıracak. 2016, nesnelerin interneti için yasal ve yönetsel protokollerin belirlendiği yıl olabilir. Bu da bizi dört gözle beklediğimiz standartlara ulaştıracak.

Standartlar

2016 yılında yeni bir onay makamı ortaya çıkacak ve bu sayede yaşamlarına yeni bağlantılı cihazlar dahil etmek isteyen kullanıcılara bir güven zemini sağlanacak. Bu onay makamını, belirlenen asgari güvenlik ve gizlilik şartlarını yerine getiren cihazlara kolay anlaşılabilir ve güven aşılayan nişanlarda görmemiz kuvvetle muhtemel.

Beklenen “baskın şema”nın da 2016 yılında kendini belli etmesi ve nesnelerin interneti akımına katılan firmaların büyük bir bölümü tarafıdan benimsenmesi bekleniyor. Bu şema açık kaynaklı olarak sunulacaktır; bu sayede isteyen tüm kişiler ve firmalar evrimine katılabilecekler.

Önümüzdeki yıl en az iki yeni iletişim standardının ortaya çıkması bekleniyor. İkisi de nesnelerin, insanların ve işlemlerin birbirlerine bağlanması konusunda bir numara olmak ve dünya çapında kabul görmek için uğraşacak.

Geldik mi?

Nesnelerin interneti bir teknoloji devriminden ziyade bir evrim. Nesneler biz insanların günlük alışkanlıkları değiştikçe evrilmeye devam edecekler. Fakat hâlâ bu akımın olgunluğa ulaşması için yapılması gereken çok şey var ve bunların başında iletişimi yetkin bir çerçeveye oturtabilecek bir standardın benimsenmesi geliyor. Şu an teknoloji mağazalarının raflarını süsleyen sözde bağlantılı cihazlar, yalnızca akıllı telefonumuz ve tabletlerimiz ile iletişime geçmekten pek fazlasını yapamıyor. 2016, nesnelerin interneti akımının olgunluğa ulaştığında neye benzeyeceğinin ilk ipuçlarını göreceğimiz yıl olabilir.

Yorum Bırak