Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

GBA | 20 February 2020

Scroll to top

Top

Yorum Yok

Microsoft LinkedIn’i satın alıyor

Microsoft, LinkedIn’i 26.2 milyar dolara satın aldı!

Yazılım devi Microsoft, kurumsal sosyal ağ dendiğinde akla ilk gelen isimlerden biri olan LinkedIn’i satın almayı planladığını duyurdu. 26.2 milyar dolarlık anlaşma sonrasında sosyal ağ Microsoft bünyesine katılacak olsa da, kendi markası ve stratejisiyle faaliyet göstermeye devam edecek.

CEO Satya Nadella ile yeni bir yapılanma içerisinde olan Microsoft, geçtiğimiz günlerde sancılı Nokia dönemini sona erdireceğini duyurarak başarısız hamlesini radikal bir kararla tamamlamış oldu. Satya Nadella bizzat Microsoft’un akıllı telefon donanımı pazarında olmasını pek de mantıklı görmediğini dile getirmiş ve şirketin geleceğine dair farklı bir vizyonunun sinyallerini vermişti.

Bugün yeni vizyonun en önemli adımlarından birini görüyoruz. Oldukça gizlilik içerisinde yürütülen görüşmeler neticesinde Microsoft ve LinkedIn belki de 2016 yılının en büyük satın almalarından birine imza atmaya hazırlanıyor. Yapılan resmi açıklamaya göre Microsoft, ağın tüm hisselerini nakit 26,2 milyar dolar karşılığında satın almayı planlıyor.

LinkedIn, Microsoft bünyesine katıldığında kendi markasıyla faaliyet göstermeye devam edecek ve kendi içinde bağımsız bir şirket olacak. Dolayısıyla bugün bildiğimiz haliyle LinkedIn yaşamaya devam edecek. Kurumsal ağın CEO’su Jeff Weiner görevinin başında kalacak ve direkt olarak Satya Nadella’ya rapor verecek.

Microsoft’un LinkedIn konusunda kapsamlı planları olduğuna hiç şüphe yok. Satya Nadella, şirket içerisinde yayımladığı memo’da özellikle Office 365 entegrasyonuna vurgu yapıyor. Bununla birlikte 400 milyon kullanıcısı bulunan LinkedIn’in kendi büyümesini sürdürmesi için de çalışmalar devam edecektir.

Bu haber LinkedIn’e şimdiden yaradı desek yanlış olmaz. Firmanın hisseleri resmi açıklamanın ardından %50 oranında artış gösterdi. Microsoft, LinkedIn için hisse başına 196 dolar ödeyeceğini duyurmuştu.

2002 yılında kurulan ve 2003 yılında kullanıcılarla buluşan bir girişim olan LinkedIn, sosyal ağların patlama yaptığı dönemde yavaş ama istikrarlı bir büyüme göstererek kendi alanını domine etmeyi başardı. LinkedIn’i bugün 25 farklı dilde 400 milyon profesyonel kullanırken şirketin net cirosu da 2.99 milyara ulaşmış durumda.

Yorum Bırak