Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

GBA | 14 July 2020

Scroll to top

Top

Yorum Yok

Mercedes araç paylaşım servisi Croove'u başlattı

Mercedes araç paylaşım servisi Croove’u başlattı

Otomobil üreticileri bir asrı aşkın süredir aynı ticari yöntem ile iş yapıyor: Bir sürücüye bir otomobil satıyor ve bir süre sonra yenisini almak için yeniden bayiye gelmesini bekliyor. Mercedes-Benz, günümüzde demode görülmeye başlanan bu yöntemi, yeni başlattığı Croove servisi ile daha da gözden düşürüyor.

Almanya’nın Münih kentinde başlatılan araç paylaşım servisi, kişiden kişiye çalışması ile Daimler’in car2go ve BMW’nin ReachNow servislerinden farklılaşıyor. Bu iki serviste de otomobil üreticileri kendi otomobillerinden kurdukları filoları şehrin dört bir yanında kullanıma sunuyor. Croove ise her marka araca ve herkese açık.

Croove şu an için yalnızca iOS işletim sistemi ile çalışan mobil cihazlardan kullanılabiliyor fakat Mercedes servisin Android sürümünün de çok yakında kullanıma sunulacağını belirtiyor.

Araç paylaşımı için gereklilikler ise bir hayli basit. Sürücüler otomobillerini tanıtan bir profil yaratıyorlar ve bir kira bedeli belirliyorlar. Croove 15 yaşından genç ve iyi durumdaki otomobilleri platformuna kabul ediyor.

20 yaşından büyük ve ehliyeti olanlar tarafından kullanılabilen Croove, Mercedes’in bir süre önce başlattığı CASE stratejisinin bir ürünü. CASE ise ‘bağlanabilirlik, otonom sürüş, araç paylaşımı ve elektrikli sürüş teknolojileri’ trendlerinin kısaltması.

Yorum Bırak