Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

GBA | 19 February 2020

Scroll to top

Top

Yorum Yok

Zirvedeki girişimlerin başarı sırrı: Mentorlar

Zirvedeki girişimlerin başarı sırrı: Mentorlar

Girişimciler yatırım almak için yüzlerce saat efor sarf etmek durumunda kalabiliyor. Bu sürede gerçekleştirilen aktiviteler şüphesiz önemliyken, başarılı girişimlere dair gün ışığına çıkarılan yeni veriler, girişimcilerin sıkça es geçtiği fakat en az yatırım almak kadar önemli bir diğer çabanın altını çiziyor: İyi mentorlar bulmak. Bu basit strateji, bir girişimin başarı ihtimalini her şeyden daha çok artırma potansiyeline sahip.

Başarılı girişimcilerin gizemini keşfetmek

Endeavor Insight, geçtiğimiz yıl gerçekleştirdiği bir araştırmada New York teknoloji sahnesine mercek tuttu. Şehir 2003-2013 arasında en hızlı büyüyen teknoloji sektörüyken, şimdi Silikon Vadisi’nin ardından dünyanın en büyük ikinci teknoloji merkezi olma unvanına sahip.

CrunchBase, AngelList ve LinkedIn’den alınan verilerin yanı sıra, 700 girişimci ile gerçekleştirilen görüşmelerle zenginleştirilen araştırmanın yanıt aradığı soru ise teknoloji girişimlerinin nasıl bu kadar başarılı olduklarını saptamaktı.

Söz konusu araştırma, bir girişimcilik topluluğu üzerine elde edilen en detaylı verileri ortaya koyması açısından değerliyken, başarılı girişimlerin çoğunlukla birkaç ortak karakteristik özellik taşıdığına işaret eden bulguları özellikle önem arz ediyor.

Girişimcilikte avantaj kazanmak

Araştırma kapsamında ele alınan New York merkezli teknoloji girişimlerinden, belirlenen kriterlerden en az birini yerine getirenler “kazananlar” olarak etiketlenirken; kriterler ise şöyle sıralandı: En az 100 milyon dolarlık çıkış yapmak, bölgede en çok yatırım alan 10 girişim arasında yer almak, bölgede en çok çalışanı olan 10 girişim arasında yer almak.

New York’ta faaliyet gösteren teknoloji firmalarından yalnızca yüzde 13’ünün bu kriterlerden birini veya fazlasını karşılayabildiği görüldü. Diğerlerinden sıyrılarak adını “kazananlar” kategorisine yazdıranlar ise Gilt Groupe, Huffington Post, MongoDB, Shutterstock ve Tumblr oldu.

Araştırma birçok ilginç başarı detayına ışık tuttu. Örneğin, üstte sıralanan firmaları kuran girişimcilerin diğer başarılı firmaların kurucuları ile güçlü kişisel bağlara sahip olduğu ortaya çıktı.

Başarılı iş insanları arasında kurulan en işlevsel ilişki ise mentorluk olarak saptandı. Etsy’nin kurucusu Chad Dickerson ile Flatiron Health’in kurucusu Nat Turner’ın; Flickr’ın kurucusu Caterina Fake ve AppNexus’un kurucusu Brian O’Kelley gibi diğer başarılı girişimcilerden mentor desteği aldığı da araştırmayla ortaya konulmuş oldu.

Üç kat daha iyi performans

Girişimcilerin diğer başarılı iş insanlarıyla kurduğu ilişkilerin işlevi ise sanılandan çok daha kuvvetli. Bulgular, başarılı bir iş insanı mentorluğunu yaptığı New York’lu teknoloji girişimcilerinden yüzde 33’ünün araştırmanın “kazananlar” kategorisinde yer aldığına dikkat çekiyor. Mentorluk almayan aynı şehrin teknoloji girişimlerinden bu kategoriye çıkmayı başaranların oranı ise yalnızca yüzde 10.

Mentorluğun başarıya etkisi New York dışında da görülebilir. Steve Jobs hayatını kaybettikten sonra, Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg Jobs’ın kendisi için çok değerli bir mentor olduğunu açıklamıştı. Dropbox’ın kurucuları Drew Houston ve Arash Ferdowsi ise Silikon Vadisi’nin başarılı seri girişimcileri Ali ve Hadi Partovi mentorluğunda başarılı oldular. Daha jenerik bir örnek vermek gerekirse, Bill Gates birçok kez Microsoft’un başarısında mentoru Warren Buffet’ın rolüne değinmişti.

Üç dersle ideal mentor-girişimci ilişkisi

Mentorluğun girişimcilikte başarıya etkisi gün gibi ortadayken, girişimcilerin mentorlarla etkili ilişkiler kurmak için unutmaması gereken üç dersin altını çizmek faydalı olacaktır.

  • Mentordan mentora fark var. Bir mentora sahip olmak tek başına yeterli değildir. Girişiminizin en iyiler arasına girmesi için, o seviyeye erişmeyi bilen bir mentora ihtiyacınız vardır. Bugün bulgularını incelediğimiz araştırma ayrıca, teknoloji endüstrisinde başarılı olmuş mentorların genç girişimlerin diğer girişimcilerden üç kat daha iyi performans göstermesini sağladığını belirtiyor. Daha azını başarmış mentorların girişimcinin başarısına yaptığı etkinin ise daha düşük olduğu görülüyor.
  • İyi bir mentorluk uzun soluklu bir ilişkiyle mümkün. Araştırmaya katılan en başarılı mentorlar ile girişimcilerinin birbirleriyle ayda en az üç kez buluştukları, sürekli olarak da iletişim halinde kaldıkları belirtiliyor.
  • İyi mentorlar kritik konulara odaklanır. Mentorunuzun yeteneklerinden olabilecek en iyi şekilde faydalanmanız önemlidir. Araştırma kapsamında gözlemlenen en iyi mentor-girişimci ilişkilerinde, mentorların girişimin karşılaştığı büyük sorunlara odaklandığı görüldü. En iyi mentorların bir hayli meşgul insanlar olduğunu göz önünde bulundurarak, mentorunuzun zamanını ve yeteneklerini en önemli konularda değerlendirmelisiniz.

Galata İş Melekleri’nin girişimcilere birebir mentorluk vermek adına gerçekleştirdiği en büyük etkinlik olan GBA Mentor Clinic’in bu yılki ayağı 18 Mayıs’ta İstanbul Maslak Steigenberger Hotel’de gerçekleştirilecek. Detaylı bilgi edinmeyi unutmayın!

Yorum Bırak