Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

GBA | 13 November 2019

Scroll to top

Top

Yorum Yok

Melek yatırımcılıkta kadın hareketi başladı!

Melek yatırımcılıkta kadın hareketi başladı!

Teknoloji odaklı yatırımcılık endüstrisinde rol oynayan erkekler ile kadınların sayısı arasındaki dev farkı kapatmak için yola çıkan bir grup başarılı kadın girişimci, yatırımcı ve yönetici Female Funders’ı kurdu.

Female Funders, kadınların melek yatırımcılığa başlamak için ihtiyaç duydukları araçları ve bilgileri onlara sağlayan bir web sitesi. Organizasyonun ilk hedefi, #FemaleFunders1000 etiketi ile duyurdukları ABD çapındaki 1000 kadını melek yatırımcılığa başlatmak.

Forbes verilerine göre melek yatırımcıların yalnızca yüzde 20’si kadınlardan oluşuyor ve liste yalnızca teknoloji alanındaki melek yatırımcılara daraltıldığında bu oran daha da düşüyor. AngelList, kayıtlı yatırımcıları arasından yalnızca yüzde 9’unun kadın olduğunu belirtiyor.

Female Funders 24 yaşındaki Katherine Hague’un projesi ve daha şimdiden birçok güçlü kadın tarafından destekleniyor. Hague ShopLocket isimli firmasını geçtiğimiz yıl PCH’ye sattı ve şu an PCH’de topluluk etkileşiminden ve hackathon’lardan sorumlu başkan yardımcısı olarak görev yapıyor.

TechCrunch ile konuşan Hague, Valar Ventures, Rho Canada ve daha birçok yatırımcıdan aldığı 10 bin dolar yatırımla ShopLocket’ı kurduğunu, ardından da satışını gerçekleştirdiğini söylüyor.

“Kadınları melek yatırımcılığa çekmek yalnızca eşitlik ile alakalı değil. Daha fazla kadının yatırım yapması demek, daha fazla kadın girişimci demek…’’ diyen Hague şöyle devam ediyor: “Forbes’a göre yatırımların yalnızca yüzde 5’i kadınlar tarafından kurulan veya yönetilen şirketlere gidiyor. Kadınlar tarafından yönetilen işlerin daha iyi performans sergilediğini kanıtlayan onca çalışma varken bu çılgınca.’’

Women 2.0 gibi kuruluşların web siteleri ise çok daha iç karartıcı verileri gözler önüne seriyor. Kadınlar tarafından yönetilen şirketler, tarih boyunca yatırımların yalnızca yüzde 9’unu almayı başarmışlar. Teknoloji girişimciliğine mercek tutulacak olursa, girişimlerin yalnızca yüzde 4’ü teknik yöneticilik pozisyonlarında kadınlara yer verdi ve yalnızca yüzde 10’u kadınlar tarafından kuruldu veya bir kadın tarafından yönetildi.

Yıllar geçtikçe oranların iyileştiği de görülüyor. 2005 yılında kadınlar tarafından kurulan girişimlerin genel toplama oranı yüzde 8,7 iken, 2014 yılında bu oran yüzde 12,9’a ulaşmış durumda. Female Funders, biraz cesaret ile bu oranların çok daha iyiye çıkarılabileceğine inanıyor.

Hague, çoğu kadının paraları, zamanları, yetenekleri ve risk alma kabiliyeti olmadığı için melek yatırımcılık yapamayacaklarını düşündüğünü söylüyor ve ona göre bu doğru değil. Female Funders, akredite yatırımcıların 1000 dolar sermaye ile AngelList üzerinden yatırım yapmaya başlayabileceklerinin altını çiziyor.

Melek yatırımcılık riskli bir iş. Organizasyon kadın melek yatırımcı adaylarına kaybetmeyi göze alabilecekleri tutarlarda yatırım yapmalarını öneriyor.

Türkiye’de efor sarfediyor fakat durum farklı değil
Dünyanın birçok ülkesinde kadın ve erkeklerin iş gücüne katılımı ve pastadan aldıkları pay arasında uçurumlar var. Gönül isterdi ki ülkemiz bu sorunu aşarak örnek teşkil edebilsin fakat ne yazık ki böyle bir kalkınma söz konusu değil. Öte yandan Türkiye’de otoritelerin kadın girişimcileri oyuna dahil etmek için bir takım teşvikler uyguladığını belirtmekte fayda var.

KOSGEB (T.C. Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı), kadın girişimcilere kendi işlerini kurabilmeleri için eğitimler, hibeler ve kolay kredi fırsatları sağlıyor. Üstelik kadın girişimci adayları işlerini hangi sektörde kurarlarsa kursunlar bu desteklerden faydalanabiliyorlar. KOSGEB’in teşvik ve desteklerini buradan inceleyebilirsiniz.

KAGİDER (Türkiye Kadın Girişimciler Derneği) ise konuyla ilgili en öne çıkan sivil toplum kuruluşlarından bir tanesi. 2002’de 37 kadın girişimci tarafından ülke çapında faaliyet gösteren ve kâr amacı gütmeyen bir sivil toplum örgütü olan KAGİDER, devlette kadın savunusu, özel sektörde kadın savunusu, kamuoyunda kadın savunusu, iç ilişkiler ve uluslararası ilişkiler alanlarına odaklanıyor.

Yukarıdaki iki kuruluş sorunlar ve sorunları çözme üzerine odaklanarak çok önemli işlerin altına girerken, Arya Kadın Yatırım Platformu ise doğrudan girişimcilik ekosisteminin içerisinde rol oynuyor. GBA yatırımcılarından Ahu Serter’in kurduğu Arya, büyüme potansiyeli olan kadın liderliğindeki şirketlerle doğru yatırımcıları buluşturuyor. Platformun çabaları ve işlevi büyük takdir hak ederken, kadınlar tarafından kurulan ve yönetilen şirketlerin yatırım bulmak için diğerlerinden daha fazla efor sarf etmeleri gerektiğini gözler önüne sererek, bugün işlediğimiz girişimcilikte kadın-erkek uçurumu sorununun ne boyutlarda olduğunu bir kez daha hatırlatıyor.

“Uluslar, erkek ve kadın olmak üzere iki cinsten oluşmaktadır. Olabilir mi ki, bir kitlenin bir parçasını ilerletelim, diğerini göz ardı edelim de, kitlenin tamamı ilerlesin?” mottosuyla ‘lerleyen Arya Kadın Yatırım Platformu, ister istemez kadın-erkek eşitliğinin yalnızca girişimcilik ve yatırımcılık alanında değil, tüm alanlarda yakalanmaya çalışılması gerektiğini de anlatıyor. Umalım da bunun için birkaç asır daha beklememiz gerekmesin…

Yorum Bırak